Kategoriler
Blog

Blogcular neden blog yazmayı bırakır?

Blog yazarları genelde iki şekilde blog yazmayı bırakabiliyor;

  1. Yazmayı bırakır, belki son bir yazı yazıp okuyucuyu bilgilendirir, blogu silmez.
  2. Blogunu komple silip kapatır.

Peki neden?
Bunca yıllık blog yazarlığı serüvenimde çok çeşitli, farklı blog tanımlarına ve blog yazarları ile karşılaştım, bu serüvende bir kaç defa ben de ümitsizliğe kapılıp bu blogu kendime zarar veriyor diye kapatmayı düşünmüştüm. "Blogcular bloglarını neden kapatır?" veya "Blogcular neden blog yazmayı bırakır?" sorusuna onlarca cevap yazılabilir, şimdi bunları bu kısacık zamanda, bir blog postu ile aklımdaki cevapları şimdi buraya yazmaya çalışacağım.

I Don't Care About Your #@$! Blog

Blog ve yazarı ile duygusal bağ yanlışı
Öncelikle blog yazarıyla blogu ve okurları ile bir duygusal bağ varsa bu kapatma veya yazmayı bırakma oldukça zor olacaktır yazar için. Aslında blogunu yazmayı bırakma nedenlerinden biri de bu duygusal bağ olabilir. Blogunun blog yazarının hayatı içinde kapladığı yer eğer biraz fazla ise bu galiba çok tehlikeli ve bırakma nedenlerinden biri. Çünkü bir süre sonra tüm okuyuculara ve bloguna bağlı arkadaşlarına cevap vermekte yetişemeyen blogcu duygusal olarak, özel hayatında çoğu şeyden fedakarlık da yaptığı için yıpranır. Bu yıpranma sonunda bir hata veya başka bir olay ile patlama olarak karşımıza çıkar ve blogun kapanması yazar için en doğru seçenek olarak görülür.

İş yoğunluğu
Diğer bir cevap, iş yoğunluğu. Blog yazarı belki önceleri bloguna yazmak için ayırdığı vakte sahipken sonraları çoğalan iş temposu ve yoğunluk nedeni ile buna vakit ayıramayacağını düşünür, bu blog yazarları genelde komple blogu kapatmaktansa bu durumu okuyucusuna belli ederek daha kolay bir bırakma gerçekleşir.

O sadece bir blog!
Bu zamana kadar hep nasıl blogunuzu popüler bir blog haline getirebilirsiniz tarzı yazılar yazdım, bundan sonra belki blogunuzun bu popülerliğine karşı kendinizi nasıl korursunuz gibi yazılar yazmak gerekecek. Popüler bir blogunuz varsa sorumluluğunuz diğer blog yazarlarına göre fazladır, sosyal ve özel hayatınız ile blog yazarlığını veya bir başka deyişle blog ile kendi gerçek hayatınızı çok iyi ayrıştırmalısınız. Bunu başaramazsanız siz bir gün bir bakmışsınız özel hayatınız kalmamış, bütün hayatınız bitmiş, kendinizi blog sanıp dolaşıyorsunuz ve o blog sizin başınıza dertler açmaya başlamış. Daha önce de yazdığım gibi blogunuz ile kendinizi özdeşleştirmeyin, insanların sizi blogunuz ile değerlendirmesine izin vermeyin, böyle birileri çıkarsa karşınıza o sadece bir blog deyin ve geçin.

Blog yazma amaçları
Çok çeşitli blog yazma amaçları var, Facebook’da üye iseniz orada profil seçeneklerinde görmüşsünüzdür, "Arkadaşlık, Flört, İlişki, Gönül eğlendirme, Çevre edinme" blog yazmakta da aynı bunlar gibi seçenekler vardır. Blog yazarının yazma amacı bir eş bulmak olsaydı ve bir eş bulsaydı yazmayı bırakırdı örneğin. Blog yazan kişiler, özellikle şu anda gözlemlediğim 15/20 yaş arası genç kişiler, özenerek, taklit ederek başladıkları bu blog yazma maceralarında çok dikkatli olmalılardır. Elbette sosyal çevre edinme ve diğer amaçlar inanılmaz kazanımlar elde edilebilecek bu mecra da kontörlü elinizden kaybederseniz sizin için hüsranla sonuçlanabilir. Bu da sonunda blogunuzu kapatmak dan daha kötü özel hayatınızda derin yaralar açabilir.

Sonuç
Nihayetinde bloglar bir canlı değildir ve yazarların yalnız başına veya arkadaşları ile içerik ürettiği, çeşitli amaçlar veyahut ihtiyaçlardan oluşmuş bir bilgi, tecrübe vs. bilumum içeriğin oluştuğu, dinamik, samimi, sıradan web siteleri gibi soğuk olmayan, sıcacık ortamlardır. Bu ortamı, yazarın herhangi bir yeteneğine bağlı olarak popüler olmuş ise sorumluluğu artar. Yazar veya yazarlar kendileri ile blogları ve okurlar arasında seviyeyi korumalıdır. Olabilecek saldırılar ve tacizlerde soğuk kanlı olup aklına sadece şu cümleyi getirmelidir; "o sadece bir blog, ben ise gerçeğim!".

Bu arada ben de neden blog yazdığımı 15 ağustos 2006 tarihinde kendime sormuştum ve 4 kasım 2006 da bu blogu artık yazmama kararı almıştım.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

12 Mayıs 2008 tarihinde eklenen Blogcular neden blog yazmayı bırakır? hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin.

blog yazmak güzel birşey fakat fazla abartmamak kaydıyla.bazı blog yazarları kendilerini -internette yaşıyor- gördüklerinden bu durum ciddi sonuçlara varabilir.ders aksaması,aile problemleri vs.blog yazmak kötü demiyorum ancak blog yazan ve yazacak arkadaşlara öneriyorum:blog yazmak hayatı yaşamaktır. arada bir dışarı çıkın,gezin,sevdiklerinizle vakit geçirin.bilgisayarınızın başınıza döndüğünüzde yazacak çok şeyiniz olacaktır. teşekkürler

evet bugun bır buyuk blogun da kapanmasına şahit oldum biraz önce. bıraktı demek… nedenını bılmıyorum ama gerı doner dıye umud edıyorum 🙁

bu arada bazen bende dusundum ama hala bırakma noktasına gelmedım. hehehe 🙂 bırakmıcam uleeyn

abi blograzzi forumda aynı başlıkta bir konu başlatmıştım. bu kadar güzel anlattığın için farklısın zaten bir de orda ilk cevaba bak ben ne demişim o ne demiş.@bolcana, işte böyle cevapları bekliyordum senden

eda suner'in blogundaki veda yazısı beni çok üzdü, böylesine kaliteli bloggerları sanal alemde de olsa kaybetmek insanı üzüyor:(

aynı şekilde renkliblog.com. eda suner umarım wolkanca.com'da devam eder. 😉

peki senin sırrın ne wolkan? madem belli bir üstünlüğü sağlayan bloglar arasında tek tük blogların sıyrılmasının sırrı ne? merak ediyorum açıkçası.

eğer benim gibi geceli gündüzlü çalıştığınız yoğun bir işiniz varsa blog yazmak gerçekten zor. birkaç ay önce ben de yoğunluktan dolayı sevgili bloğumu kapatmak zorunda kaldım. blog yazmak iş hayatının başındaki insanlar için zorlu bir uğraşa dönüşüyor. işinizle ilgili kendinizi geliştirmekle blog yazarak sosyal hayatınızı, kültürünüzü geliştirmek arasında kalıyor ve birini seçiyorsunuz.
bu arada uzun zamandır bloglara uğramıyordum. bu makaleni okuduğumda türkiye'de blog yazarlığının gereken yere geldiği anlaşılıyor, tebrik ederim.
blogunla arana kimselerin girmemesi dileğiyle 🙂

kapanan blog haberlerini araştırınca şunu gördüm ki blogların kapatılmasının bir diğer sebebide insanların sosyalleşmeye çalıştığı facebook benzeri platformlar. bakın siz şu facebook'un yediği naneye.