Kategoriler
Kültür Sanat

Oğuz Kağan ve duası

Oğuz Kaan

Binlerce yıllık tarihinde Yüce Türk Milletinin feyz kaynağı olan Türk (Oğuz) Töresine ad veren, büyük Türk Hakanı Oğuz Kağan’ın babası Kara Kağandı. Kara Kağanın bir oğlu dünyaya geldi. Bu çok güzel bir çocuktu. Doğduğunda annesinin sütünü emmedi, daha sonra annesi rüyasında, çocuğun kendisine “Tanrıya iman etmedikçe sütünü emmeyeceğini” söylediğini gördü.

Annesi bu rüyayı üç gece üst üste görünce, Tanrıya imam etti ve çocuk annesinden birkere süt emdi ve bir daha emmedi. Bir yıl sonra büyük bir adam gibi konuşmaya başladı. “Ben bir çadırda doğduğum için adımı Oğuz koymak gerekir” dedi. Adını Oğuz koydular.

Harikulade halleri görülen Oğuz, çocukluğundan ergenlik çağına kadar, her fırsatta Tanrıyı anardı. Ona Tanrının nurlu feyzi erişti. Her türlü bilim ve hünerde, ok atmada, kargı kullanmada, kılıç çalmada ve bilgi hususunda, aleme ün salacak gelişme gösterdi. Babası onu amca kızıyla everdi.

Fakat evlendiği kız imam eetmediği için ona yanaşmadı. En sonunda kendine imam eden bir kızla evlendi. Oğuz’un bir tek Tanrıya inandığını duyan babası, onu bir av dönüşü öldürmeyi planladı. Bu haberi alan Oğuz, putperes babasıyla yaptığı savaşı kazandı. Ok yarası alan Kara Kağan öldü. Bunun üzerine Oğuz, Kağan oldu ve puta tapanlara hiç bir merhamet göstermedi.


Bu da Oğuz Kağan’ın duası, burada gördüm. [dinle]

Adımın Oğuzhan olması ve diğer nedenlerden ötürü Türklerin kökenini, tarihini, yaşadıkları yerleri ve kültürlerini her fırsatta araştırırım. Oğuz Kağan ile ilgili bir araştırma yaparken
“Oğuz Kağan’ın Türklük Duası” adlı bir metin ve ses dosyası buldum. Oğuz Kağan geleceği önceden görmüş ve bizlere bugün bile işimize yarayacak olan öğütler vermiş. Bu duayı her gün dinliyor ve ezberlemeye çalışıyorum. Her dinlediğimde aynı Türklük coşkusunu yaşıyorum ve tüylerim diken diken oluyor. Buyrun siz de dinleyin.