Kategoriler
Teknoloji

iPhone vb yurt dışı telefonların pasaport kaydı hakkında

Arkadaşlar size yurt dışından alacağınız cihazların pasaport kayıtları ile alakalı olan iki durum için uyarmak istedim, yurt dışı telefon satın alırken veya aldıktan sonra pasaport kaydı yaptırırken bunlar aklınızda bulunsun.

iphone4-imei

Cihazı alırken BTK (Bilgi Teknolojileri Kurumu) dan bakıp cihazın kayıt durumuna bakarsınız, satıcı size kayıtlı demişse zaten kayıtlı diye gözükür fakat 3-5 ay sonra durum değişebilir, bu yüzden mutlaka kaydın nasıl yapıldığı konusunda bilgi alın veya garanti isteyin. BTK nın göndereceği mesaj ile sonradan canınız sıkılabilir.

Durumlar aşağıdaki gibi.

Birinci senaryo

Yurt dışından sıfır bir iPhone 4 telefon alırsınız, pasaportunuza kaydettirirsiniz ve 3-5 ay telefonunuzu sorunsuz kullanırsınız, ardından BTK dan telefonunuza uyarı mesajı gelir telefonunuz kayıtlı olmadığından kapanacaktır. Bu durumun nedeni pasaportunuzdaki bazı bilgilerin eksikliğindendir. Bilgileri sizden Ankara’ya kargo isterler faks kabul etmezler. Bu durumda sizin pasaportunuza telefon kayıt olmamış ve o “2 sene telefon kaydettiremezsiniz” durumundan çıkmış olursunuz yani telefonu hemen elden çıkartıp başka bir telefon alıp kayıt ettirme imkanı doğar.

İşin alicengiz tarafına gelirsem şöyle ki; sizin satı aldığınız telefonu telefoncu veya onun çalıştığı pasaport kaydı yapan kimse, bu şekilde kaydedip eksik belge göndermiş ise başınız dertte demektir. Cihazı satın aldığınızda kayıtlı gözüken telefon 3-5 ay sonra pasaport kaydı belge eksikliği nedeni ile iptal olup kapanabilir. Daha sonra bu durumdan faydalanan satıcı veya diğer eleman başak bir telefonu pasaporta kaydeder başak birine satar.

Bu birinci durumdu.

İkinci senaryo

Telefoncuların çoğu pasaport kaydı için turizm firmaları ile çalışır, çünkü onlarda pasaport gani.
Siz yurt dışı seyahat için veya iş içi ne içinde çıkmak istediğinizde bir turizm firması kullandınız diyelim. İşlemler için pasaportunuzu veya fotokopisini o turizm firması yetkililerine veriyorsunuz, yetkililer pasaportunuzu Doğubank vb. bilinen yerlere götürüp orada bu telefonculara satıyorlar. Onlarda telefon satın alanlara bu pasaportlar üzerine kayıt ediyorlar, telefonu satın alan kişi pek ilgilenmiyor hangi pasaporta nasıl kaydedilmiş ve telefonu sorunsuz kullanıyor. Ardından siz yurt dışından döndüğünüzde bir telefon satın alıyorsunuz ya da 2 sene içerisinde herhangi bir zaman pasaportunuza kaydettirmek istiyorsunuz ve bomba patlıyor, pasaportunuz doludur cevabını alıyorsunuz. Pasaportunuza siz bilmeden bir tane telefon kaydettirilmiş, bu durumda sizin 2 sene içerisinde yurt dışından getirdiğiniz bir telefonu kayıt etme hakkınız yok ama sizden habersiz kayıt edilmiş telefonun kaydını iptal etme hakkınız var ve işte asıl etkili bomba da burada patlıyor.

Sizin satı aldığınız telefon yukarıdaki gibi turizm firması çalışanı ve diğer işbirlikçileri ile kayıt edilmiş, ardından mağdur pasaport sahibinin pasaportundan kaydı iptal ettirdiği bir yoldan geliyorsa eğer, vah vah. Size bu durumda yine isterse 1 yıl geçmiş olsun BTK dan bir mesaj gelir, telefonunuz kayıtlı değildir kapanacak.

Umarım faydalı olur, ayık olun.
Satıcıyı tanıyın, böyle durumlarda mutlaka kullanacağınız bilgi, belge elinizde olsun ve hakkınızı arayın, aksi taktirde kandırıldığınız ile kalırsınız.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

iPhone vb yurt dışı telefonların pasaport kaydı hakkında başlıklı gönderi hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin.

peki ben başka bir durum sormak istiyorum.. yurtdışından aldığım iphone4 cihazımı tr. ye geldikten sonra bir ay içersinde pasaportuma kaydettirmem gerekiyormuş. fakat ben bunu işlerimin yoğunluğundan dolayı yaptıramadım. bu süreçte ise tr.ye ait herhangi bir sim ile kullanmadım. telefonumu kaydettirmek ve kullanmak istiyorum fakat nasıl?

atakan – 1 ay içerisinde kayıt ettirmen gerekiyor diye bir şey yok. o eğer sen cihazı türkiyede mesela turkcell ile kullanıyorsan, 1 ay sonunda cihazın o hat ile çalışmaz anlamına geliyor. yani sen istersen cihazı 1 sene sonra git kaydettir farketmez.

cihazı istediğin zaman ime numarası ve bir pasaport ile turkcell/vodofone/avea merkezlerine gidip kaydettirebilirsin. burada sadece kimlik fotokopisi, imei numarası ve 6 ay içerisinde türkiyeden çıkış yapmış geri dönmüş bir pasaport gerekiyor.

eğer kayıt için bir yer lazımsa sana uygun pasaport yoksa sende, bana e-posta üzerinden ulaş, e-posta adresim sitenin sağ en alt kısmında yazıyor.

ben surekli olarak cihaz temin ediyorum yaklasik 2 yildir 300e yakin cihaz kaydi yaptirdim bugune kadar sadece 4 tanede sorun yasadim. ne olursa olsun kayit hakki saan sitelerin hicbirine gucenmiyorum. fiyatlar uygun oldugu icin denedim ama bu tur siteler sadece birkac uyanigin kesesini dolduruyor bilginize. arkadasim cok faydali bilgiler vermis bende eklemek istedim ozellikle pasaportkaydi kesinlikle 2 kisiye calisiyor. ben yuzunu bile gormedigim birine kayit yaptiriyorum 2 yildir o kadar cihazdan 4 tanede sorun yasadim onuda halletti sagolsun.

cengiz misin orhan mı bence bir karar vermelisin cengiz.

cengiz orhan