Kategoriler
Kültür Sanat

Altın Portakal, Hadise, Eurovision

Altın Portakal

46. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali 10 Ekim'de başladı, 17 Ekim'de ödül töreniyle sona erecek.

İlk üç gün şunu söyleyebilirim. Kent "festival" havasını ciddi manada yaşıyor. Bir arkadaşımla katılacağımız etkinliğin yeri ve saatine de baktıktan sonra yola çıktık.

Ne duyalım dersiniz: "Yer yok".


Türk sineması gerçekten ilerliyor. Hangi filmler ödül alır bunu bilemem. Ama bildiğim şeyler şunlar; Bu sene geçmişte görülmeyenler var. Ermeni yapımı bir film, Kürtçe bir film. Sinema ile ilgili operalar. Çok güzel ve titiz bir hazırlık yapılmış. Kent festivalle özdeşleştirilmiş. Bu yıl ilk defa Akdeniz Üniversitesi de festivale katkı sağlıyor.

Dediğim gibi ne olacağını bilemiyorum şu anda. 17 Ekim'i bekliyorum. Bildiğim tek şey var ki: Türk sinemasının ustalarından Halit Refiğ'i festivalin ilk günü kaybettik. İlk Altın Portakal Film Festivalinde En İyi Yönetmen ödülünü alan; ve 60'lı yıllar temasıyla başlayan bir festivalin ilk gününde bu kayıp üzücü oldu. Halit Refiğ'i tanımayanlar için bir önerim var: video paylaşım sitelerine düşmüştür, Habertürk'de Balçiçek Pamir'in sunduğu "Söz Sende" adlı televizyon programına geçtiğimiz Haziran ayında konuk olmuştu, mümkünse o programı izleyin.

Hadise

Son Eurovision temsilcimiz Hadise bir ödül daha aldı. Batı Avrupa'nın önemli müzik kuruluşu The Music Factory (TMF); Hadise'yi Best Urban,Best Albüm,Best Video, Best Female Artist dallarında aday göstermişti.

10 Ekim'de düzenlenen TMF Awards 2009 da Hadise Best Urban dalında ödül aldı. Daha önce 2005 (En İyi Yeni Sanatçı) ve 2008 (Best Urban) yıllarında aday gösterilmiş, 2006 yılında Bad Boy, 2007 yılında ise A Good Kiss şarkılarıyla Best Urban kategorisinde aday gösterilmiş ve ödül almıştı.

Ben kendisini gerçekten başarılı buluyorum. 2006,2007 ve 2009 yıllarındaki TMF Awards canlı performanslarını izlemenizi öneriyorum.

İzlemeyenler için;

TMF Awards 2009 – Hadise Ödül Alırken, TMF Awards 2009 – Hadise – Fast Life – Canlı.

Eurovision

Eurovision demişken… Milli gurur haline getirdiğimiz bu şarkı yarışması hakkında birkaç söz de ben edeyim. Bu yarışmanın aşırı takipçisi değilim.Fakat kültürel ve sosyal yönden, kullanılabilinecek bir araç olarak görüyorum.

Nitekim 2003 yılında alınan birincilik ve ev sahibi olma imkanı bize az masraflı büyük ve güzel bir tanıtım imkanı verdi. Geçtiğimiz yıl kazanılmış olsaydı ve ev sahibi olsaydık, 2010 Avrupa Kültür Başkentlerinden biri de İstanbul, çok güzel bir tanıtım yapılabilirdi.

Bu sene gitse iyi olur diye düşündüğüm kişilerse, Burcu Güneş ve Hande Yener.

Eski wolkanca.com’da Altın Portakal, Hadise, Eurovision veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, Altın Portakal, Hadise, Eurovision için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Konuk Yazar

Wolkanca sitesine Konuk Yazar olan, dışarıdan kendi yazılarını ekleyen bir kişi.