Kategoriler
SEO

İşletmenizin içerik pazarlamasını nasıl geliştirirsiniz?

Bu beş temel öneriyle içeriğinizin erişimini optimize edin.

İçerik pazarlaması, hiçbir maliyeti olmayan tek pazarlama türü, ücretli arama reklamcılığı(Google Ads vs.) veya ücretli sosyal pazarlama kadar karlı bir pazarlama stratejisidir. Bu yazımda, kaynaklarınızı içerik pazarlamasına yatırıp yatırmayacağınıza karar vermenize yardımcı olacak ve sonuç alacak başarılı bir içerik pazarlama kampanyası oluşturmada size rehberlik edecek bazı ipuçları verilmiştir.

1- İçeriğinizin amacı nedir?

Bir blog tutmanın ve sosyal içerik oluşturmanın önemini muhtemelen birçok kez duymuşsunuzdur . Gerekliliği değerlendirmek, iyi bir içerik pazarlama kampanyasının ilk adımıdır. İş modelinizle uyumlu mu? Bir blog sitesinin bakımı için gerekli kaynaklara sahip misiniz? İçerik pazarlaması aslıda bakıldığında çok fazla iştir. İçerik pazarlamasının size nasıl hizmet edebileceğini görmüyorsanız veya blogu periyodik olarak güncelleme imkanınız yoksa, şu an içerik pazarlamaya hiç girmemeyi düşünebilirsiniz.

İçerik pazarlaması iş modelinize hizmet ediyorsa ve blogu çalıştıracak kaynaklara sahipseniz, kendinize şunu sorun: Hedefiniz nedir? Başka bir deyişle, bir içerik pazarlama kampanyasıyla neyi başarmaya çalışıyorsunuz?

Bir e-ticaret sitesi için açık hedef elbette yüksek oranda dönüşüm için içerik üreterek dönüşüm oranını artırmaktır. E-ticaret dönüşüm oranı, sitede satın alma yapan web sitesi ziyaretçilerinin yüzdesini ifade eder.

Daha geniş anlamda dönüşüm oranı, hesaplanmış bir hareket yapan kullanıcıların yüzdesini ifade eder. İletişim formunu dolduran ve gönderen kişilerin yüzdesi veya web semineri serisine LCV yanıtlayan kişilerin yüzdesi gibi bir dizi göstergeye dayalı olabilir.

2- Anahtar kelimelerinizi bilin

Anahtar kelimeleri belirleyin ve Google Anahtar Kelime Planlayıcı, Ahrefs ve Moz gibi araçlarla derinlemesine bir araştırma yapın. Müşteri demografisi hakkında ne biliyorsunuz ve bu, üretmeniz gereken içerik türü hakkında size ne söylüyor? Kendinizi müşterilerinizin yerine koyun. Sizinki gibi bir hizmet bulma umuduyla bir arama motoruna yazacakları anahtar kelimeler ve kelime öbekleri nelerdir?

Anahtar kelimeleri belirledikten sonra, müşterilerinizin ihityaçlarını giderin. İnsanlar satın almadan önce ürünleriniz hakkında ne bilmek isterler? Ürünlerinizi kapsamlı bir şekilde gözden geçirin ve etkileyici görseller, videolar ve blog yazılarıyla parlak bir içerik paylaşın.

3- Üst sıralarda yer almak için SEO

SEO, SEO, SEO! Bir müşteri ürününüzü veya hizmetinizi aradığında, arama motoru sonuçları sayfasında(SERP) görünmek istersiniz, elbette ideal olarak, ilk sayfada ve sayfanın en üstünde olmak istersiniz. “Reklam”ların bulunduğu ilk iki üç bağlantı, ücretli arama pazarlaması yoluyla reklamı yapılan bağlantılardır. Amaç, SERP’deki reklam bağlantılarının altında ilk beşe en kötü ilk 10’a girmektir.

Etkili Arama Motoru Optimizasyonu(SEO) için daha uzun ve niş anahtar kelimeleri hedeflemeyi düşünün. Günümüzde web’de bulunan bu kadar çok içerikle, tek bir anahtar kelime için iyi bir sıralama elde etmek neredeyse imkansızdır. Uzun anahtar kelimelerle içerik üretmek, blog sitenizin ana anahtar kelimesini güçlendirmekte fayda sağlar. Örneğin, bornoz satan bir işletmeniz olduğunu varsayalım. Yalnızca “bornozlar” anahtar kelimesini hedeflemek yerine, “yüzde 100 Mısır pamuğundan bornozlar“, “otel kalitesinde bornozlar“, “Amazon’da en çok satan bornozlar” gibi uzun anahtar kelimeleri hedefleyen birden çok makale oluştururabilirsiniz.

Bu arada bir SEO uzmanı ile çalışmak isteyebilirsiniz, bu konuda benden yardım almak için wolkanca.com/iletisim sayfasından faydalanabilirsiniz.

4- Sosyal medyada paylaşın

İçeriğiniz mutlaka sosyal medyada paylaşılabilir ve arama motorlarında keşfedilebilir olmalıdır. İçerik türünüze ve konunuza bağlı olarak, bir kanalda diğerine göre daha fazla başarı elde edebilirsiniz. Gerçek şu ki, bazı makaleler sosyal medyada çok hızlı yayılabilir.

İçeriğiniz için doğru sosyal medya türünü seçin. Sosyal medyada paylaşılabilir kabul edilen konular hakkında makaleler yazarsanız, Facebook ve Twitter gibi ağlarda sosyal bağlantı kurma konusunda başarılı olursunuz. Kaliteli görüntüler üretirseniz Instagram ve Pinterest, takipçi oluşturmak ve kullanıcıları sitenizi ziyaret etmeye çekmek için mükemmel sosyal ağlardır.

5- Başarının sürekliliği için ince ayarlar yapın

Google Analytics, web sitesi trafiğini izleyen ve raporlayan ücretsiz bir araçtır. Web sitenizde en çok ziyaret edilen sayfaları gösterebilir, böylece hangi sayfa optimizasyonlarına öncelik vermeniz gerektiğini bilirsiniz.

Bir e-ticaret web sitesi için, her bir makalenizin dönüşüm oranını inceleyebilirsiniz. Stratejilerinizin başarısını ölçmek için belirli bir veri aralığındaki makalelere göz atabilir veya belirli bir konuyu kapsayan makaleleri listeleyebilirsiniz.

Verilerle çalışmak tamamen tutarlı olmakla ilgilidir. İhtiyaçlarınıza en uygun analitik aracı bulun ve verilerinizi haftalık olarak kaydetme alışkanlığı edinin.

Analytics konularında yine bir uzmana ihtiyacınız varsa wolkanca.com/iletisim sayfasından bana ulaşabilirsiniz.

İçerik pazarlaması hakkında 4 temel önerim bunlardan ibarettir, okuduğunuz için teşekkür ederim, eğer beğendiyseniz bu sayfayı başkaları ile paylaşın ve teşekkür etmek isterseniz bir mesaj yeterli.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

İşletmenizin içerik pazarlamasını nasıl geliştirirsiniz? başlıklı gönderi hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin.