Kategoriler
Ivır zıvır

Kan, afra, balgam, karasevda / Melankoli

melankoliMelankoli. Okuyan kişi bayan-baymayan-gayan, kusura bakma bu gece uyku tutmadı ve şu anda sabah oluyor ve yoğun ihtimal bütün günüm böyle kahve içip uyumamaya çalışmakla geçecek ardından akşama bayılıp kalacağım masamda.

Bugün kardeşim geldi yanıma, kendisi askere gidecek sanırım sınavı-mınavı kazanır akıllı çocuk büyük ihtimal uzun dönem asteğmen olarak yapar. Ondan bundan konuştuk ve her zamanki gibi politikaya da daldık ki bu konuya da seçmen kağıdını getirmiş olması sebebi ile girdik.

3 gündür doğru dürüst bir şey yemedim, galetalar var onlarla idare ediyorum, hayatım aslında sıradan tüketim sistemi insanı için çok berbat, bir hint fakiri ve aydın insan için ise mükemmel geçiyor günler diyebilirim.

Uzun zamandır sefer saatlerini başkalarının yazdığı birçok tren var beklediğim, e yani yaşam treninin makinisti de belli yolcusu da gerçi. Bizler kendine güvenen aciz insanlar sürüsü. Bekle oğlu bekle, yaşa, daha çok çalış ki daha çok kazan, daha çok kazan ki daha çok tüket, daha çok tüket ki daha çabuk öl, daha çabuk öl ki yerine başkası gelsin, yerine başkası gelsin ki daha çok kazanalım, daha çok kazanılım ki daha çok tüketelim, daha çok tüketelim ki … Yandı bitti kül oldu sayın seyirciler.

Melankoli. Şairleri çok iyi anladığım zamanlar oldu şimdiki gibi. Bana göre şairler dünya üzerindeki en alim insanlar, çünkü onlar aha tüm bunları bir cümle de önüne koyup sizi dumura uğratabilirler. Şairler çok alim insanlar zira street fighter daki ryu gibi düşün gücünü bir merkezde toplayıp hadoukeni oturtur adama. Mesela roman, hikaye ne bileyim bilimum diğer edebiyat dallarını taktaktuket diye düşünebilirsin, herifçi 32 saat anlat babam anlat, gerçi hepsin aynı yere çıkıyor ama şariler bana göre dünya üzerindeki en alim insanlar çünkü tek ve ölümcül vuruş şiiri. Nazım mesela. Nazım’ın meselası bile yeter şimdi ne gerek var tüm edebiyat tarihini buraya yığmaya, hem bana hem sana yazık değil mi hoca? Kafiyeye bak simdi bak.

Okulda kompozisyon falan gibi şeylere hiç ilgi duymadım, okula toptan bir ilgi yoksunluğum olduğu kesin, ama hep özendiğimi hatırlıyorum yazarlara. Gerçi ben hiçbir şeye doğru dürüst ilgi duyamadım, ha evet Sevim, yafrim bir tek sana ama sen de şimdi büyük ihtimalle şu dakikalarda başkasının koynundasın benim gibi.

Çoğu kez düşündüğümde; galiba tam sonuna kadar yaşayamamış olduğumuz, tüketip bitiremediğimiz şeylere böyle yoğun ilgi duyup özlemlermişiz gibi geliyor bana ama bu yıllarca süren bir şey olduğunda düşüncemin değişmesi gerektiğini düşünüyorum. Yoksa şüphen mi var?

Melankoli dedim ya, kan, afra, balgam, karasevda.

Benim kardeşim tam bir muhafazakar, tam bir dindar, yani aynı ortamda yetiştiğimiz için onun ne kadar dürüst ve saf bir halde o ideolojisini yaşadığını ve savunduğunu biliyorum. Ne şanslıyım, ilk elden bana tam zıt olan bir görüşü tanıyorum, keşke hepimiz böyle olsak, bütün dünya, farklı düşünebilen kardeşler.
Ben bildiğin sosyal demokratım işte sanki gizledik, Facebook profilim de bile DSP yazıyor zaten alenen. Şişli de Sarıgül, Esenler de inşallah Zekeriya Beyaz. Esenler konusu aslında aklımda, bir ara yazmam gerek, ama geciktim galiba seçim bitecek anca o zaman olur o da çok geç olur.

Şu kimlik numarası olayı cidden rezalet, yahu şu memlekette bir şey de adam gibi olsun be, bir kere, bir kere milleti psikopata bağlamadan bir iş yapılsın. Kimliğim yok. Seçimlere 10 gün kala açıklarsan bu zıkkımı o vakte kadarda olması zor, çünkü üşengecim ve hep hep bir hallı Turhallıyız biz bize benzeriz, dir.

Bu arada siz bu yazıyı bu gecenin sabahı hatta öğleni sonrası belki okuyorsunuz veya 1 yıl sonra okuyorsun sene olmuş 2010 mesela, olamaz mı? Aslında şu an siz bunu okurken ben yatta geber atıştırmamı mideye indirmiş 27. rüya civarı bir yerlerde takılıyorum. Veya başka bir şehre gittim ne zaman döneceğim belli değil ve sabahın körü üşüyüp üşümemeye çalışır gibi yapıyorum gibi yapıyorum evet üşüyorum.

Melankoli neden, neden melankoli bu yazıma ve sürçü lisan ettiysem toptan, tüm zamanlar için tüm zamanların en büyük affolası olsun işte tam burada.