Kategoriler
Eğlence

Film yapımı hakkında filmler

Konusu film yapım süreci olan en iyi filmler.

Eğer filmleri seviyorsanız, muhtemelen onların nasıl yapıldığı konusunda meraklısınızdır. İşte film yapım sürecinin bazı harika filmleri, size film sihrinin nasıl üretildiğine dair bir iç bakış sunuyor.

Konusu “Film yapmak” olan en iyi filmler

Filmlerin nasıl üretildiğini gözler önüne seren film yapım süreci ile ilgili filmler. Filmlerin IMDB linklerini ekledim oradan fragmanlar ve görsellerle daha detaylı inceleyebilirsiniz.

Ed Wood (1994)

Tür(ler): Biyografi, Komedi, Drama
Yönetmen: Tim Burton
Oyuncular: Johnny Depp, Martin Landau, Bill Murray, Sarah Jessica Parker, Patricia Arquette
IMDB: 7.8

Johnny Depp, kült film yapımcısı Ed Wood hakkındaki bu biyografik filmde talihsiz bir yönetmeni canlandırıyor. Film, Wood’un en bağlı takipçileri dışında tüm Hollywood’un dışladığı tuhaf film yapma tarzını nasıl geliştirdiğini anlatıyor.

Ed Wood’u Vudu üzerinden izleyebilirsiniz.

After Life (1998)

Tür(ler): Drama, Fantastik
Yönetmen: Hirokazu Koreeda
Oyuncular: Arata Iura, Erika Oda, Susumu Terajima
IMDB: 7.6

Bu film, film gücünü benzersiz ve manevi bir yaklaşımla incelemektedir. Bu dokunaklı Japon fantezi filmi, ölümden sonraki yaşamda geçen ve Wandafuru raifu olarak da bilinen, yeni ölenlerin yaşamlarında deneyimledikleri en değerli anları filme yeniden yaratma görevi verilen karakterleri konu alıyor.

Film, film ekibinin diğer dünyaya geçmelerine yardımcı olurken hissettiklerini keşfeder. Film görsel olarak büyüleyici ve duygusal yönü yüksektir.

Filmi Criterion Channel’da izleyebilirsiniz.

Super 8 (2011)

Tür(ler): Gizem, Gerilim, Bilim Kurgu
Yönetmen: J.J. Abrams
Oyuncular: Elle Fanning, Joel Courtney, Gabriel Basso
IMDB: 7.0

Bu filmde, 1979’da Orta Batı’da yaşayan bir grup çocuk, bir Super-8 kamerasıyla zombi filmi çekmeye karar verir.

Bu hikayenin dönüm noktası, çocukların demiryolu istasyonunda bir sahne çektiği sırada trenin çarpıştığı andır. Her şeyi filme alırlar ve bu sıradan bir tren kazası değildir, diyelim ki sonradan kaybolan tren yüküyle ilgili bir şey var.

Bu filmi Steven Spielberg ortak yapımı olarak izleyebilirsiniz.

Super 8’i Hulu + Live TV veya HBO Max’te izleyebilirsiniz.

The Disaster Artist (2017)

Tür(ler): Drama, Komedi, Biyografi
Yönetmen: James Franco
Oyuncular: James Franco, Dave Franco, Seth Rogan, Alison Brie
IMDB: 7.3

Bu komedinin çılgınca özeti, iki olasılık dışı arkadaşın – ikisi de oyuncu olmak isteyen – bir araya gelerek tarihin en kötü filmlerinden birini yapmaları ve en iyi kısmı: bu bir gerçek hikaye!

Oyuncuların Greg Sestero (James Franco tarafından oynanan) ve Tommy Wiseau (Dave Franco tarafından oynanan) olduğu, yapmaya çalıştıkları filmin ise 2003 tarihli fiyasko The Room olduğu bir film. Ancak filmin yapımı hakkındaki film tamamen eğlence dolu.

Bu filmi Hulu ve Sling TV üzerinden izleyebilirsiniz.

Mank (2020)

Tür(ler): Biyografi, Drama
Yönetmen: David Fincher
Oyuncular: Gary Oldman, Amanda Seyfried, Lily Collins, Tom Burke
IMDB: 6.8

Bu film, senarist Herman J. Mankiewicz’in hikayesini ve klasik film Citizen Kane’in yazımını anlatıyor.
“Mank”, olarak bilinen, eğlenceli bir alkolikti ve farkında olmadan efsanevi bir film olan senaryoyu bitirmeye çalışıyordu.
Film bize 1930’ların Hollywood’unun gerçek işleyişini gözlemleme fırsatı veriyor ve bize bir Oscar ödüllü film yapımının sahne arkasını gösteriyor.

Bu filmi Netflix’te izleyebilirsiniz.

8½ (1963)

Tür(ler): Drama, Fantastik
Yönetmen: Federico Fellini
Oyuncular: Marcello Mastroianni, Claudia Cardinale, Anouk Aimée
IMDB: 8.0

Yönetmen Federico Fellini’nin kendi yaşamına ve sanatsal mücadelelerine esinlenerek çektiği bu film (HBO Max’te yayınlanıyor), merkez karakterin bir sonraki büyük filmini bulmaya çalışırken yazar bloğuyla mücadelesini konu alıyor.

Bu hikayedeki gerçeküstü, karnavalvari gerçeklik versiyonu, film dünyasını alışılmadık bir şekilde yansıtıyor.

Son Bir Not

Film yapımıyla ilgili bu film listesini izlemeye başlamadan önce, başka bir film yapımı hakkındaki alt türü de belirtmek gerekir: bulunan görüntü filmleri.

Korku kült klasiği The Blair Witch Project (1999), gerçek olayları gözlemleyen “gerçek insanlar” tarafından bulunan görüntülerden oluşturulmuş gibi hissettiren bu filmler, bu alt türün öncüsüdür.

Blair Witch, efsanevi bir cadının mağarasını ararken ormanda kaybolan arkadaşların gerçek zamanlı bir kaydıymış gibi yapar. Benzer bir film olan Chronicle (2012), bir uzaylı istilasının birinci tekil anlatımını sunar. Keyif alabileceğiniz birçok bulunan bir görüntü filmi mevcuttur.