Kategoriler
Blog Internet

Selection styles – Seçim sitilleri

Bizim blogda olduğu için sorulan sorulardan biri de bu, 3-5 arkadaş yine sordular, bunun adı “selection styles” Türkçesi seçim sitili. Seçilen metinin rengi ve arka plan rengini belirleyebildiğimiz bir Css kodlaması.

Bu kod Css 3’ün içine girdiği için IE hariç tüm tarayıcılarda çalışır, IE de çalışması için IE39 u beklemek gerekiyor tabii o vakte kadar da CSS 8 çıkar bu yüzden lafı uzatmayayım IE da çalışmaz.

Kod örneğini burada görebilirsiniz: quirksmode.org/css/selection.html
Uygulama sitenin sitil şablonuna ekleyeceğiniz aşağıdaki gibi kod ekleyerek yapılır, aşağıdaki kod da ki renkleri değiştirmeniz mümkün.
::-moz-selection{
background:#cc0000;
color:#fff;
}

::selection {
background:#cc0000;
color:#fff;
}

code::-moz-selection {
background: #333333;
}

code::selection {
background: #333333;
}

code::moz-selection bir örnek, bunu mesela a::-moz-selection yaparak seçilen metinler içinde bağlantı olanları ayrı bir renkte yapmanız mümkün.

Biz, ben, siz bu işin profesörü değiliz tabii, kendi bloglarımızın farklı ve şık görünmesi için bu minik şeyi kullanmak istiyoruz sadece.

Siz sordunuz ben cevapladım buyurun afiyet olsun.

Eski wolkanca.com’da Selection styles – Seçim sitilleri veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, Selection styles – Seçim sitilleri için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.