Kategoriler
Tech

En iyi Zip, Rar vb. için arşiv programı

En iyi arşiv programı kesinlikle 7zip. Tavsiyemdir, tamamen ücretsiz ve reklamsız ayrıca tüm arşiv tiplerini açabilir.

Zip, Rar gibi arşivler oluşturabilen ve bu arşivleri açabilen bir çok program var, en ünlüsü Winrar ancak en iyisi kesinlikle 7zip. Bunun birçok nedeni var en önemlisi 7zip’in tamamen ücretsiz ve reklamsız olması ayrıca tüm arşiv tiplerini açabilir.

7zip’in diğer programlara göre en önemli özelliklerinden biri de yüksek sıkıştırma oranına sahip olması, çok büyük dosyaları inanılmaz küçük boyutlara indirebiliyor. 74 farklı dil seçeneğine sahip olan 7zip tabii ki Türkçe de içermekte.

Bunun yanında zip yerine rar dosya formatı ile arşiv yapanlar bana göre amatördür çünkü zip formatı rar formatına göre daha yaygın ve kolaydır aslında, rar ile yapanları buradan kınıyorum 🙂 Lütfen Winrar kullanmayın.

7-Zip, özgür ve ücretsiz bir dosya arşivleyicisidir. 7-Zip’in Komut İstemi sürümü Unix benzeri sistemler (GNU/Linux, BSD, ve Mac OS X gibi) içinde düşünülmüş hatta AmigaOS bu saydıklarımıza dahil. Aynı zamanda DOS için de uyumlu Dost Portu için veya HX-DOS genişletişicisi ile Windows komut İstemcisi’nde çalıştırılabilir. 7-zip, temel olarak 7z arşiv biçiminde çalışsa da, diğer arşiv biçimlerini de okuyabilme yetisine sahiptir. Kullanıcı yazılımın çizgesel (grafiksel) ara yüzü (sadece Windows) ile işlem yapabileceği gibi direkt komut satırından da yazılımı çalıştırarak işlem yapabilir (tüm sistemler) ya da yazılıma Windows Shell ortamı benzeri platformlarla da denetim sağlanabilir. 2000 senesinde çalışmalarına başlanan 7-Zip, Igor Pavlov tarafından geliştirildi. Pazarın hâkimiyetini elinde tutan ticari rakiplerine WinZip ve WinRAR a karşı olarak ürün özgür GNU LGPL lisansı altında dağıtılmaya başlandı. Sonuç olarak ortaya ciddi bir alternatif olarak özgür ve ücretsiz bir yazılım çıktı.

7-Zip 2007 de SourceForge.Net tarafından düzenlenen Tecnical Design (Teknik Dizayn) yarışmasının kazananı olarak “En İyi Tasarı” dalında kullanıcılar tarafından ödüle layık görüldü.

  • 7-Zip, ticari rakiplerinde bile olmayan pek çok özellik desteği ile gelmektedir.
  • Şifreleme için, 7z arşivleri, 256-bit lik Rijndael AES cipher tekniğini kullanmaktadır. Şifreleme her dosya ve her 7z dizin yapısı için kullanılabilir. Dizin yapısı şifrelendiğinde, kullanıcılar ilgili dosya isimlerini görebilmek için bir şifre girmek durumundadırlar. Winzip tarafından geliştirien AES metodundaki standart ZIP arşivleri içinde geçerlidir. Ancak 7z deki gibi dosya isimlerinin şifrelenmesine izin vermemektedir.
  • 7zip, yedekleme için çok kullanışlı bir yazılım olmakla beraber CD ve DVD’ler için de çok uygundur.
  • 2-panel modunda iken, 7-zip orthodox file manager. Olarak düşünülebilir.
  • 7-zip bozuk/bozulmuş dosyaları dahi açabilme yeteneğine sahiptir ve gerektiğinde dosyalara yeniden isim atayabilir.
  • 7-zip ile kendi açılan sıkıştırılmış dosyalar yaratarak, 7-zip olmayan platformlar üzerinde dahi sıkıştırılmış dosyaları açmak mümkündür.
  • 79 farklı dil desteği vardır.
  • FAR yöneticisi için eklenti desteği bulunmaktadır.
  • Arşivleme ve çıkarma: 7z, XZ, BZIP2, GZIP, TAR, ZIP ve WIM
  • Sadece çıkarma: ARJ, CAB, CHM, CPIO, CramFS, DEB, DMG, FAT, HFS,ISO, LZH, LZMA, MBR, MSI, NSIS, NTFS, RAR, RPM, SquashFS, UDF, VHD, WIM, XAR ve Z

https://tr.wikipedia.org/wiki/7-zip