Kategoriler
Medya

F1 Türkiye Kuralları

felipe massa2005 yılından beri Türkiye'de Mümtaz Tahincioğlu’nun büyük gayretleri sayesinde düzenlenen Türkiye Grandprix’i pazar günü koşulacak. Ferrari pilotu Peliphe Massa geçen gün bizim şöhretlerle yapılan futbol karşılaşmasında göstermiş olduğu performansı pazar günkü yarıştada gösterirse kesin birinci olur. Zaten 2006 yılında İstanbul’da yapılan yarışıda Massa kazanmıştı. Bu arada türk rallicilere (gerçi yok ama) yarış öncesi aşağıdaki uyarılar yapılmış, aman ele güne rezil olmayalım diye 🙂 .

 1. Türk pilotlar araçlarının bagajlarında mangal bulunduramayacak.
 2. Otomobilde teyp ve anfi teşkilatı varsa söktürülecek, mini vantilatör, kafasını sallayan köpek ve dikiz aynalarında boş CD bulunduran pilotlar yarışa alınmayacak.
 3. Araçların arkasında yazılı bulunan “Canısı, Var Ya, Deli Yürek, Bir Doyamadım Bir de Sabah Uykusuna, Günahkar Sokakların Tövbekar Çocuğu Muhittin; O Şimdi Asker, Tertip İdris, Anan da sollardı” gibi ibareler acilen çıkartılacak.
 4. Pitstop anında (tamir bakım amaçlı kısa mola) teknik ekipten, “Usta gelmişken bir karbüratöre bakıver”, ya da diferansiyelden ses geliyor, alt takımlara el atıver” gibi taleplerde bulunulmayacak.
 5. Ülkemize gelen hiçbir yabancı pilotun arabasına yaklaşıp, “Usta kaç yapıyo bu?”, “Bizim Almanya´daki kayınçoda bunun aynısından vardı”, Bunların ikinci elleri kaça gidiyo hoca” gibi sorular sorulmayacak.
 6. Start verildiği anda arkadan Daaaaat” diye kornayla uyarı yapılmayacak.
 7. Yarış sırasında yabancı pilotlarla çarpışmak suretiyle kaza yapan pilotlarımızın, “Trafik gelmeden yerinden kıpırdatmam arabayı”, ya da “Sana sanayiden tanıdık bir ustanın kartını vereyim, git ona yaptır, faturayı ben hallederim” gibi yaklaşımlar göstermelerine kati surette izin verilmeyecek.
 8. Yabancı sigara reklamlarıyla birlikte, milli menfaatler uyarınca, sigara ve içkilerin yanı sıra Vefa Bozacısı gibi reklamlar alınabilecek. Ancak, yarış sırasında kesinlikle çay sigara içilmeyecek.
 9. Cam silici çocuklar pistten uzak tutulacak.
 10. Yine startta bekleyen arabaların arasına, trafik tıkalı zanneden sucu, kağıt helvacı, simitçi gibi seyyar satıcıların girerek sürücülere satış yapması engellenecek.
 11. Piste kati surette hız engelleyici tümsek konmayacak.
 12. Pitstoplarda duran otomobillere kapkaççıların yaklaşmasına izin verilmeyecek.
 13. Otopark mafyasının, pistin etrafındaki 10 kilometre çapındaki alana girmesine kolluk kuvvetleri engel olacak.

Eski wolkanca.com’da F1 Türkiye Kuralları veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, F1 Türkiye Kuralları için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.

F1 Türkiye Kurallarıiçin 10 yanıt

f1 eski tadında değil. bundan yıllar önce mika hakkinen ve schumi ' nin muhteşem mücadelesi ve güvenlik nedeni ile arabaların hızlarına getirilen önlemler yoktu. arabalar daha hızlı,pilotlar daha ustaydı ne bileyim şimdi pek rastlayamıyorum bunlara 🙄

evet f1 artık çocukluumda hatırladığım adrenalini salgılatmıyor. özellikle yeni kurallar. yok şu yasak bu yasak motor deiştrmek yasak.

her neyse konuya geri döncek olursak otopark mafyasının böyle bir hazineyi bırakacağını sanmıyorum 😳

@"bu arada türk rallicilere ( gerçi yok ama ) yarış öncesi aşağıdaki uyarılar yapılmış…"

lütfen, böyle demeyin. nasıl yani türk rallici yok? örn: volkan ışık, serkan yazıcı vb…
(amacım polemik değil(!), ralli sporunu çok severimde, düzeltme amaçlı yazdım)

gayet başarılı pilotlar. "gerçi yok ama" diyerek haksızlık etmiş olmuyormusunuz…

bu arada yazının geri kalanı için; herhalde bunlar şaka madde diyeceğim ama aralarında öyle maddeler varki hak vermeden geçemiyeceğim 🙂. bu arada bu seneki f1 i de kaçırmanın (yerinde izleyememek) üzüntüsünü derinden yaşıyorum…

@dark

pazar günü koşulacak f1 yarışında gerçektende türk pilotu yok, keşke olsaydı.

@voltran

çok üzücü 🙁

kendi yuvamızda bir pilot çıkaramamışmıyız yani…

haberim yoktu gerçekten, ben var olduğunu biliyor ve sanıyordum…

bencede keşke olsaydı 🙄

f1'de yok ama gp2'de petrol ofisi takımında bir türk var. mümtaz tahincioğlu'nun oğlu "jason tahincioğlu".

2 gün sonra yarışılacak avrupa grand prix'inde neler olacak merak ediyorum.