Kategoriler
Genel

ABD Adalet Bakanlığı Yapay Zekâ Baş Sorumlusu

Yapay zeka konusunda bir ilk daha yaşandı, ABD Adalet Bakanlığı, tarihinde ilk kez Bilim ve Teknoloji Baş Danışmanı – Yapay Zeka Baş Sorumlusu olarak önemli bir ismi görevlendirdi.

ABD hükümet organları, son zamanlarda yapay zekânın tehlikelerini engellemek için büyük bir çaba harcıyor. Önde gelen teknoloji devleriyle işbirliği içinde bir konsorsiyumun kurulmasının ardından ABD Adalet Bakanlığı, ilk kez Bilim ve Teknoloji Baş Danışmanı ve Yapay zekâ Baş Sorumlusunu atadı.

Bu pozisyon için seçilen Jonathan Mayer, Başsavcı ve Adalet Bakanlığı’ndaki diğer bakanlıklarla iletişimden sorumlu olacak. Mayer teknik uzmanlık, siber güvenlik, yapay zekâ ve yeni teknolojiyle ilgili ortaya çıkan diğer endişeleri tartışacak.

Ayrıca Mayer, “Bakanlığın teknolojik kapasite geliştirme çabalarına” liderlik edecek. Yeni pozisyonun sorumlulukları arasında Bakanlığın teknik uzmanlığının geliştirilmesine yardımcı olacak vasıflı kişilerin işe alınması konusunda tavsiyelerde bulunulması da yer alıyor.

Ayrıca Bakanlık, teknolojik sorunların üstesinden gelmek amacıyla bölümler arası işbirliklerine yönelik teknik ve politika uzmanlarından oluşan bir ekip kuruyor. Grup, Adalet Bakanlığı genelindeki federal ortaklar ve bileşenlerle birlikte çalışacak. Ekip, Adalet Bakanlığı Hukuk Politikası Ofisi’nin bir parçası olacak ve Mayer tarafından oluşturulacak.

Adalet Bakanlığı’nın Yapay zekâ Baş Sorumlusu olarak Mayer’in “yapay zekâ ve benzeri konularda bakanlıklar içi ve kurumlar arası çabalar” üzerinde çalışması bekleniyor. Ayrıca bakanlıklar arasındaki çabaları daha iyi koordine etmek için Adalet Bakanlığı’nın Gelişen Teknoloji Kuruluna liderlik etmesi de istenecek.

ABD Adalet Bakanlığı Yapay zekâ Baş Sorumlusu: Jonathan Mayer

Yapay zekânın hukuk alanındaki artan etkisine ve bu alandaki uzmanlığa duyulan acil ihtiyaca cevap olarak ABD Adalet Bakanlığı, ilk Yapay zekâ Baş Sorumlusu’nu (Chief AI Officer) atadı. Bu göreve seçilen kişi, Princeton Üniversitesi profesörü Jonathan Mayer’dır.

Mayer, bir bilgisayar bilimcisi ve avukattır. Yapay zekânın hukuk alanındaki etik ve politik etkileri üzerine yaptığı çalışmalarla tanınmaktadır. Mayer, ayrıca “Yapay zekâ ve Hukuk” adlı bir ders de vermektedir.

Mayer’ın Yapay zekâ Baş Sorumlusu olarak görevleri şunlardır:

  • Adalet Bakanlığı’nın yapay zekâ teknolojilerini kullanma şeklini denetlemek
  • Yapay zekânın adalet sisteminde adil ve etik bir şekilde kullanılmasını sağlamak
  • Bakanlık çalışanlarına yapay zekâ hakkında eğitim vermek
  • Yapay zekâ politikası ve araştırması hakkında kamuoyuyla iletişim kurmak

Mayer’ın atanması, ABD Adalet Bakanlığı’nın yapay zekânın sorumlu ve etik bir şekilde kullanılmasına olan bağlılığını gösteriyor. Mayer’ın uzmanlığı ve deneyimi, bakanlığın yapay zekânın adalet sistemini daha adil ve verimli hale getirmek için kullanmasına yardımcı olacaktır.

Mayer’ın atanmasıyla ilgili bazı yorumlar:

  • Jonathan Mayer, yapay zekânın hukuk alanındaki etkilerini anlamada ve bu alandaki etik ve politik zorlukları ele alma konusunda önde gelen bir uzmandır.” – Merrick Garland, ABD Adalet Bakanı
  • Yapay zekânın adalet sisteminde adil ve etik bir şekilde kullanılmasını sağlamaya kararlıyım. Jonathan Mayer’ın uzmanlığı ve deneyimi bu hedefe ulaşmamıza yardımcı olacak.” – Lisa Monaco, ABD Adalet Bakan Yardımcısı
  • Jonathan Mayer’ın Yapay zekâ Baş Sorumlusu olarak atanmasını memnuniyetle karşılıyorum. Yapay zekânın adalet sisteminde sorumlu ve etik bir şekilde kullanılmasını sağlamaya yardımcı olacak.” – Tim Wu, Beyaz Saray Teknoloji ve İnovasyon Politikası Ofisi Direktörü

Jonathan Mayer’ın atanması, yapay zekânın hukuk alanındaki artan önemini ve bu alandaki uzmanlığa duyulan acil ihtiyaca dair önemli bir gelişmedir. Mayer’ın çalışmaları, adalet sisteminin daha adil ve verimli hale gelmesine yardımcı olacaktır.

Kaynak: fastcompany.com/91035395/who-is-jonathan-mayer-first-chief-ai-artificial-intelligence-officer-for-us-justice-department