Kategoriler
Tech

“NFT’ler” dünyasına hoş geldiniz

NFT(Non Fungible Tokens) nedir ve neden bu kadar popüler hale geliyorlar?

Son zamanlarda NFT’lerin popülaritesi dijital koleksiyonlar sayesinde arttı. Muhtemelen sosyal medya akışlarınızda NFT’ler hakkında konuşan insanları da görmüşsünüzdür.

NFT için büyüyen pazar, sanat, müzik, oyun ve finans sektörlerini alt üst ediyor. NFT’leri ilk kez duyan biri için anlamak kafa karıştırıcı olabilir. Öyleyse bugün NFT’nin ne olduğunu ve neden birden bire İnternet’teki bir sonraki büyük şey haline geldiğini çözelim, hakkında bilmeniz gereken her şeyi gözden geçireceğiz.

NFT de neyin nesi?

Twitter’ın milyarder kurucu ortağı ve CEO’su Jack Dorsey’in bu ünlü tweetini muhtemelen biliyorsunuzdur. İlk tweetini NFT olarak satıyor.

@jack

Bu tweet, herkesin istediği zaman bakabileceğiniz ücretsiz bir dijital öğe olarak halka açık olmasına rağmen, 6 Mart itibarıyla bu tweet’i satın almak için en yüksek teklif 2,5 milyon doları aştı 🤯 Sonunda Tweet’i satın alan Cryptoland ve Bridge Oracle CEO’su Sina Estavi(Türk’müş) oldu.

Bu tweet’i “satın almak” aslında ne anlama geliyor?

Satın aldığınız şey bu tweet’in dijital bir sertifikasıdır, benzersizdir çünkü yaratıcısı tarafından doğrulanmıştır ve bundan “yalnızca biri” evrenin her yerinde var olacaktır ve tam olarak bu parçaya sahipsiniz.

Peki NFT tam olarak nedir?

NFT’ler veya Non Fungible Tokens(Değiştirilemez Dizgeler), medya parçalarını benzersiz bir şekilde temsil eden blok zinciri tabanlı kayıtlardır. https://en.wikipedia.org/wiki/Non-fungible_token

Medya dijital herhangi bir şey olabilir. Burada “Değiştirilemez” aşağı yukarı, benzersiz olduğu ve başka bir şeyle değiştirilemeyeceği anlamına gelir. Örneğin, itibari paramız değiştirilebilir – birbiriyle ticaret yapın ve tamamen aynı şeye veya aynı değere sahip farklı bir şeye sahip olacaksınız.

Bu varlıkların mülkiyeti bir blok zincirine kaydedilir. NFT’ler şu anda Ethereum adlı bir kripto para birimi ile aynı blok zinciri günlüklerinde tutulmaktadır.

Açık bir mağazada herkesin görebileceği ve hayran kalabileceği benzersiz koleksiyon parçaları gibiler, ancak herhangi bir zamanda yalnızca bir kişi (veya tam olarak söylemek gerekirse kripto para cüzdanı) sahip olabilir.

Neden popüler hale geliyorlar?

NFT’ler son zamanlarda çok ilgi gördü çünkü geçen ay satışlarında 300 milyon doların üzerinde bir gelir elde edildi.💰

Her NFT benzersizdir ve kopyalanamaz, bu da onları tasarım gereği nadir yapar. Yani bir nevi altına benzer bir dijital maden.

Ama aynı dijital materyali/medyayı ÜCRETSİZ olarak indiremez miyim?

Evet, ancak NFT’ler size kopyalanamayacak bir şey vermek için tasarlanmıştır: çalışmanın sahipliği (sanatçı, tıpkı fiziksel sanat eserinde olduğu gibi, telif hakkını ve çoğaltma haklarını yine de elinde tutabilir).

Fiziksel sanat koleksiyonu açısından söylemek gerekirse: herkes bir Monet baskısı satın alabilir. Ancak orijinaline yalnızca bir kişi sahip olabilir. Yani örnek; bir Atatürk fotoğrafının kopyasını herkes edinebilir ve kullanabilir ancak orijinal fotoğraf sadece bir kişiye aittir.

Bunun sadece o resim veya çizim(kolayca kopyalanabilen) olmadığını anlamak önemlidir. Onu benzersiz kılan şey, bir blok zincirinde dijital bir nesne olarak var olmalarıdır.

Normal kripto para birimlerinin aksine, NFT’ler birbirleriyle doğrudan değiştirilemez. Bunun nedeni, iki NFT’nin aynı olmamasıdır.

Tüm varlıklar gibi, arz ve talep fiyatı belirlemede anahtardır. NFT’lerin kıt doğası nedeniyle, insanlar genellikle onlar için çok para ödemeye hazırdır.

Popüler olmalarının bir diğer önemli nedeni, Merkezi sosyal platformların (Örnek: YouTube) içerik oluşturucuların ve hayranların bağlantı kurmasının baskın yolu haline gelmesidir. Bu modelde, içerik oluşturucular için ana gelir kaynağı reklamlardır.

Platformlar, gelirin çoğunu kendilerine saklarken, içerik oluşturucular ve tüketiciler arasına kendi algoritma önerilerini ekleyerek bu gücü aracı olmak için kullandı.

NFT’ler ile bu aracıları tamamen kaldırabilirsiniz ve bu, içerik oluşturucular için temelde daha iyi ekonomi sunacak ve böylece müşteri edinme maliyetlerini neredeyse sıfıra indirecek.

NFT işine nasıl girilir?

NFT’lerin etrafında ortaya çıkan ve insanların dijital ürünleri alıp satmasına izin veren birkaç pazar yeri var.

MakersPlace.com, SuperRare.co ve Rarible.com, dijital NFT çizimlerinde uzmanlaşmış sitelerdir.

Elon Musk’ın ortağı, X Æ A-12’nin annesi Grimes, NFT’leri “Nifty Gateway” üzerinden sattı, ancak başka pek çok şey var.

En Pahalı NFT’ler 💸

Dragon the CryptoKitt
Dragon the CryptoKitt

Dragon the CryptoKitty (yukarıdaki resim), 600 ETH değerinde, evrendeki en pahalı NFT’lerden biridir.

Basketbol yıldızı LeBron James’in NBA Topshot dijital koleksiyon kartı 100.000 dolara satıldı.

NFT tabanlı Axie Infinity oyunundan Angel adlı bir Axie 300 ETH’ye satıldı.

Son düşünceler

NFT’ler hâlâ son derece yeni bir şeydir. Bir endüstri olarak, teknolojiyi geliştirmek için yapılacak çok iş olduğunu düşünüyorum. Şu anda karşı karşıya olduğumuz en büyük sorun, daha fazla sayıda işlemi destekleyebilecek uygulamalar oluşturmaktır.

Genel kullanıcılar için NFT’lerin hâlâ nispeten erişilemez olduğunu biliyoruz. Şu anda, yalnızca erken benimseyenler ve spekülatörler blockchain tabanlı platformları kullanıyor. NFT’lere giriş engelini indirmemiz gerekiyor.

Ayrıca, Merkezi bir uygulamaları merkezi olmayan uygulamalardan çok daha fazla ölçeklendirmek kolaydır ve üstesinden gelinmemiz için bize bir engel daha verir, ancak bu aktif olarak çözdüğümüz bir sorundur.

Takipte kalın!

Beni Twitter’dan takip edebilir ve görüşlerinizi oradan bana gönderebilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkür ederim, yazımın büyük bölümü yabancı kaynaklardan araştırmalarımın sonucudur ve evet bu çok yeni bir konu bu yüzden hakkında fazla kaynak bulunmamaktadır.