Kategoriler
Konuk Yazar

Televizyon kanalları kanalizasyona döndü

televizyonAtv ekranlarında bildiğiniz üzere sihirli, büyülü bir dizi var ismi Selena. Geçen gün haberlere bir çocuk çıktı, çocuk delirmiş resmen. "Çileden Çıktı" manasında değil, çocuk hakikaten delirmiş. O dizi çocuğun hayal dünyasına öyle bir yerleşmiş ki çocuk delirmiş. Çocuk sağlığını kaybedip, dizideki bir karakterin ismini anıyor. "Hades, gelecek beni alacak" diye. Diziye bilmem kaç hafta ara verildi, yalnız tekrardan başladı.

Yani bunu gören ve duyan yok mu?

Arkadaşlar tepkimizi koyalım bu saçma sapan dizilere karşı. İzlemeyin abi içinde hokus pokus, sihir, büyü, kan, silah olan vadi madi olan ne varsa izlemeyin kardeşim. Bir baba çocuğuna böyle dizi izletiyorsa "çocuğunu sevmiyor demiyorum, nefret ediyor diyorum".
Çocuk gidiyor etkilendiği o vadi dizisinden sonra okulda öğretmenini dövüyor ve bu dizi hala yayınlanıyor kardeşim. Toplumsal tepki yaratmamız lazım. Sonra diyoruz ki bu nesil neden böyle. Adam büyüyor babasını dövüyor, annesini kesiyor. Münevver Karabulut olayı var biliyorsunuz, devamlı katili bulunsun diye eylem yapıyorlar. Eylemciler gider bu saçma sapan dizileri izlerlerse yuhh diyorum artık. Bir kere o dizilerde oynayan adam manyak mı ya? Elinde silah olup, vurunca ne oluyor ya. Bir de bilgi yarışması altında '' 50 sarışın'' altında bir program var. Nefret ediyorum bu programdan.

100 yıl öncesinde dedelerimizle gurur duyardık. Çanakkale'yi, Kurtuluş'u anlatırız hala. Merak ediyorum bizden 100 yıl sonrakiler bizim hakkımızda ne diyecek? '' Dedem, gece 12'de ne aerobik yaparmış öyle?, Bir dizi izlermiş, yarın adam vururmuş dedem.'' 🙂

Sen her kanalda ne var, nerden biliyorsun diyebilirsin? Açıyorum sabah gazeteleri okuyorum.Maalesef 2. ve 3. sayfaları da görüyorum. Fazla uzatmayalım bunları çocuklarımıza izletmeyelim, kendimiz de izlemeyelim. Kaliteli programlar da var bu konu farklı. Toplumsal tepkimizle yani o kanalları izlemeyerek Kanalizasyonları temizleyelim.

WOLKANCA

Konuk Yazar

Wolkanca sitesine Konuk Yazar olan, dışarıdan kendi yazılarını ekleyen bir kişi.

yazının tamamına katılamayacağımı söylemek istiyorum ama dediğiniz gibi eğer bir baba yada anne çocuğunun bu tür şeyleri izlemesine izin veriyorsa problem kanalda yada dizide değil problem izin veren velilerdedir bu yüzden temizlenmesi gereken toplum değil bireylerdir saygılarımla
[babaya rtük tarafından uyarı cezası verilsin 😉 ]

denein zamani yok artik. dedenin zamanindaki dunya ile su andaki dunya farkli zamanin getirdigi hersey olmak zorunda. senin bu sacma dusuncen e katilmiyorum. cocuk izlemis hocasini dovmus dedenin zamaninda atlar kiliclar vardi dovmk isteyen ozamanda doverdi bunlar bahane sacma sapan konusmayin

tv kanallarındada hata var ama sadece tv kanallarına kızmamak lazım. bizim milletimizde aşırı derecede cahil. çok bilgisiz bir toplumuz. aynen yetişkinlerin herşeye inanması gibi çocuklarda herşeye inanıyor.

yazında "bir baba çocuğuna böyle dizi izletiyorsa "çocuğunu sevmiyor demiyorum, nefret ediyor diyorum"." demişsin. türkiyede cahillik maalesef babadan oğula geçiyor 🙁 kurtlar vadisini izleyince kendini polat alemdar sanan babanın oğluda pokemonu izleyince kendini pikaçhu sanar. gayet doğaldır.

tvlerdeki bu tip diziler tabii kide biz yetişkinlere aptalca geliyor ama çocuklara gayet doğal geliyor. bu sorun tvlerdeki dizileri kaldırarak çözülemez. şuan tvdeki her dizi zaten ya çocukların kafasını bulandırıyor yada gençlerin. yabancılarda heri potır var ama kimse ben heriyim deyip büyü yapmaya kalkmıyor. ama türkiyede ben pikaçhuyum deyip camdan atlayan çocuklar var. burda iş ailelere düşüyor ama baştada dediğim gibi aile çocuktan daha cahil. ailelerin çocuklarına böyle dizileri ve programları gün içinde en fazla 1 saat izlettirmeleri ve sonrada çocukları dışarıdaki sosyal hayatla birleştirmeleri gerekiyor. yoksa benim bildiğim bir bez bebek var 24 saat oynuyor heralde. 🙂 sürekli bunu izleyen ve dışarıdaki gerçek hayatın farkında olmadığı için sürekli hayal dünyasında yaşayan binlerce çocuk var. aileler çocuklarıyla ilgilenmeli ve bu tip programlar sürekli yayınlanmamalı…

hakikaten nasıl yayımlıyorlar bu tür dizileri aklım almıyor. özelliklede bu tür dizileri izleyenler 5 – 15 yaş arasındaki çokcuklar olduğunu bildikleri halde yayımlıyorlar.

dikkat çekmek istediğim konulardan biride; aşklı meşkli saçmasapan diziler. o onu seviyor, o onu aldatıyor, yalaşıyorlar, ağlaşıyorlar… boşanmalar, kavgalar oluyor. bizim zavallı genç kızlarımızda bunları iyi bişeymişcesine örnek alıyorlar, neredeyse benimsiyorlar. he erkekler saf değil mi diyeceksiniz? kurtlar vadisindeki çakır figüranının dizide vurulmasının ardından sadece genç erkeklerimiz değil, büyüklerde mevlüt okutmuşlardı. aynı şekilde gümüş dizisinin pakistanda boşanmaları %70 arttırdığını biliyor muydunuz? sadece izlenesi şeyleri izleyin. eleyip dokuyun, ama yararlı şeyler izleyin. olmadı mı? hiçbirşey yararlı değil mi? izlemeyiverin öyleyse o aptal kutusunu… ben öyle yapıyorum.

bazıları ağzındaki baklayı çıkarsın artık ! orda geçen kurtlar vadisi cümlesi canınızı sıktı değil mi? yazdıklarımın sonuna kadar arkasındayım. sanmayın ki selena yazdık diye, kurtlar vadisi geri planda… kurtlar vadisinin kaldırılmasını istediğimde, bir arkadaşım ''abi gerçekleri yazıyorlar demişti. '' ne gerçeği ya? açtım o gün bir haber sitesini, son haber: '' kendini polat zannetti, avukatı vurdu.'' bu mu gerçek? dünyanın en iyi gazetecisi olacağımı (2020) iddia etmekle beraber, çok da iyi reyting takipcisiyim. malesef perşembe günleri o iğrenç dizi ilk sırada. halbuki perşembe günü cnn turk'te '' nası yani '' adın da bir program var kaçırmadan seyrediyorum. bu böyle mi gider sanıyorsunuz? tabi ki hayır. 2016'ya kadar kalkmaz ise, 2016'da yapacaklarımızı biliyoruz.

yazının tamamına bende katılamıyorum. bence okula gidip öğretmenini vuran cocuk aileden kaynaklanan bişey olmamış yani cocuk 😀

> yazıya pek katılmıyorum.. eski zamanla şimdiki zamanı kıyaslamak da yanlış olur.. her zamanın getirdiği şartlar farklıdır.. büyülü, sihirli, üfürüklü dizileri ben de sevmiyorum.. ama sırf bu yüzden ekrandan kaldırılsın demek olmaz.. bu konuda asıl görev aile büyüklerine düşüyor.. çocuklara tv izlettirmede seçici olmak zorundalar.. yani sihirli, üfürüklü, vadili, kırdılı dizileri aileler çocuklarına izlettirmesin.. sen tutup dersen ki, ben sihirli, kavgalı dizileri sevmiyorum.olumsuz örnek davranışlar segiliyorlar.. çocuklar olumsuz etkileniyor, bir diğeri de tutar der ki aşk dizilerini de ben sevmiyorum.. olumsuz örnekler var der.. hal böyle olursa tv de kaldırılmayacak program kalmaz..

en büyük suç bence ailelerde izletmeyeceksın trt çocuk var o kadar güzel bir kanal kı ınanın ben bile oturup izliyorum hem çok masum şeyler oluyor hem öğretici hemde merak uyandırıcı ve de uzun değil hiçbiri en fazla 15 dakıka sanırım tavsiyem trt çocuk 😉