Kategoriler
Geyik

Zamanda seyahat [mim]

Bu bir mim yine, bu mimi başımıza musallat eden kişi şu arkadaş oluyor bana mimi şık bir orta ile açan arkadaş da Linux kızı Flynxs. Mim in konusu her mim de olduğu gibi benzersiz, çok akilane, ilginç ve harikulade, kısaca; Eğer “zamanda yolculuk” kavramı gerçekleştirilebilseydi, gitmek isteyeceğiniz 2 zaman dilimi hangileri olurdu?

3 ay içinde CERN de yapılacak evrenin nasıl var olduğunun küçük bir benzeri niteliğinde ki Atlas deneyi için dünyaca ünlü iki rus bilim adamı Irinia Arefava ve Igor Volovich’ın söyledikleri: Bu deney sırasında ortaya çıkan yüksek enerji, zamanda bir kırılma yaratacak. Atom düzeyinde bile olsa bir zaman tüneli oluşacak. Hatta bu iddiayı dünyanın en prestijli bilim dergilerinden biri olan New Scientist dergisi bile kapak yapmış. Yani böyle birşeyin olabilmesi 3 ay içinde çok olağan görülüyor. Şöyle bir düşününce zamanda yolculuk gerçekleşse sizin gitmek istediğiniz 2 zaman dilimi ne olurdu?

Zamanda Yolculuk

Yazımın başında dediğim gibi Mim, yani soru harikulade olunca ona gelecek cevaplarda bir o kadar güzel oluyor. Özellikle bu mim ile mimlenmiş blogları gezip okumak keyif verici. Bana gelirsek, bu amcamlar CERN de zamanda yolculuğu başarsa, ve –Volkan sen seçilmişsin, hadi gel zamanda yolculuk yapıyoruz! Deseler, ben nerede bulunmak isterdim? Ah ulan… Önce bir ah çekerdim, çünkü insanın geçmişinde hatırlamak istemediği şeylerde çok, örneğin en yakın Sivas madımak otelinde yaşananlar, ne bileyim şu darbeler, idam edilen gençler. Açık yazmak istiyorum, eğer böyle bir imkanım olsa, zamanda yolculuk çokta geriye girmek istemezdim, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının arasında olup “Go Home” demek isterdim. Veya o olmadı dediler ki, –Volkan yurt dışı olması şart Türkiye’de olmaz! O halde Fidel Castro’nun gençliğinde arkadaşı olmak isterdim, gerilla filan olmak isterdim, atraksiyon abi. Bu güzel mimi şu arkadaşlara gönderiyorum; Tarkan, Haydar Dümen, Serdar Ortaç, Pinhani, Öykü ve Berk kardeşler, Nahnu, Bildirgec, Sagopa, Cisday, Mınar, Başak, Kubi ve yeşil abimiz Hafif.