Kategoriler
Medya

F1 Türkiye Kuralları

felipe massa2005 yılından beri Türkiye’de Mümtaz Tahincioğlu’nun büyük gayretleri sayesinde düzenlenen Türkiye Grandprix’i pazar günü koşulacak. Ferrari pilotu Peliphe Massa geçen gün bizim şöhretlerle yapılan futbol karşılaşmasında göstermiş olduğu performansı pazar günkü yarıştada gösterirse kesin birinci olur. Zaten 2006 yılında İstanbul’da yapılan yarışıda Massa kazanmıştı. Bu arada türk rallicilere (gerçi yok ama) yarış öncesi aşağıdaki uyarılar yapılmış, aman ele güne rezil olmayalım diye 🙂 .

 1. Türk pilotlar araçlarının bagajlarında mangal bulunduramayacak.
 2. Otomobilde teyp ve anfi teşkilatı varsa söktürülecek, mini vantilatör, kafasını sallayan köpek ve dikiz aynalarında boş CD bulunduran pilotlar yarışa alınmayacak.
 3. Araçların arkasında yazılı bulunan “Canısı, Var Ya, Deli Yürek, Bir Doyamadım Bir de Sabah Uykusuna, Günahkar Sokakların Tövbekar Çocuğu Muhittin; O Şimdi Asker, Tertip İdris, Anan da sollardı” gibi ibareler acilen çıkartılacak.
 4. Pitstop anında (tamir bakım amaçlı kısa mola) teknik ekipten, “Usta gelmişken bir karbüratöre bakıver”, ya da diferansiyelden ses geliyor, alt takımlara el atıver” gibi taleplerde bulunulmayacak.
 5. Ülkemize gelen hiçbir yabancı pilotun arabasına yaklaşıp, “Usta kaç yapıyo bu?”, “Bizim Almanya´daki kayınçoda bunun aynısından vardı”, Bunların ikinci elleri kaça gidiyo hoca” gibi sorular sorulmayacak.
 6. Start verildiği anda arkadan Daaaaat” diye kornayla uyarı yapılmayacak.
 7. Yarış sırasında yabancı pilotlarla çarpışmak suretiyle kaza yapan pilotlarımızın, “Trafik gelmeden yerinden kıpırdatmam arabayı”, ya da “Sana sanayiden tanıdık bir ustanın kartını vereyim, git ona yaptır, faturayı ben hallederim” gibi yaklaşımlar göstermelerine kati surette izin verilmeyecek.
 8. Yabancı sigara reklamlarıyla birlikte, milli menfaatler uyarınca, sigara ve içkilerin yanı sıra Vefa Bozacısı gibi reklamlar alınabilecek. Ancak, yarış sırasında kesinlikle çay sigara içilmeyecek.
 9. Cam silici çocuklar pistten uzak tutulacak.
 10. Yine startta bekleyen arabaların arasına, trafik tıkalı zanneden sucu, kağıt helvacı, simitçi gibi seyyar satıcıların girerek sürücülere satış yapması engellenecek.
 11. Piste kati surette hız engelleyici tümsek konmayacak.
 12. Pitstoplarda duran otomobillere kapkaççıların yaklaşmasına izin verilmeyecek.
 13. Otopark mafyasının, pistin etrafındaki 10 kilometre çapındaki alana girmesine kolluk kuvvetleri engel olacak.