Kategoriler
Kültür Sanat

Mumya’nın dönüşü

Filmi Cevahir’de Megaplex sinemalarında 10.salonda izledim. Filmin iki farklı versiyonu vizyonda, birincisi Türkçe dublajlı diğeri ise Türkçe alt yazılı olarak. Ben 10. salonda Türkçe dublajlı olanına gittim çünkü bu bir devam filmi ve ilk filmdeki Jonathan karakterinin esprilerini Türkçe olarak duymak istiyordum.

İlk Mumya filminde evli çiftimizin Alex ismindeki çocukları büyümüş ve boynuz kulağı geçmiş, çocukta anne ve babası gibi tarihe, mumyalara ilgi duymuş fakat çalıştığı ve arkadaş olduğu, güvendiği profesör bu genç arkadaşımızı Çinli bir generalden aldığı büyük miktarda bir para uğuna satar.

Bu Çinli generalimizin arzusu, genç arkadaşımız Alex’in ortaya çıkardığı, lanetlenmiş ve özel güçleri olan Çinli (Jet Li)imparator’u yeniden uyandırmak ve ölümsüzlük hayallerini gerçekleştirip imparator ile birlikte dünyaya hükmetmek.

Çinli imparatorumuz, yani mumyamız diyelim buna, mumyamız en son lanetlenmeden önce bir büyücü kadını çok ister ama kadın bizim imparatorun o zamanki en güvendiği ve en iyi generaline aşık olur. Büyücü kadın da generali sevmektedir, imparator generali öldürtür, kadını da kendi öldürmeye çalışır ama kadın ölmez ve imparatoru lanetler, daha sonra büyücü kadın ölümsüz olur ve filmimizin geçtiği 1960 lı yıllara kadar yaşar. Generalden çocuğu vardır, o da doğar bu süre içinde ve o da ölümsüz bir kız olur, daha sonra Alex ile bu aşk yaşayacaktır, kız da annesi de çok güzeller bu arada.

Jonathan abimiz Çin’de bir gece kulübü işletiyor, bizim Richard “Rick” O’Connell abimiz ile Evelyn “Evie” Carnahan-O’Connell ablamıza devlet yeni bir işe verir bunlar da kabul eder, bu yeni iş bir elması Çin’e götürmektir, bu arada eski dostumuz Jonathan’a da uğrarız derler.

Alexander “Alex” O’Connell’ı anne ve babası okuyor sanırlar, halbuki Alex anne ve babasından habersiz tarihe kazılara vermiştir kendini Çin’de, Jonathan dayısı da ona destek veriyordur, fakat anne ve babası bunu bilse Jonathan abiyi fena pataklarlar.

Tabi sürpriz bir şekilde Çin’e gelen Rick abi ve Evie abla oğullarının okulu asıp mumya avına çıktığını öğrenirler, bu arada büyücü kadının kızı ile de tanışırlar. İyi kalpli cadımız, onun kızı, Alex ile annesi ve babası kötü general ve uyandırdığı Çinli mumya yı sonsuza kadar yok etmek sorundadırlar.

Bir de yetiler var, Himalayalarda böyle kocaman kar adamlar ki zaten kahramanlarımızın hayatlarını kurtaranlar da bu hayvanlar oluyor. Çok ilginçler.

Filmin hikayesi yazabildiğim kadar böyle, üç aşağı beş yukarı işte zaten ilk filmi izleyenler tahmine edebilecektir hikayeyi, bazı ekstra güzellikler var bu devam filminde o kadar. Efektler, sahneler tabi ki harikalar.

Ben filmi aslında öyle çok aman o filmi izlemeliyim diye yana yakıla izlemedim, sadece vakit geçirmek için gittim. Sizin gitmenizi de öyle çok tavsiye etmiyorum, lakin ben vurdulu kırdılı ve fantastik bir hikaye ile harmanlanmış atraksiyon dolu sahneler izlemek istiyorum diyorsanız gidin bu filme. Çok doyurucu bir film beklemeyin zira beni tam anlamıyla tatmin edemedi film.