Kategoriler
Tech

Grok açık kaynak oluyor

Elon Musk’ın şirketi xAI tarafından geliştirilen ve ChatGPT rakibi olan Grok, açık kaynak haline getirildi.

Elon Musk’ın başta ChatGPT olmak üzere çok sayıda rakibi bulunan yapay zeka sistemi Grok, bu hafta açık kaynak haline getirilecek bilgisini X hesabı üzerinden verdi.

This week, @xAI will open source Grok

Sistemin nasıl çalıştığını net olarak gözler önüne serecek hamle için şimdilik ekstra bir detay verilmedi ancak gelişmeyi direkt olarak xAI’ın arkasındaki isim Elon Musk duyurdu. Kaçıranlar için Grok(grok.x.ai) genel olarak kişilerin karşılıklı sohbet edebileceği, sorularına cevap alabileceği bir üretken yapay zeka sistemi konumunda yer alıyor. Sohbet botu hakkında yaptığı açıklamada, “xAI olarak, insanlığa bilgi arayışında yardımcı olacak yapay zeka araçları yaratmak istiyoruz.” diyen xAI, sistemin Grok-1 adı verilen bir motor üzerine kurulduğunu ve en temelde dört aydır geliştirilen / eğitilen büyük dil modelinin yer aldığını belirtiyor. “Sistem, soruları biraz esprili bir şekilde yanıtlamak için tasarlanmıştır ve asi bir çizgiye sahiptir. Bu nedenle mizahtan nefret ediyorsanız lütfen kullanmayın!” açıklamasını da yapan xAI şirketi Grok’un, “Diğer yapay zeka sistemlerinin çoğu tarafından reddedilen tartışmalı soruları yanıtlayacağını”da belirtiyor.

Elon Musk, yapay zekanın X’teki bilgilere / verilere gerçek zamanlı olarak erişim sağlayabildiğini ve bu sayede rakiplerinin bir adım önüne geçeceği söylüyor. Bu konuda xAI’ın kendisi ise, “Grok’un benzersiz avantajı, X platformu aracılığıyla dünya hakkında gerçek zamanlı bilgiye sahip olmasıdır.” diyor.

Diğerlerinden farklı olarak bu yapay zeka sohbet robotunun “şakacı modu”  var, diğerlerinde de farklı modlar var ama şakacı yoktu.
ChatGPT artık sesli cevap verebiliyor – ChatGPT beş farklı sesle kullanıcılarla sesli sohbet yapabilecek. Artık ChatGPT ile ücretsiz olarak sesli sohbet edebilirsiniz.