Kategoriler
Hayattan

Sevgi emektir

Geçenlerde kızlarla sohbet ederken konu konuyu açtı ve bir arkadaşım uzun süre flört edenler evlendiklerinde aralarında aşkın, sevginin olmadığını, sadece birbirine alışmış olduğun gerekçesiyle bu evliliğin olduğunu söyledi.

Bence alakası yok. Sevgi emek ister. Sevgi birden olan bir şey değildir. Sevmek için güvenmek, güvenmek içinde sevmek gerekir diye düşünüyorum. Bahçenin kenarına ektiğimiz meyve fidanı belirli sürelerde büyümek için su ister. Ona su vermediğimiz zaman istediğimiz büyümeyi göremeyiz. Büyümesi için sadece su da gerekmez. O küçük fidan da bir insan gibi ilgi ve bakım ister. Ona bu istediklerini vermezsek istediğimiz sonucu alamayız. Sevgi de böyledir. Emek ister, saygı ister,güven ister. Kolay elde edilmeyen bir şeyin değeri anlaşılmaz ama sevgi kolay elde edilmezse, zorluklara karşı sevgi dimdik durabiliyorsa işte bu gerçek sevgidir.
Gerçek sevgi de kolay kolay bırakılmaz!

sevgiSize ilk yazımda benim için değerli olan arkadaşım Damla’dan bahsetmiştim. Onun uzun süredir flört ettiği birisi var ve ileride evlenecekler. Onlar bu sevgilerini kolay elde etmediler çok zorluk çektiler. Eee şimdi onlar evlendiğinde; onların evliliği sevgiden değil de, birbirlerine alıştıkları için mi olacak? Benden yaşça büyük olan bir abimiz bize; “İnsan bir kere sever, eğer 2 kere seviyorsa mutlaka yanılmıştır” derdi.

Bence de insan bir kere sever ve bu sevgi sonsuza kadar sürer. Peki sizce hangisi doğru? Uzun süre flört eden birinin evliliği sadece birbirlerine alıştıkları için mi? Yoksa gerçekten aralarındaki sevgi olduğu için mi?
Benim bildiğim sevgi günden güne artar azalmaz.

WOLKANCA

Konuk Yazar

Sevgi emektir başlıklı gönderi hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin.

Sevgi emektiriçin 10 yanıt

alpere katılmıorum.. eer qerçekten sevqi varsa sıkıntı die bir kelime olmamalı.. taßi ki arada mesafe olucak ama 2 yaßancı qißide deil.. nese lafı uzatmaya lüzum yok.. orda ßahsetiii damla ßenm 🙂 $mdilik hayatımdan ve hayatımda olan insanlardan mutluyum.. in$. hep ßirlikte olurus, isteim ßu… derya'ya da t$k. ediorm.. =)

sevgili derya,
inan bazen insanoğlunun başına öyle olaylar gelebiliyor ki sevgi adı anılmaz olabiliyor.yıllarca beraber olan kişiler mutlaka sıkılacaktır.hatta benim bile öyle zamanlarım oluyor ki bitanem ile konuşacak halim kalmıyor.
bence biraz daha mesafeli olmakta yarar var mutlaka.hani cem karaca der ya:
"yalan olur birgün yalan
yaşadığın aşkın sevdan
yaratan'dır baki kalan
hayat ne garip"
gerçekten baya bir içimi döktüm sana 🙂 .kolay gelsin

sende haklı olabilirisn alper ama insan her zman sevdiği kişiden karşılık görmek ister…nasılsa o sevdiğine değer veriosa aynısını ondan bekler die düşünüyorum…

alpere katılmıorum.. eer i$in içinde 'sevqi' varsa sıkıntı die ßi kelime ßile qeçmemeli.. sevqi uzun zaman alır ve kısa sürede ßiten ßi$i deildir ßunu da sadece 'gerçekten' sefenler anlar.. ßen hayatımdaki insanlardan ve hayatımdan çok memnunum.. nasıl mutluysam öle ya$ıorum… ve ßu insanlarında ömrüm ßoyunca ßenmle olmalarını istiorum,ßelki de çok $ey istiorum ama insan nasıl mutluysa öle olmak ister.. nese uzatmiim deryacm, t$k ederim, qüsel yazm$$sn ayrıcada teßrk ederm =)

alpere katılmıorum.. eer i$in içinde ’sevqi’ varsa sıkıntı die ßi kelime ßile qeçmemeli.. sevqi uzun zaman alır ve kısa sürede ßiten ßi$i deildir ßunu da sadece ‘gerçekten’ sefenler anlar.. ßen hayatımdaki insanlardan ve hayatımdan çok memnunum.. nasıl mutluysam öle ya$ıorum… ve ßu insanlarında ömrüm ßoyunca ßenmle olmalarını istiorumßelki de çok $ey istiorum ama insan nasıl mutluysa öle olmak
istiorum
istiorum deil ister

yazılan yazıyla sevqinin qerçek olup olmadııını nasıl ölçeßilirsin ki sen 🥴 bence sen gerçekten sevginin ne oldunnu filan ßilmiosun.. hade sen ßa$kalarını ele$tr.. ßß !

ben internette yazı yazarken ş'ler yerine $, g'ler yerine q, b'ler yerine ß kullanan birinin sevgisinin ömür boyu süreceğine inanmam.

derdim burada türkçemizi düzgün kullanalım falan filan değil. türkçe umrumda da değil, sosyolojik tahlil yapıyorum.

bana kızanlar sövenler olacaktır ama kusura bakmasınlar…

bu ne ya kreşe dönmüş burası.wolkanca bırakırsa bu bloğun sonunu iyi görmüyorum!
türkçe umrumda değil demen çok yanlış.varlığının bir sebebi o.lütfen!

yha bir yazı yazdım ortalık karıştı yorumlarınızı biraz geç gördüm k.bakmayın… süleyman çok yanlış düşünüosun yazı yazmakla sevginin alakası yok ayrıca erdala katılıorum türkçe umrumda deil ne demek yha o senin varlığının sebebi böle düşündüğün için bir türk olarak ben utandım yazık sana başka bişi demiorum..