Kategoriler
Ivır zıvır

”Gölgelerin gücü adına” değil “Allah ın adına”

2006 yılında Kuveyt’de piyasaya çıkan çizgi roman serisi çılgınca tüketiliyormuş. İngilizce ve Arapça basılan Allahın 99 sıfatını taşıyan 99 ayrı süper kahramanın bulunduğu 99 isimli çizgi roman ayda 30 bin adet satıyor. Projenin mimarı olan Kuveyt’li psikolog ve ekonomist Naif el Muttava, kendisini derin bir tartışma ortasında bulmuş çünkü Allah ın isimlerini cisimleştirmekle suçlanıyor ve Naif Al-Mutawa’ya kafir diyenler bile var.
www.the99.org

Haberin devamı şöyle; *

Araplar, başı açık ve bedeni saran kıyafetler giyinmiş kahramanları hazmetmekte zorlanıyor. Muttava, 2004’te Londra’da takside giderken kızının ‘Ne zaman roman yazacaksın’ sorusunun ardından 99’u aklına koymuş.

Arap sermayedarların yardımıyla Tashkeel Medya Grubu’nu kurup ünlü animatörleri istihdam etmiş. Karakterlerden 50’si erkek, 49’u kız. Hepsi kendisine özel güç veren bir taşa sahip. Kahramanlar ‘Gölgelerin gücü adına’ değil ‘Allah’ın adına’ diye söze başlıyor. Karakterlerden birinde kırmızı pelerinin yerini siyah ‘tesettür’ alıyor.

Hikâye Moğolların 13’üncü yüzyılda Bağdat’ı işgal edip ünlü kütüphane Dar-ül Hikme’yi (Hikmet Evi) yıkmasıyla başlıyor. Kütüphaneciler baskını önceden haber alıp özel bir iksire tüm bilgileri emdirip bunu 99 taşın üzerine dökülüyor.

Taşları koruyan özel bir örgüt kuruluyor. Ama 15. yüzyılda Granada’nın düşmesiyle taşların 33’ü Kolumbus’un gemileriyle Yeni Dünya’ya, 33’ü İpek Yolu’yla Asya’ya, kalan 33’ü Avrupa ile Afrika’ya dağılıyor. Yüzyıllar sonra iyi ve kötü insanlar bu taşların peşine düşüyor. Taşı bulanlar özel güce kavuşuyor ve dünyayı kötülüklerden kurtarmak için seferber oluyor.

Basir geleceği görüyor, Sami her şeyi duyuyor, Nur insanın içindekini biliyor, Bari şifa dağıtıyor, Cebbar çok güçlü, Habir herşeyden haberdar oluyor…
Ekonomik krizde paradan anlayan Gani devreye giriyor… Doğu ve Batı’dan seçilmiş karakterler modern, laik ve ruhani. Afganistan’da aç insanlara yardım ediyor, Afrika’da fil avcılarını durduruyor, şeytan Rughal ‘la savaşıyor. Dizisi de çekiliyor ‘99’ öyle bir rüzgar estirdi ki bir İspanyol şirket kırtasiye malzemelerini 99 logolarıyla piyasaya sürdü. Bir Amerikalı şirket 99’u helal sosisli sandviç markası yapıyor. Serinin Malezya, Endonezya, Hindistan ve Kuzey Afrika’da yayımı için anlaşmalar yapıldı. Karakterlerin canlandırıldığı altı eğlence parkı kuruluyor. Çizgi romanın televizyon dizisi yapılması için bir Avrupalı firma ile anlaşma ufukta. Kuveyt Amerikan Üniversitesi ‘Arap dünyasının süper kahramanı’ adıyla özel bir sınıf bile açtı. Bu sınıfa konuk olduğunda bir öğrencinin ‘Nur nasıl olur da başı açık dua eder’ sorusuyla karşılaşan Muttava “Neden olmasın? Tanrıdan sadece örtünenler mi yardım isteyebilir? Müslüman olmanın tek yolu yok, en az 99 yolu var” yanıtını vermiş.

Dergileri buradan indirebilirsiniz. [via]