Kategoriler
Kültür Sanat

Sevgilim İstanbul

Sevgilim İstanbul, 13 Nisan’da Sinemalarda. [via]

Konu:
Nedim Gürsel / Seçkin Yasar / İzzet Yasar
İrini ve Ali Paris’te, bir uluslararası gazeteciler toplantısında tanışmış, birbirlerine âşık olmuşlardır. Ali tehlikeli konuları kurcalamakla ünlü bir Türk gazetecidir. İstanbul kökenli Yunan bir babanın kızı olan İrini de Yunanistan’da gazetecilik yapmaktadır. Albaylar cuntası döneminde, altı yaşındayken, babasının sivil polisler tarafından tutuklanıp götürülüşüne tanık olmuştur. Daha sonra babasının ölüm haberi gelmiş, ama ölüsü bulunamamıştır.

İrini, hem sevgilisini hem de babasının şehrini görmek için, ilk kez İstanbul’a gelir. Birlikte geçirdikleri aşk ve tutku dolu birkaç günün ardından Ali ansızın kaybolur. Tehdit telefonları ve mektupları almakta olduğunu bildiği sevgilinin kaybı, İrini’yi, İstanbul labirentinde Kafka’vari bir arayışın içine sürükler.

Ali’yi arayan İrini şehrin şiddetiyle tanışırken, bir yandan da, kafasında babasının ve sevgilisinin imgeleri birbiriyle karışmaktadır. Çocukluğunda yaşadığı babasıyla ilgili travma geri gelmekte, İrini yavaş yavaş hayallerinin esiri olmakta, sanki gerçeklikle gerçek dışının iç içe geçtiği bir karadeliğin içine yuvarlanmaktadır.

Ve sonunda…

Yönetmen Seçkin Yasar’ın Film Üzerine Görüşü:

Türkiye, faili meçhul cinayetlerin ve kayıpların yoğun olarak yaşandığı bir ülke. Çoğu çözülemeyen, aksine örtbas edilen cinayetlerin, kayıpların ülkesi. Siyaset-mafya çetelerinin kol gezdiği ülkemiz, biz demokrat ve barışçı bireyler için boğucu, klostrofobik bir yere dönüştü.

Ülkesinde kendisini bir yabancı, bir azınlık olarak hisseden demokrat bir birey olarak ben, bir yabancının gözünden bu atmosferi daha iyi verebileceğimi düşünerek, kahramanımı bir yabancı olarak seçtim.

Kendi ülkesinin yakın tarihinde de benzer bir atmosferi yaşamış ve kökeni İstanbullu Rum olan babasını bu dönemde kaybetmiş olan Yunan İrini, ne tam bir yabancıdır İstanbul’da, ne de olayları kanıksamış tipik bir Türkiyeli. Babasının sürekli anlattığı, hayallerindeki İstanbul’u ve sevgilisini yaşamaya gelmiştir bu kente. Oysa aşkının kayığı, Türkiye’de yaşanan gündelik şiddetin kayalarına çarpar. Tam da, biz Türkiyeli demokrat bireyler gibidir konumu. Damarlarımızda duyduğumuz bu atmosfer Kafkayen bir atmosferdir, ondan bize yansıyan yaşantı ise adeta gerçeküstüdür.

İrini, babasının Albaylar Cuntası tarafından öldürülmesiyle çocukken girdiği psikolojik travma sürecine yabancı bir kentte sevgilinin kayboluşuyla tekrar girer. Kendi hayal sahnesinde yarattığı gerçeküstü halüsinasyonlar ve şehirde sevgiliyi ararken yaşadığı gerilim dolu sürükleniş içinde, İstanbul adeta bir film kişisi olarak kızı içine alır.

Ta ki bu kaotik şehir, bir kara delik olarak, İrini’yi yutuncaya kadar.