Kategoriler
Kültür Sanat

Kurak But ile röportaj

kurak_butSelam arkadaşlar, evet Kurak But, çoğunuzun diline dolanan ve bana onlarca kişinin mesaj attığından anladığım kadarı ile çoğunuzun rüyasına bile giren o şarkının, “wolkanca bir blog” parçasının da yapımcısı 90’ların pop ilahı Kurak But ile ilk röportajı biz yaptık.

Blog wolkanca ve Zürriyet gazetesi iş birliği ile gerçekleştirdiğimiz bu röportaj’da Kurak sizlerinde çok merak ettiğini düşündüğümüz sorularımızı tüm içtenliği ile cevapladı.

Kurak But gerçek mi? (bu halkın sorusu 🙂
Sapına kadar gerçeğim. Hatta bence Tarkandan bile daha gerçeğim. Tek problem, internette yaşıyor olmam. Adım üstümde ’Dijital Pop Star’. Halk haklı tabii ki, görmek istiyor. Biliyorsunuz insanın görmediği bir şeye inanması zor oluyor bazen.

Tarkandan bile daha gerçeğim derken?
Tarkandan daha gerçek derken aslında şunu demek istedim, Tarkanıda hep dijital görmedik mi? Kaçımız dokundu bu adama? Adam Amerikaya gitti, klip yaptı yolladı. Bizde eyvallah dedik, izledik. ya da dev ekranda gördük konserinde. Askere bile dijital gitmedi mi adam? Bütün bunların üstüne o en yaptı? ‘Oynama Şıkıdım Şıkıdım’ dedi, oynadı gözümüzün önünde. ‘Yakalarsam Muck Muck’ dedi, bekle bekle öpücük-möpücük yok! Kusturdu bizi aynalara. Vermeden bir mesaj, göstermeden gerçek kendini, boyadı bizim gözümüzü bu starlar. Diyeceksinizki vermek zorundamı mesaj? Değil elbette, ama niye verdi o zaman ilk çıktığında? Adam çıktı ‘Kıl Oldum Abi’ dedi. Bundan daha büyük bir mesaj yok! Bende diyorumki: E hani ben senin abindim? Hani kıl olmuştuk? Ne olduk şimdi? Oynama, öpücem falan??? Anlı yomusun?

Geçmişteki pop müzik sanatçıları ile günümüzdekiler arasındaki size göre en büyük fark nedir?
Ne kadar geçmişten bahsettiğimiz ile alakalı aslında bu soru. Ama genel cevap verecek olursam, en büyük fark geçmişteki starların daha özgün ve yaratıcı olması. Geçmişten günümüze geldiğimizde, radyo ve televizyonları açtığımızda, işler değişiyor. Özellikle Türkiye’de medya’nın bu starlar sayesinde büyük güç kazandığını ve yine bu starlar yüzünden kalitesini kaybettiğini görüyoruz. Medya belirli bir kitleye hitap ediyor, bu kitlenin büyük bir kitle ya da küçük bir kitle olması çok mühim değil. Asıl konu kalite’nin, özgünlüğün yavaş yavaş kaybolması. Bunların hep bilinçli yapılan hareketler olduğuna inandım, inanıyorum. Umarım düzelir diyeceğim ama maalesef ümidimiz internette gözüküyor-ki oraları da sansürleyebiliyorlar artık.

Kurak But’u insanlar nerelerde dinleyebilirler? Konser ve benzeri etkinlikleriniz oluyor mu, bir yerde sahne alıyor musunuz?
Şu an için sadece internetteyim. 15 günde bir yeni bir parça yüklüyorum. Başta etrafta.com olmak üzere bir takım bloglarda parçalarım ve videolarım yayınlanıyor. Bana ulaşmanın en kısa yolu Google galiba. Özellikle Facebook hesabımdan beni sevenler ve sevmeyenler ile birebir iletişime geçiyorum. Bu birebir iletişimi dönemin starları yapamadı mesela, kendimi şanslı hissediyorum. Canlı performans teklifleri var. Dijital bir star olduğum için, o normal izlediğimiz showlar gibi bir olay zor. Ama insanları benim için bir noktada toplayabilirsem, unutamayacakları bir gece yaşatacağıma and içiyorum. Parçalar Ankara ve İstanbul’da olmak üzere 90’lar partilerinde çalındı. Bu tip performansları ben ‘Yarı Canlı, Yarı Heyecanlı’ olarak tanımlıyorum. Tam heyecanlı olanını ben de merak ediyorum.

Kurak But’un sadece internette yaşamasının dijital olması dışında bir sebebi var mı?
Şöyle ki: Bildiğiniz gibi 90’lardaki özel radyo ve televizyonların açılması olayı ile patlayan popüler kültürümüz kontrolsüz hale geldi ve halen bunun sıkıntısını çekmekteyiz. Ben bu patlamanın kontrolsüzlüğünü şöyle ifade ediyorum: Bu kanalların açılması bize yorum yapma fırsatı verdi. Güzel, çirkin, şişman, zayıf, yetenekli, yeteneksiz herkes kendini bu kanallarda ifade etmeye çalıştı… Ama bir problem vardı, bize yorum yapmayı öğretmemişlerdi okullarımızda. İş böyle olunca olay kontrolden çıktı. Tam o arada internet canavarı denen şey çıktı ortaya, bütün bu starların kökünü kuruttu, mp3 kültürü çıktı, indirmeler başladı, kasetler satmadı, şirketler battı. Bu kıyamet benim işime yaradı, zamanın starları ne yaptı ise ben günüme uyarladım. Bloglar benim gazetelerim, forumlar Magazin programlarım, video portalları ise televizyonum oldu. Uzun lafın kısası o korktukları internet benim promosyon aracım haline geldi.

Sizinle birlikte günümüze gelecek başka Kurak’lar olacak mı önümüzdeki günlerde?
Başka Kurak olacağını sanmıyorum, olsa da çok kötü bir kopyası olur gibi geliyor bana. Yalnız şunu söyleyebilirim: Pek yakında ’Dilek Tut’ adlı bir arkadaşım ile bir düet planımız var. Halen fikir aşamasındayız. Nasıl? Ne zaman? Bilmiyorum, pek yakında diyeyim siz anlayın.

Son bir soru, menajeriniz var mı?
Maalesef yok. Kendi kendimin Stelyo Pipisiyim.

🙂 hihihi

Ve işte bu da Kurak But’un Eurovizyon 2009 için hazırladığı parça;