Kategoriler
Kültür Sanat

Fetih 1453

Filme henüz gitmedim, gitmeme sebebim malum kafa kırık, her böyle fazla abartılan, beklenti yaratılan şeyde korkular oluyor bende. Ben filmi herkes unuttuktan sonra izlemeyi tercih ediyorum şimdilik sadece fragmanlarını ve birkaç sahnesine baktım meraktan.

Geçen hafta vizyona giren filmi yaklaşık 2.5 milyon kişi izlemiş, büyük rakam gerçekten, tebrikler. Görünüşe göre bunun devamı gelecek, İstanbul’un fethinden sonra sıra hangi Türk destanında dersiniz?

Fetih 1453

Fetih 1453 filminin yönetmeni Faruk Aksoy, “Filme ilgi yoğun. Bir haftada 2 milyon 475 bin izleyici rakamına ulaştı” dedi.
Uluslararası Balkan Dernekleri Federasyonu tarafından düzenlenen etkinlikte “Fetih 1453” filminin yönetmeni Aksoy, İzmirlilerle bir araya geldi.

Bir alışveriş merkezinde düzenlenen etkinlikte önce Turgutlu Mehter Takımı mehteran gösterisi sundu. Gösteri sonrası konuşan yönetmen Aksoy, “Filme gösterilen büyük ilgiye teşekkür ediyorum. Bu muhteşem projeyi film yapmayı Allah bana nasip etti. Çok dua ediyorum” diye konuştu.

Tarihin en önemli olaylarından biri olan İstanbul’un fethinin Fatih Sultan Mehmet tarafından gerçekleştirdiğini hatırlatan Aksoy, bazı basın organlarında filmin dizi filmi olarak çekileceği yönünde iddialar olduğunu ancak “filmin dizi filminin çekilmesi gibi bir projeleri” olmadığını söyledi.

Aksoy, filme yoğun ilgi gösterildiğini kaydederek, şunları belirtti: “Bir haftada 2 milyon 475 bin izleyici rakamına ulaştı. Daha önce çektiğimiz Recep İvedik filmini geride bırakacak. Filmin mehteran takımıyla buluşturulmasını muhteşem buldum. Olağanüstü coşkulu bir ortam oldu. Bazı yazarların eleştirileri var, bilmem neredeki savaş filminde kule varmış yanıyormuş, bizim filmde de kule yanıyormuş, böylece alıntı yapılmış gibi saçma sapan iddialar ortaya atılıyor. Kılıç tutma sahnesi taklit deniliyor, insanlar kılıçları nereleriyle tutacak? Filmde savaş sahnelerinde kollar, bacaklar kesiliyormuş. Savaşta başka hangi uzuvlar kesilir? Bu eleştiriyi getiren arkadaş bir film yapar belki ve savaş sahnelerinde insanların başka uzuvlarını keser biz de izleriz. Bu iddiaları çok komik buluyorum.”

Uluslararası Balkan Dernekleri Federasyonu Başkanı Ekrem Selimler de “Atamızın bize verdiği paye ile hareket etmeye çalışıyoruz. Atatürk, -Rumeli insanları kaybedilmiş toprakların aziz evlatlarıdır, demişti. Rumeli insanları evladı fatihan olarak bilinir. Biz de bu payeyle hareket etmeye çalışıyoruz, Fetih 1453 filmi de evladı fatihanlarla, Fatih’le alakalı olduğu için biz de filmi görmek istedik ve mehteran ekimizle böyle bir etkinlik düzenledik” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Faruk Aksoy’a Federasyon Başkanı Ekrem Selimler ile etkinliğe katılan AK Parti İzmir milletvekilleri Rıfat Sait ve Ali Aşlık ile AK Parti İzmir İl Başkanı Ömer Cihat Akay tarafından plaket verildi.

Web sitesi: 1453fetih.com

FETİH 1453 – Film – Fragman (OFFICIAL TRAILER)
YAPIM ŞİRKETİ: AKSOY FİLM
YAPIMCILAR: FARUK AKSOY, SERVET AKSOY, AYŞE GERMEN
ORTAK YAPIMCI: HAMİT KELEŞ
YÖNETMEN: FARUK AKSOY
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ: MIRSAD HEROVIC
SENARİST: ATİLLA ENGİN,
CO- SENARİST: İRFAN SARUHAN FARUK AKSOY
TÜRÜ: TARİH, SAVAŞ, KAHRAMANLIK, AŞK
MÜZİK: BENJAMIN WALLFISCH
YAPIM YÖNETMENİ: FARUK METİN
SANAT YÖNETMENİ: SERVET AKSOY
KOSTÜM TASARIM: CANAN GÖKNİL
GÖRSEL EFEKT YÖNETMENİ: SERKAN ZELZELE
KURGU: ERKAN ÖZEKAN
MİKSAJ: SRDJAN KURPJEL
YAPIM TARİHİ: EYLÜL 2009 –OCAK 2012
VİZYON TARİHİ: 17 ŞUBAT 2012
GÖSTERİME GİRECEĞİ SALON SAYISI: 850
SÜRE: 160 DAKİKA
GÖSTERİLECEGİ ÜLKELER: TÜRKİYE, ALMANYA, HOLLANDA, BELÇİKA AVUSTURYA, FRANSA, İNGİLTERE, İSVİÇRE, KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ, ORTADOĞU ÜLKELERİ, ENDONEZYA, MALEZYA, RUSYA
OYUNCULAR: DEVRİM EVİN, İBRAHİM ÇELİKKOL, DİLEK SERBEST, RECEP AKTUĞ, CENGİZ ÇOŞKUN, ERDEN ALKAN, ŞAHİKA KOLDEMİR, NACİ ADIGÜZEL, ERDOĞAN AYDEMİR, SEDAT MERT
DANIŞMANLAR: PROF.DR. FERİDUN EMECAN, DOÇ.DR. HÜLYA TEZCAN, PROF.DR.GÜLGÜN KÖROĞLU, ARTŞ. YAZAR ADEM SARAÇ