Kategoriler
Geyik

Asansör düşerken zıplanılsa ne olur?

Ben bunu bir kaç yıl önce çok merak etmiştim… Bu soru helikopterin üstünde hızla yere düşen bir adamı izlerken kafamda oluşmuştu… Yani tam yere düşerken sabit bir zeminden yukarı zıplasam belki de bir şey olmaz gibi düşünmüştüm…

Yaşasın sonunda yazmışlar sorumun cevabını…

Düşünün ki, asansör bozuldu ve 60-70 km/saat, yani saniyede 18 metre hızla düşüyor. Siz de son saniyede yukarı zıplıyorsunuz. Yukarı zıplamanız olsa olsa saniyede 4-5 metre hızla olabilir. Yani siz yine de yaklaşık saniyede 13-14 metre hızla yere düşmeye devam ediyorsunuz.

İster saniyede 18 metre, isterse 13 metre hızla yere düşün, sonuç fark etmez. Sizi yerden kazımak zorunda kalabilirler. Lütfen panik yapmayın, asansörü tutan tek bir kablo değildir, en azından 5 veya 6 kablo vardır. Bu kabloların her biri tek başına asansörün ağırlığını taşıyabilir.

Diyelim ki, bu kabloların hiçbiri görevini yapmadı, asansörü durduracak bir başka fren donanımı daha vardır. Hatta bazı asansör boşluklarında ilaveten yaylı veya yağlı, hayati tehlikeyi önleyecek özel sistemler de bulunur.
Bu sistemlerin hiçbiri çalışmazsa yine de iyimser olmaya çalışın, hiç olmazsa hayatınızda bir kere, hiçbir katta durmadan doğrudan zemine inmiş oluyorsunuz!

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Asansör düşerken zıplanılsa ne olur? başlıklı gönderi hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin.

ben de çok merak etmiştim bir ara.. sonra cevabını fizik dersinde öğrenmiştim(lisedeyken) 😉 örneğin sen 10v hızıyla düşerken maksimum 2v hızıyla zıplasan bile kalan 8v kazınmana sebep olur. kaldı ki zıplamayı kasa yere vurmadan yapabilecek misin? ya da asansör o hızla düşerken zıplayabilecek misin? malum diğer kanunlar vs..