Kategoriler
SEO

Noreferrer ve Noopener nedir?

Noopener ve noreferrer rel tag nedir, SEO performansına etkisi ve kullanım amacı.

Nofollow tagini çoğumuz biliyoruz, nofollow arama motoruna ilgili linki takip etmememesi gerektiğini söyler. noreferrer ve noopener’de yine arama motoruna, botlara ve tarayıcılarla benzer şekilde ancak farklı bir direktifte bulunurlar.

Noreferrer Nedir? rel=”noreferrer” tanımı adından da anlaşıldığı üzere referans bilgisinin verilmemesi üzerine kuruludur. Basitçe, A sitesi bir yazısında B sitesine link verirken “noreferrer” tanımını kullanırsa B sitesi, analytics vb. ziyaretçi takibi sistemi üzerinden ziyaretçinin nereden geldiğini göremeyecek, direkt trafik olarak işaretleyecektir. Referans kaynağı saklanacaktır.

Noopener Nedir? rel=”noopener”, harici bağlantılara eklenebilen bir HTML özelliğidir. Açılış sayfasının, orijinal sayfaya herhangi bir şekilde erişmesini engeller. WordPress, güvenlik önemli olarak yeni sekmede açılan tüm bağlantılara otomatik olarak noopener tagini otomatik olarak eklemektedir. WordPress dışındaki sistemlerde manuel yapılabilir.

SEO etkileri: Noreferrer ve Noopener taginin SEO konusunda bir etkisi bulunmamaktadır fakat kanıtlı olmasa da Google’da nofollow gibi takip etme kuralının geçerli olabileceği sanılmaktadır.

Eğer WordPress siteniz için target=”_blank” ile eklediğiniz linklere otomatik olarak rel=”noopener” eklenmesini istemiyorsanız aşağıdaki kodu temanızın function.php dosyasına ekleyin. Bu kod ile yazdığınız yazılarda bundan sonraki linklere rel=”noopener” eklemeyecek, bundan önceki linklerdeki tagleri kaldırmak için manuel yada search regex eklentisi ile aratıp silebilirsiniz.

/*TinyMCE noreferer eklemesin*/
add_filter('tiny_mce_before_init','tinymce_allow_unsafe_link_target');
function tinymce_allow_unsafe_link_target( $mceInit ) {
$mceInit['allow_unsafe_link_target']=true;
return $mceInit;
}
/*bu sadece noopener ekler noreferer kaldırır*/
add_filter('wp_targeted_link_rel', 'my_targeted_link_rel',999);
function my_targeted_link_rel($rel_values) {
 return 'noopener';
}
//This code removes the noreferrer value from the rel attribute of your new or updated links
function removing_noreferrer_link_rel( $rel_values ) {
return 'noopener';
}
add_filter( 'wp_targeted_link_rel', 'removing_noreferrer_link_rel', 999 );

 

Kaynaklar:

https://www.reliablesoft.net/noreferrer-noopener/

https://clever-solution.com/blog/everything-you-need-to-know-about-rel-noopener-noreferrer-tags-purpose-benefits-and-seo-impact

https://web.dev/external-anchors-use-rel-noopener/

wolkanca.com’da Noreferrer ve Noopener nedir? veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, Noreferrer ve Noopener nedir? için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.