Kategoriler
Blog Teknoloji

Daha hızlı bir WordPress için basit birkaç bilgi

Trafiği yüksek WordPress siteleri için mutlaka profesyonel kişilerce çeşitli iyileştirme işlemleri yapılmalıdır, sizler için bu işlemlerden kendi deneyimlerime göre uygulanması en basit birkaçına bu konu içinde yer vereceğim.

Daha hızlı bir WordPress için basit birkaç bilgi

Öncesinde buna benzer konularda bu blogda onlarca makalemiz vardır onlar için aramaya inanmanızı öneriyorum, bu sitede çok kolay arama yapmak için ara.wolkanca.com adresini, Internet explorer için şuradaki eklentiyi, Firefox için ise Firefox arama kutusunda ışıldayan şeyi seçmeniz yeterli.

Wp Super Cache
Wp Super Cache eklentisi veya muadili bir sistemi kullanılması yüksek trafikli bir WordPress sitesi için çok önemlidir, böylece site içerisinde bir kullanıcının tarayıcısında gösterdiği bir sayfa sunucunun önbelleğine alınıp(html olarak disk üzerine) daha sonra aynı sayfaya girecek kullanıcılara da o önbellekten sayfa verilir. Önbellekten verilen sayfa statik bir html sayfası olduğu için sitede PHP ve Mysql srguları yapılmaz dolayısıyla site tamamen atıyorum ortalama %50 daha hızlanır.

Wp Super Cache

Aynı zamanda Wp Super Cache önbelleğe aldığı sayfaları sıkıştırır, bu sayede daha az enerji kullanarak ziyaretçiye sayfalar verilir, Gzip seçeneği ile de tam sıkıştırma yapılabilir fakat bu seçenek çok yüksek trafikli siteler için profesyonel kişilerce düşünülüp aktif edilmelidir varsayılan olarak en iyi performans Gzip olmadandır.

Fakat bu işi sadece Wp Super Cache veya benzeri bir eklenti(plugin)ye bırakmak doğru değildir, eğer Wp Super Cache den daha komplike ve özellikli olan mesela W3 Total Cache gibi bir sistem kullanılmıyorsa (ki bu da oldukça uzmanlık isteyen bir konu) bunun yanında veritabanına yönelik de bir önbellekleyici şey kullanılması da gereklidir diyebilirim.

DB Cache Reloaded

Eğer basit ve etkin bir çözüm istiyorsanız WordPress için DB Cache Reloaded eklentisinin bu konuda harikalar yaratttığını söyleyebilirim. Benim testlerime göre DB Cache Reloaded ile sunucu üzerinde tüketilen enerjinin yine atıyorum net değil(çünkü siteden siteye değişen çok fazla etken var), yaklaşık %40 ını azaltıyor.

DB Cache Reloaded nedir?
Bu eklenti WordPress sitesi için veritabanında bulunan bilgileri önbelleğe alıp sunucuya(ftp dosya sistemine yani disk üzerine) kaydeder, varsayılan olarak önemli bilgileri kaydeder fakat ayar sayfasında siz isterseniz önbelleğe alnımaması için veritabanında tablo isimlerini girerek istediğiniz tabloları hariç tutabilirsiniz. DB Cache Reloaded ile Mysql sunucusu daha az istek alacak, site hızındaki farkı hissetmek hiç de zor olmayacaktır.

Sonuç
Eğer yukarıdaki iki eklentiyi WordPress sitesine kurup site için en uygun ayarlara getirdiyseniz site de yüksek performans olacaktır, diğer başka işlemleri yapmanıza kabaca pek gerek yoktur. Fakat özel durumlar siteden siteye değişen şeyler olabilir bunlar yazımın başında da belirttiğim gibi basit işlemler içine girmiyor.

Bir web sitesinin hızlı çalışması onlarca başka faktöre dayanır, burada yazılı olan bilgiler WordPress sitesine özel ve sadece Wrodpress sitesinin çalışmasına yöneliktir.

Bağlantılar:
Wp Super Cache: wordpress.org/extend/plugins/wp-super-cache/
DB Cache Reloaded: wordpress.org/extend/plugins/db-cache-reloaded/
W3 Total Cache: wordpress.org/extend/plugins/w3-total-cache/

Eski wolkanca.com’da Daha hızlı bir WordPress için basit birkaç bilgi veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, Daha hızlı bir WordPress için basit birkaç bilgi için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.

ve yine wolkanca farkı 🙂 yav abi gerçekten bu işin şeyi olmuşsun. şeyi dediysem o şey değil ama 😀 yani kodaman manasında şey

sayın pözgür sıfatlarınız sizde kalırsa, konu ettiğim bilgilerden faydalandınızsa sevinirim.

@wolkanca
işte buna kullanıcıyı küstürmek derler. sıcak görünen yazı ve yorumlarınıza dayanarak sizinle rahat konuşuyordum. kusura bakmayın bundan sonra blogunuzu takip etmezsem sanırım sizi bu mutlu edecektir.

2006-wolkanca'nın keşfedilişi 2010-wolkanca'nın terkedilişi… yayın hayatınızda başarılar dilerim…

🙂 işin şeyi nedir yahu daha saygılı olmak lazım burada ciddi ciddi deneyimlerimi paylaşıyorum valla ben küserim ha 😀 senin küsmene gerek yok kardeşim.