Kategoriler
Tech

Windows Defender koruma geçmişini silmek

Windows Defender Koruma Geçmişi veya yalnızca Koruma Geçmişini temizlemek için yapılabilecekler.

Microsoft, sisteminizi her türlü tehdit ve virüsten korumak ve güvenli tutmak için yerleşik bir virüsten koruma yazılımı olan Windows Defender’ı sunar.

Bunu başarmak için, Windows Defender, etkinleştirildiği takdirde arka planda düzenli taramalar yapacak ve gerçekleştirilen eylemlerle birlikte tanımladığı sorunların bir günlüğünü tutacaktır. Engellenen veya kaldırılan potansiyel olarak istenmeyen uygulamaları veya herhangi bir kritik hizmetin kapatılıp kapatılmadığını listeleyecektir.

Bu günlükler veya bilgiler, Windows Defender Koruma Geçmişi veya yalnızca Koruma Geçmişi olarak adlandırılır. Sorunları önem derecelerine göre kategorize eder. Bu eylemlerin ayrıntılarını görüntülemek için yönetici ayrıcalıklarına sahip olmanız gerektiğini unutmayın .

Artık süreci adil bir şekilde anladığınıza göre, Windows 11’de koruma geçmişini nasıl temizleyebileceğiniz konusunda size yol gösterelim.

Windows 11’de koruma geçmişini nasıl temizlerim?

Bilgisayarınızda C:\ProgramData\Microsoft\Windows Defender\Scans\History\Service adresine gidin, ProgramData klasörü gizli olduğu için bilgisayarınızda gizli dosyaları göstermek etkin değilse Win+R ile açılan komut penceresine adresi yapıştırıp entera basarsanız ilgili klasöre gidersiniz. Veya Windows’un adres çubuğuna da yazabilirsiniz:

Windows Defender koruma geçmişini silmek
C:\ProgramData\Microsoft\Windows Defender\Scans\History\Service

Ardından klasörün içerisindeki dosyaları seçin ve silin:

Windows Defender koruma geçmişini silmek

Hepsi bu kadar, Windows 10’da da aynı şekilde ve ek olarak Windows Olay görüntüleyici(Event Viewer)’dan da Windows Defender geçmişini silebilirsiniz bunun için aramaya “Olay Görüntüleyici” yazın ve uygulamayı çalıştırın, Windows Defender’ı bulun içerisindeki Operational alanını bulun ve sağ tarafta “Clear Log” kısmını seçin.

Windows Defender koruma geçmişini silmek

Ayrıca PowerShell ile Windows Defender’in geçmiş tutma süresini ayarlamak için aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz:

Set-MpPreference -ScanPurgeItemsAfterDelay 7

Yukarıdaki kod 7 günde bir Windows Defender geçmişini temizleyecek şekilde ayarlar.