Kategoriler
Ivır zıvır

Büyük dosyaları parçalara ayırmak

Bugün elime bir dosya geldi bu bir office dosyasıydı, boyutu 120mb. Bu dosya bir .cvs dosyası ve kullandığım Microsoft Office Excell ve OpenOffice programları bu dosyayı açtığında toplamda 1.200.000 satır olan dosyayı programlar 65.000 satır sınırı olduğu için açamadı. Notepat Plus programı ile komple açabiliyoruz fakat bilgisayarınızın performansına bağlı olarak bunu açmak çok çok uzun sürüyor.

Yapmam gereken bu dosyanın içinde yüzlerce hatalı satırı düzeltmekti, bunu Office programlarından biri ile yapmalıydım çünkü arama düzeltme işlemlerini ancak o şekilde kolay ve basit yapabilirdim.
Bir çok yol denedim, zoho, google docs vs. ama hepsinin boyut sınırı vardı ve dosya 120 mb boyutundaydı.
Artık tek çarem bu dosyayı notepad plus programı ile manuel bölmekti fakat bu da çok uzun sürecek bir işlem olduğu için gözümü korkutmuştu açıkçası.

Google’da biraz arama yaptım, daha sonra bir kaç yabancı forumda konuyu araştırırken arkadaşın biri hjsplit isimli ücretsiz bir programı önerdi. Program ile dosyayı tam 1 dakika da 25 eşit parçaya böldüm ve işimi tam 1 saat içinde bitirdim. Nasıl iyi hissettim bilemezsiniz, belki bir kaç günümü alabilecek bir işlemi bir saat içinde bitirmiş oldum.

Hjsplit isimli program benim .cvs formatındaki 120 mblık dosyamı tam 25 parçaya eşit halde ayırdı, tüm dosyaları kontrol ettim 1 den 25 e kadar ve dosya sonları ile dosya başlarındaki kopuklukları giderdim. Daha sonra yapmam gereken düzeltmeleri yaptım ve yine aynı programla dosyaları birleştirdim. Güzel bir deneyimdi paylaşmak istedim. Daha sonra hjsplit programına benzer alternatif daha bir çok program olduğunu gördüm.