Kategoriler
Ivır zıvır

Imagine Cup 2009’da Türk ekibine destek olun

Imagine Cup’ta Türk ekibinin şansini artırmak için bir tık yeter!

IC09_poster_OneWorld_GPB 2

Microsoft tarafından 2002 yılından itibaren her yıl, gençleri yaratıcı düşünmeye ve teknolojiden daha fazla yararlanmaya teşvik etmek amacıyla düzenlenen Imagine Cup 2009 dünya finalleri Temmuz ayında Kahire’de gerçekleştiriliyor.
Bu yıl “zorlu problemlerin teknoloji ile çözüldüğü bir dünya düşleyin” teması çerçevesinde hazırladıkları projelerle 300 bin gencin başvurduğu yarışmada Türk finalistler de yarışacak. Yazılım Tasarımı kategorisinde yarışacak Türk gençlerini desteklemek isteyenler peopleschoice.imaginecup.com adresinden oy verebilecek.

Microsoft’un tüm dünyada gençlere yönelik düzenlediği ve bu yıl 300 bin kişi projeleriyle başvurduğu Imagine Cup 2009 Dünya Finalleri önümüzdeki hafta Mısır’da Microsoft Yazılım Mimari Şefi Ray Ozzie’nin açılış konuşmasıyla start alacak. Ulusal ve online olarak düzenlenen ara finallerden sonra dünya finaline kalan 400 öğrenci 3–7 Temmuz arasında Kahire’de projeleriyle yarışacak. Dünya finalistleri Piramitler’in eteğinde düzenlenecek olan bir törenle açıklanacak.

Gençleri dünyanın en zorlu sorunlarına karşı teknolojinin yardımıyla çözüm bulmak için harekete geçiren Imagine Cup, bu yıl yedinci kez düzenleniyor. Bu yıl, Birleşmiş Milletler tarafından 2000 yılında duyurulan Binyıl Kalkınma Hedefleri temasıyla düzenlenen Imagine Cup’ta öğrenciler, teknolojiyi kullanarak yoksulluktan salgın hastalıklara, kadın erkek eşitsizliğinden iklim değişikliğine kadar sayısız insanlık sorununa yaratıcı ve yenilikçi projeleriyle çözüm önermeye çalışıyor.

Imagine Cup’ta Türk ekip iddialı
Bu yıl Yazılım Tasarımı kategorisinde dünya finallerinde Türkiye’yi Dr. Tacha Serif danışmanlığında Yeditepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü öğrencileri Mert Ünan, Alkım Şenkan ve Umut Karakulak’ın eseri olan proje temsil edecek.
Imagine Cup Türkiye birincisi olan Istanbool ekibinin eseri olan CogoStuff projesi, insanların farklı ülkelerin kültürlerini tanımalarına yardımcı olan ve kültürler arasındaki benzerlikleri ortaya çıkaran bir uygulama olarak tasarlandı. Bu uygulamada kullanıcılar, yeni kültürler hakkında öğrendiklerini kendi kültürleri ile karşılaştırarak benzerlikleri bir araya getirebiliyor. Sistemde ortak olarak işaretlenen noktalar arttıkça kültürler arasındaki yakınlaşma da zaman içinde daha belirginleşiyor.

Türk gençlerine destek bir tık uzağınızda!
Imagine Cup katılımı her yıl artarken bu yıl Microsoft, özellikle yazılım tasarım finalistlerinin çalışmalarını özel bir web sitesi ile tanıtmaya başladı. İzleyicilerin de seçimleriyle ekipleri desteklemesi amacıyla Halkın Seçimi Ödülleri’ni (People’s Choice Awards) hayata geçiren Microsoft, özellikle yazılım tasarımı projelerinin oylanmasını hedefliyor.
Eğer siz de Imagine Cup 2009 dünya finallerinde Türk gençlerinin şansını artırmak istiyorsanız aşağıdaki web adresinden oyunuzu kullanabilirsiniz.
http://peopleschoice.imaginecup.com/