Kategoriler
Kültür sanat

Mavi gözlü dev fragman

Nazım Hikmet'in hayatını anlatan "Mavi Gözlü Dev" filmi 9 Mart'ta vizyona giriyor. Senaryosu 4 yılda tamamlanan ve Metin Belgin tarafından yazılan filmde ünlü şairi Yetkin Dikinciler oynuyor. Filmin başrolünü oynayan Yetkin Dikinciler Babam ve Oğlum adlı filmdeki rolüyle de dikkat çekmişti. Filmdeki rolünde Nazım Hikmet'e benzemek için kilo veren Dikinciler ve usta makyöz tarafından yaratılan diğer karakterlerle birlikte filmin geçtiği platolar aslına uygun olarak düzenlendi.

Özellikle Nazım Hikmet'in kendi yaptığı bir resimden esinlenerek Bursa Cezaevi Beykoz'da kurulan bir platoda yeniden canlandırıldı. Film müziklerinin yanı sıra "Davet" adlı şiir bir kez daha bestelendi. Filmin post-production işlemleri ise İstanbul'la birlikte Atina'da yapıldı.

Mavi gozlu devTür
Dram / Politik
Gösterim Tarihi
9 Mart 2007
Yönetmen
Biket İlhan
Senaryo
Metin Belgin
Görüntü Yönetmeni
Claudio Bolivar
Müzik
Cem İdiz
Yapım
2007, Türkiye, 118 dk.
Oyuncular
Yetkin Dikinciler (Nazım Hikmet), Dolunay Soysert (Piraye), Özge Özberk (Münevver), Uğur Polat (Tahsin Bey), Ferit Kaya (Balaban), Suna Keskin (Celile Hanım), Rıza Sönmez (Orhan Kemal)

Nâzım Hikmet'in yaşam öyküsünü anlatan "Mavi Gözlü Dev" filminin çekimleri tamamlandı.
Filmin senaristi Metin Belgin, aynı zamanda Belgin'in eşi olan yönetmen Biket İlhan ve filmin oyuncuları, çekimlerin bitmesini önceki gece İstanbul Beyoğlu'ndaki Cambaz Bar'da kutladı.

Beğenilen kadro
Ünlü şairi, son dönemin en beğenilen oyuncuları arasında gösterilen Yetkin Dikinciler'in oynadığı filmde, Orhan Kemal'i Rıza Sönmez, Celile Hanım'ı Suna Keskin, Tahsin Bey'i Uğur Polat, Balaban'ı Ferit Kaya, Piraye'yi Dolunay Soysert, Münevver'i Özge Özberk canlandırdı.
'Ben bile şaşırdım'
Son olarak "Babam ve Oğlum" filminde rol olan ve Nâzım Hikmet'in canlandırmanın kendisini çok heyecanlandırdığını belirten Dikinciler şöyle konuştu:
"Bana bu teklif geldiğinde hiç düşünmeden kabul ettim. Nâzım'a daha fazla benzemek için kilo verdim. Saçlarım ve kaşlarım da boyandı. Gerçekten de aramızdaki benzerliği görünce ben bile şaşırıyorum."
Bora Bağcıbaşı – Milliyet

Eski wolkanca.com’da Mavi gözlü dev fragman veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, Mavi gözlü dev fragman için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.

Mavi gözlü dev fragmaniçin 8 yanıt

mükemmel bir film olmuş.nazımı seviyoruz o tek romantik komünisttir… sevgiler

şair kişiliğini sevdiğim için filminide izleyeceğim.eminim güzeldir fragmanını çok beğendim çünkü.

bence film nazım hikmete göre basit kalmiş…açıkçası biraz hayal kırıklığına ugradım ama yinede böyle bir filmin yapılması çok güzel bişey gidilmesini tavsiye ederim…büyük şairi saygıyla anıyoruz

bence filim çok güzel böyle bir eseri yaptıkları için tüm ekibe tşkler

film süper olmuş.emeği geçen herkese bir lise öğrençisi olarak teşekkürü borç bilirim. aslında zamanımızda yeni kuşaklar için böyle filmlerin ypılması şart.soruyorum aceba edebiyatımızı ne kadar tanıyoruz?biz bel ki tanıyoruz peki gelecek?herşey için teşekkür ederim…..

bence gerçekten güzel bir yapım. ama en çok dikkatimi çeken yetkin dikinciler'i ne kadar çok benzetmişler nazım hikmet'e.bravo…

müthiş bir film. ama tabi edebiyat'tan önce dil bilgisi yönünden to olması lazım kişinin. mesela ; sevgili gülseren, herkes kelimesi s ile yazılır z ile değil, aceba diye bir soru sözcüğü türkçe'miz de mevcut değil doğrusu acaba şeklindedir. belki sözcüğü ayrı yazılmaz ve son olarak sevgili abbas film yabancı kökenli bir kelimedir. okunduğu gibi, filin diye yazılmaz. gibi…