Kategoriler
Ivır zıvır

Serbest piyasa ekonomisi

Bu serbest piyasa ekonomisi dedikleri şey bir palavra mıdır, bir şeylerin kılıfı mıdır yoksa gerçekten var da ben mi geri zekâlıyım ve anlamıyorum, işte bunu gerçekten anlamadım.

Serbest piyasa ekonomisi

Serbest piyasa ekonomisi, ekonomik faaliyetlerin tam rekabet şartları içinde serbestçe yapılabildiği, ekonomik sorunların çözümünün devletin ekonomiye müdahalesiyle değil fiyat mekanizması aracılığı ile gerçekleştirildiği ekonomi. Arz ve talebin temel belirleyici olarak kabul edildiği bu tür ekonomilerde fiyat mekanizmasının iyi işlemesi zorunludur. İdeal serbest piyasa ekonomisinde üreticilerin ve tüketicilerin pazarda aynı şartlar altında bulunduğu varsayılır. Pazara giriş ve çıkışlar sınırlandırılmamıştır. Günümüzde yapılan ekonomik faaliyetlerin insanlar bazından en makul olanı olarak kabul edilmektedir. Bir toplumun kalkınabilmesi için piyasa ekonomisi olmazsa olmaz telakki edilebilir.

Benim anladığım(kapital filan okudum kardeşim kafam karışık) şayet serbestse gerçekten bu meret, hem mal ve hizmetler tarafında hem de satın alan tüketici tarafında serbestlik olması gerekmiyor mu? Biz yapıyoruz siz satın tüketin ne haliniz varsa görün ama sakın ha bizden habersiz işler yapmayın, serbestsiniz. Aptal piyasa ekonomisi, kör tuttuğunu s2iyor ekonomisi, pizzacının kapıya polisten önce gelmesi, kim kime dumduma, bırak bu işleri devlet su işleri.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Serbest piyasa ekonomisi başlıklı gönderi hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin.

Serbest piyasa ekonomisiiçin 3 yanıt

"savaş tanrısı" filminde dönen olaylar varya, işte tam olarak "serbest piyasa" denilen şeyin gerçekleşmiş halidir. 🙂

volkan, amerika'da dahi serbest piyasa ekonomisi yok. en büyük korumacılık esasında orada. ayrıca serbest piyasa ekonomisinde kötü firmalar iş yapamadığından batara amerika'da ise bu batık bankalara ve büyük otomotiv firmalarına sırf istihdamı devam ettirsinler diye trilyon dolarlar aktarıldı. yani serbest piyasa ekonomisi hiç bir ülkede yok. bunun olması için gümrüklerin olmaması gerekiyor ve en üst düzeyde serbest piyasa ekonomisinin oluşması için insan mobilitesinin sağlanması lazım. yani tr'de bir işi yapan kişi amerika'da ya da başka yerde iş bulduğunda kolayca oraya gidebilmeli.

gümrükler kalkmalı,
işçilerin dolaşımı kolaylaştırılmalı,
devletin ekonomiye müdahelesi azaltılmalı,
kit, idt'ler satılmalı.
devletin bankası olmamalı.