Kategoriler
Genel

Chrome Actions: adres çubuğundan çalıştırmak

Chrome 87 sürümü ile birlikte çeşitli performans ve bellek iyileştirmeleri geldi, bunun yanında yeni sürüm ile “Chrome Actions” olarak adlandırılan yeni bir özellik de eklendi.

Google Chrome’un 87 sürümü ile birlikte gelen birçok performans ve iyileştirmesi ve yeni özellikler var, tüm yenilikler içerisinde “Chrome Actions” olarak adlandırılan Gizlilik ve Güvenlik Ayarlarını ziyaret etmenize gerek kalmadan doğrudan adres çubuğundan işlem yapmanızı sağlayan çok yeni bir özelliği inceleyeceğiz.

“Chrome Actions/Chrome İşlemleri” adres çubuğundan yazarak hızlıca ilgili Chrome eylemini gerçekleştirmenizi sağlayan yeni bir özellik. Bu özelliği kullanabilmek için şu an “chrome://flags” sayfasına girip aşağıdaki 2 seçeneği enabled yapmanız yeterli.

  1. chrome://flags/#omnibox-pedal-suggestions
  2. chrome://flags/#omnibox-suggestion-button-row

Ardından aşağıdaki komutları deneyebilirsiniz:

  • Tarayıcı geçmişini temizle – type ‘clear cache’ or ‘delete history’ or ‘wipe cookies’
  • Chrome güncelle – type ‘update browser’ or ‘update Google Chrome’
  • Gizli pencere açmak -type ‘incognito’ or ‘launch incognito mode’
  • Ödeme metodları – type ‘update card info’ or ‘edit credit card’
  • Şifreleri yönet – type ‘edit passwords’ or ‘update credentials’
  • Sayfayı çevir – type ‘translate this page’ or ‘translate this’

Bunlar elbette İngilizce komutlar ancak Türkçe karşılıkları ile yazınca da komutlar çalışacaktır.

Chrome Actions
Chrome Actions

Bu özellik ve komutları Firefox kullanıcılar bilirler çünkü Firefox’da bu özellik zaten vardı. Google Chrome ile ilgili daha fazla bilgi ve güncelleme için https://blog.google/products/chrome/blogunu takip edebilirsiniz.

wolkanca.com’da Chrome Actions: adres çubuğundan çalıştırmak veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, Chrome Actions: adres çubuğundan çalıştırmak için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.