Kategoriler
Kodlama

JavaScript öğrenmek için 10 site (ÜCRETSİZ)

JavaScript günümüzün en popüler dillerden biridir, burada JavaScript öğrenebileceğiniz 10 ücretsiz siteyi listeledim, umarım işinize yarar. Enjoy!

Bir önceki yazımda developerlar için takip edilesi 35+ Youtube kanalını paylaşmıştım, bu yazımda da Javascript öğrenmek veya kendini daha da geliştirmek isteyenler için ücretsiz eğitim, kurs ve sertifikalar sağlayan web sitelerini paylaştım. JavaScript günümüzde web’in vazgeçilmezidir bunu önceki yazılarımızda değerlendirmiştim.

Liste:

  1. w3schools
  2. Learn JavaScript
  3. JavaScript Info
  4. Developer Mozilla
  5. Learn-JS.org
  6. Tutorial Republic
  7. FreeCodeCamp
  8. JavaScript30
  9. Team Treehouse – JS basics
  10. JS Basics – JS for Cats

w3schools: W3Schools, HTML, CSS, JavaScript, PHP, SQL, Python, jQuery, Java, C ++, C #, React, Node.js, XML, W3.CSS gibi web geliştirme dillerinde öğreticiler ve referans kaynaklar içeren bir web geliştirici sitesidir Bootstrap, web programlamanın çoğu yönünü kapsar. Site adını World Wide Web’den (W3) alıyor ancak W3C’ye bağlı değil. W3schools basitliğe odaklanmıştır. Dersler dışında, sınavlar ve sertifikaları var (sertifika için ödeme yapmanız gerekir ).

Learn JavaScript: Modern JavaScript’i sıfırdan öğrenebilirsiniz, sezgisel bir ortamda pratik yapabilirsiniz. Zorluklar, her seferinde bir adımda en iyi uygulamaları öğrenmenizi sağlamak için modern gerçek dünya projelerinden ilham alıyor. İlk 42 dersi, mücadeleyi, projeleri ve bilgi kartlarını ücretsiz deneyebilirsiniz. Tek seferlik ödeme ile Pro hesabına geçebilirsiniz.

JavaScript Info: Burada temel ile başlar ve OOP gibi gelişmiş seviyelere geçersiniz. Tüm eğitimler yazılmıştır.

Developer Mozilla: JavaScript’in öğrenilmesi muhtemelen HTML ve CSS gibi ilgili teknolojilerden daha zordur. JavaScript öğrenmeye çalışmadan önce, en azından bu iki teknolojiye aşina olmanız şiddetle tavsiye edilir.

Learn-JS.org: Burada JavaScript için bazı temel bilgileri ve ileri düzey eğitimleri bulabilirsiniz. Ayrıca JS haricinde C, C ++, C #, Ruby gibi diğer diller için bazı eğitimler var.

Tutorial Republic: Bu gerçekten iyi bir site. JavaScript Kursları şunları içerir; JavaScript Temel, JavaScript ve DOM, JavaScript ve BOM, JavaScript Gelişmiş, JavaScript Örnekleri, JavaScript kaynaklar ve referanslar. Ayrıca burada JavaScript dışında HTML5, CSS3, JQUERY, BOOTSTRAP4, PHP7 için kurslar bulabilirsiniz.

FreeCodeCamp: JAvascript dersleri sonunda sertifika almak için 5 projeyi bitirmeniz gerekiyor. Sertifikalar ücretsiz.

JavaScript30: Hem JavaScript’in temellerini öğrenmek hem de DOM’da kitaplık olmadan çalışmak isteyen orta seviyedeki geliştiriciler ve tasarımcılar için harika bir site. Başlamak için halihazırda JavaScript biliyor olmalısınız.

Team Treehouse – JS basics: JavaScript, web’i yönlendiren bir programlama dilidir: front-end kullanıcı arayüz tasarımından sunucu tarafı arka uç programlamaya kadar, bir web sitesinin ve web uygulamasının her aşamasında JavaScript’i bulacaksınız. Bu kursta, JavaScript programlama dilinin temel programlama kavramlarını ve sözdizimini öğreneceksiniz.

JS Basics – JS for Cats: JavaScript, bir programlama dilidir veya başka bir deyişle, bir bilgisayara bir şeyler yapması talimatının verildiği bir araçtır. Tüm web tarayıcıları JavaScript’i anlar ve web sayfalarının çılgınca şeyler yapması için bundan faydalanabilirsiniz!

Okuduğunuz için teşekkürler, umarım işinize yaramıştır. Beni Twitter’dan takip edin!

@wolkanca

Daha fazlası

Daha fazla web sitesi:

📌 freecodecamp.org
📌 javascript.info
📌 developer.mozilla.org
📌 eloquentjavascript.net
📌 w3schools.com
📌 flaviocopes.com
📌 khanacademy.org
📌 codecademy.com
📌 learn-js.org
📌 frontendmentor.io
📌 theodinproject.com

Kitaplar:

📕 Eloquent JavaScript
📕 JavaScript: The good parts
📕 Learn JavaScript visually
📕 JavaScript: The definitive guide
📕 A smarter way to learn JavaScript
📕 You Don’t Know JS
📕 Effective JavaScript
📕 Speaking JavaScript

YouTube Kanalları:

▶️ Ania Kubow
▶️ Coder Coder
▶️ Traversy Media
▶️ Kent C. Dodds
▶️ Derek Banas
▶️ Programming with Mosh
▶️ Web Dev Simplified
▶️ Academind
▶️ Fireship
▶️ Dev Ed

Podcastler:

📻 Syntax
📻 JavaScript Jabber
📻 Modern Web
📻 Full-stack radio
📻 Codepen Radio 📻 ShopTalk
📻 JAMstack Radio

Coding Platformları:

🧩 codewars.com
🧩 codingame.com
🧩 coderbyte.com
🧩 exercism.io
🧩 edabit.com

Mobile Uygulamlar:

📱 SoloLearn
📱 Codemurai
📱 Mimo
📱 Grasshopper
📱 Programming Hero
📱 Programming Hub