Kategoriler
Tech

Microsoft Paint dark mode

Microsoft Paint nihayet Windows 11’de herkes için karanlık moda kavuştu.

Microsoft nihayet Windows 11’in Paint uygulaması karanlık modunu herkese sunmaya başladı. Paint’in karanlık tarafını denemek için artık Windows Insider Programına katılmanıza gerek kalmadı.

Microsoft, Paint için karanlık mod üzerinde bir yılı aşkın süredir çalışıyor ve Ocak 2023’te Insider kullanıcıları karanlık moda sahip Paint’i kullanmaya başladı. Microsoft, bu gecikmenin neden olduğunu hiçbir zaman gerçekten açıklamadı ancak şirket nihayet ikonik resim düzenleme/tuval uygulamasına Windows 11 için yeniden tasarım ve yeni özellikler sundu.

Karanlık mod ve modern özellikler menüsü ile yeni Paint
Karanlık mod ve modern özellikler menüsü ile yeni Paint

Microsoft, yaptığı açıklamada Paint uygulama deneyimini geliştirmek için kullanıcı geri bildirimi istediğini doğruladı. Geri bildiriminizi Microsoft Mağazası aracılığıyla bırakabilirsiniz. Ancak, kademeli olarak yayınlanacak gibi görünen güncellemeyi görmüyorsanız, Paint’in karanlık mod sürümünü manuel olarak yüklemek için aşağıda vurgulanan adımları takip edebilirsiniz:

  1. Microsoft Store’a gidin, “Kütüphane”ye tıklayın ve “Güncellemeleri al”ı seçin.
  2. Güncellemeyi görmüyorsanız, Paint sürüm 11.2304.17.0’ı bulut depolama alanımızdan indirin.
  3. .msixbundle’a sağ tıklayın (dosya uzantısının .msixbundle olduğundan emin olun) ve uygulamayı yükleyin.
  4. Sorulduğunda güncelleme veya yükleme düğmesine tıklayın.
  5. Paint’i açın ve sistemde yüklü olan Windows 11 sürümünden bağımsız olarak karanlık moda sahip olacaksınız.

Varsayılan olarak Paint, sistem teması tercihine uyarlanır, ancak Paint’in yeni ayarlar sayfasını açarak temayı değiştirebilirsiniz. Şu anda Paint’teki ayarlar sayfası, açık, koyu veya “sistem ayarı” şeklinde seçenekler var.

Paint tema ayarlarında açık, koyu ve sistem tercihi arasında geçiş yapılabilir.
Paint tema ayarlarında açık, koyu ve sistem tercihi arasında geçiş yapılabilir.

Microsoft ayrıca Paint için yeni yakınlaştırma kontrolleri üzerinde çalışıyor. Bu, Paint’teki düzenleme deneyimini daha esnek hale getirmekte, böylece uygulamadaki içeriğin görünümünü kolayca kontrol edebilirsiniz. Klasik hazır ayarlara her zaman erişebilirsiniz, ancak yeni yakınlaştırma ve uzaklaştırma deneyimi daha fazla hassasiyet sunar. Özel bir yakınlaştırma değeri bile ayarlayabilirsiniz.

Başka bir yeni seçenek olan “ekrana sığdır”, tuvali ekrana veya pencere boyutuna sığacak şekilde optimize eder.

Windows 11 MS Paint yakınlaştırma kontrolleri.
Windows 11 MS Paint yakınlaştırma kontrolleri.

Microsoft ayrıca “Görüntü Özellikleri” iletişim kutuları için yeni bir tasarım ve karanlık mod desteği sunuyor. Güncellenen iletişim kutuları, en son Windows 11 tasarımının stiliyle eşleşmeli ve tanıdık deneyimi korur. Uygulama genelinde daha modern kontroller ve dokunma dostu düğmeler göreceksiniz.

Bu, şirketin erişilebilirliği ve kullanılabilirliği iyileştirme çabalarının bir parçasıdır. Sonuç olarak, klavye kısayol desteği geliştirildi ve erişim tuşu artık daha iyi çalışıyor.

Başta da belirttiğimiz üzere Microsoft’un yeniden tasarlanan Paint uygulaması şu an için üretim kanalındaki tüm kullanıcılara yöneliyor. Muhtemelen önümüzdeki birkaç gün içinde yaygın olarak kullanıma sunulacaktır, ancak uygulamayı her zaman msixbundle’dan manuel olarak yükleyebilirsiniz.