Kategoriler
Internet Ivır zıvır Konuk Yazar

Balıklar "Balık hafızalı" değilmiş


balık
Avustralya Fen ve Matematik Okulu'ndan Rory Strokes balıkların hafızalarını incelemek için bir dizi deney yapmış;

Deneyde balıklara bir fener ışığını gösterdikten sonra o yöne yiyecek koyan Strokes, balıklara fener ışığıyla yiyecek arasında bir bağ olduğunu öğretmeye çalıştı.
3 hafta boyunca, feneri balıklara 30 saniye boyunca gösterdikten sonra fenerin yakınlarına yiyecek koyan Strokes, balıkların fenerin ışığını görerek yiyeceğe
ulaştıkları zamanın 3 hafta sonunda büyük ölçüde azaldığını gözledi. Başlangıçt balıkların ışığa yüzmesi bir dakika sürerken, 3 hafta sonunda 5 saniyeye kadar düştü.
3 haftanın ardından feneri 6 gün boyunca uzaklaştıran Strokes, feneri yeniden balıklara gösterdiğinde balıklar yaklaşık 5 saniyede fenere ulaşarak, ışıkla yemek arasındaki bağlantıyı unutmadıklarını gösterdi.

Yıllardır inandığımız bu düşünce de çürütüldü. Benim anlamadığım neden bu kadar uzun sürdüğü. Kim bilir daha yanlış düşündüğümüz neler çürütülecek?!
Sonuç: Eğer bir daha birisine "balık hafızalısın" diyecekseniz iki kere düşünün 🙂

Kaynak:Tubitak

Eski wolkanca.com’da Balıklar "Balık hafızalı" değilmiş veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, Balıklar "Balık hafızalı" değilmiş için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Konuk Yazar

Wolkanca sitesine Konuk Yazar olan, dışarıdan kendi yazılarını ekleyen bir kişi.

desene balıklar bunca senedir salak ayağına yatıyormuş 🙂

burcu sezerin yorumuna gülmemek elde değil 🙂 valla balık hafızası kelimesini ilk kez duydum acaba önceden bilinene göre balık hafızası nedir 🙂

discovery tv'deki mythbusters programında bu konu ele alınıp çürütülmüştü bide yanlış hatırlamıyosam braniac programında da vardı bu

@yasin
valla dostum ben 18 şubat 2008 tarihli bir haberi yayınladım. istersen kaynaktan incele. ben onların yalancısıyım 🙂

ben zaten hiç inanmıyorum bu balık hafızasına. eve her gittiğimde akvaryumdaki balıklar beni görünce adeta akavaryumun camına yapışıyorlar, akvaryumda bir karmaşa bir hareketlilik yaşanıyor, taki yemlerini atana kadar. onlar için ben demek yemek demek 🙂

öncelikle akvaryumun deniz akvaryumu mu yoksa tatlı su akvaryumu mu olduğunu bilsek gerçek deniz balıklarının hafızalarının olduğunu zaten biliyoruz. eğer tatlı su balıklarıysa bildiklerimiz yalan oldu.

ben zaten biliyordum elimi uzatınca yem vereceğimi sanıp geliyor bizimki kelebeklerin ömrüde yalandır bence 🙂