Kategoriler
Tech

Dünyanın en çok crackli kullanılan programları

Computer Disposals’ın araştırmasına göre dünyanın en çok korsan yani crackli olarak kullanılan bilgisayar programları Adobe’nin programları.

Birleşik Krallık’da faliyet gösteren Computer Disposals isimli firmanın yaptığı araştırma sonuçlarında dünyanın en çok korsan olarak kullanılan programları listelendi.

Korsan Olarak En Çok Kullanılan Yazılım
Korsan Olarak En Çok Kullanılan Yazılım

En çok korsan kullanılan programlar listesinde ilk 20’de 10 adet Adobe programı var, sanırım bunun nedeni Adobe’un fiyatlandırma politikası çünkü gerçekten gereksiz pahalıya satıyorlar. Açıkçası ben bile birçok Adobe programını crackli kullanmışımdır çoğu tanıdığım insan da öyle yapıyor.

WinRaR’ın listede olması aslına bakılırsa şaşırtıcı değil, bunun nedeni bu tür crackli yazılım paylaşımı yapanların programları WinRaR ile .RAR formatında sıkıştırıp yayması, bana göre dünyanın en gereksiz programı olan WinRaR’ı sanırım 2000’lerin başında birkaç kez kullanmıştım, bir daha asla kullanmadım 7Zip candır ayrıca zip formatı daha evrenseldir.

İlk 20 içerisinde bir diğer gereksiz program MS Office (Word, vs.) bu da aslında 2021’e girdiğimiz bu günlerde Google Docs vb. online olanlarının olduğu dönemde kullanılması gerekmeyen programlardan biri.

Lastpass çok güvenliksiz ve bu programın lisanssız versiyonunu kullananların şifreleri tehlikede diyebilirim. Çok kötü bir durum.

İlk 20 içerisindeki güvenlik/virüs programlarının kullanımını anlıyorum ancak o da aslında bakılırsa gereksiz ve hiç güvenli değil, düzenli updateleri alamadıktan sonra, güncel olmadıktan sonra hiçbir virüs programı güvenlik sağlayamaz.

Özetle dünyanın en çok korsan olarak kullanılan programlarında Adobe’nin ürünleri ve birkaç diğer uygulama dışında crackli olarak kullanılmaya değer bir program yok.

Liste UK için yapılan bir araştırma ve aslında dünya genelinde de pek farklı olmayacaktır. Firma bu listeyi oluştururken araştırmasında Google aramayı kullandı, yüzlerce yazılım adını “torrent” ve “ücretsiz indir” terimleriyle eşleştirerek Google arama verilerinde analiz etti.

Güvenli günler dilerim.