Kategoriler
Eğlence

Call of Duty: Modern Warfare III 2023 çıktı

Call of Duty: Modern Warfare 3, kimse beğenmedi, skandallar ve hayal kırıklığı.

Geçtiğimiz yaz fragmanı ve haberini yayınlamıştık, orada da bahsettiğim gibi bu oyunun birçok şeyi aslında önceki oyunlardan aktarılması yani yapım sürecinin kısa sürmesi beklenen bir şeydi, bazı haber ve sosyal medya platformlarında 16 ay gibi bir kısa sürede çıkmasının bir diğer sebebini ise çok çalışmak olarak göstermişler ancak bu bana biraz abartı geldi.

Modern Warfare 3, çok kısa sürede geliştirilmiş, çalışanlar geceleri ve hafta sonları çalıştırılmış

Birçok Sledgehammer çalışanı, Bloomberg’e Modern Warfare 3’ün geliştirilme süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu. Çalışanlar, oyunun yalnızca 16 ayda geliştirildiğini belirtti. Normal bir Call of Duty oyunun üç yılda geliştirildiğini düşünürsek bu süre oldukça kısa. 16 ay, “acele gelmiş” yorumlarının haklı çıktığını gösteriyor.

Çalışanlar ayrıca, bu süreçte personelin oyunu yetiştirmek için geceleri ve hafta sonları da çalıştırıldığını ifade etti. Bu dar zaman diliminde oyunu yetiştirmeye çalıştıkları için kendilerini “ihanete uğramış” hissettiklerini de eklediler.

Modern Warfare 3, aslında en başta geçen yıl çıkan Modern Warfare 2’nin bir genişlemesi olacaktı. Proje de çalışanlar da genişleme paketinin bu dar zaman için daha mümkün olduğunu belirtti. Ancak bu durum daha sonra değişti ve tamamen yeni bir Call of Duty oyunu çıkarılması kararı alındı. Yöneticilerin bu kararı da çalışanları hayal kırıklığına uğrattı.

Sledgehemmer yöneticisi Aaron Halon ise şirketin X hesabı üzerinden yapılan bir açıklamada oyunla gurur duyduklarını ve “sevgi dolu bir çalışma” olduğunu belirtti. Halon, devamında MW3’e geliştiren ekip olmaktan gurur duyduklarını söylerken bu vizyonu gerçekleştirmek için çok çalıştıklarını aktardı ve aksi söylenen hiçbir şeyin doğru olmadığını öne sürdü.

Oyunu kimse beğenmedi

Call of Duty: Modern Warfare 3 çıktığı günden itibaren tepkilerin odağı oldu. Oyun basını ve yayıncılar, oyunun özellikle hikaye modunun çık kısa olduğunu belirterek oldukça düşük puanlar verdi. Oyunun bölümleri “yetersiz”, hikâyesi ise “anlamsız” olarak nitelendiriliyor.

Call of Duty Modern Warfare 3, genel anlamda kötü yorumlar alıyor. Oyunun OpenCritic puanı %54 olarak belirlendi. Metacritic puanı henüz belli değil ancak düşük olacağını söyleyebiliriz. Oyun medyasının önde gelenleri de düşük puanlar verdi. Oyunun bölümleri “yetersiz”, hikâyesi ise “anlamsız” olarak nitelendiriliyor. Şu ana kadar çok fazla inceleme puanları gelmedi ancak gelenlerden bazıları şu şekilde:

Call of Duty Modern Warfare 3 inceleme puanları:

  • OpenCritic – %54
  • IGN – 4 / 10
  • GameSpot – 5 / 10
  • GamesBeat – 3,5 / 5
  • Game Crater – 4 / 10
  • Digital Spy – 3 / 5
Sledgehemmer patronundan açıklama geldi

Call of Duty: Modern Warfare III Türkiye’de 2.000TL fiyatla çıktı, bene parasını hak eden bir oyun değil elbette zira yeni bir oyun bile değil bence. Call of Duty: Modern Warfare 3 PS4PS5 ve Xbox One Series S/Series X konsolları için de satışa sunulmuş durumda.

Oyunun senaryosu

Infinity Ward tarafından geliştirilen Modern Warfare 2’nin kaldığı yerden devam eden oyunda Captain Price’ın Task Force 141 ekibi yeniden iş başında. Oyunda dünyanın en seçkin askerlerinin oluşturduğu bir grup olan Task Force 141’de ikonik bir karakter olan Ghost ve orijinal Modern Warfare serisinin baş düşmanı Vladimir Makarov da karşımıza çıkıyor. Oyuna Operasyon 627 adı verilen bir görevle başlıyoruz. Bir önceki oyunda olduğu gibi yüksek grafik kalitesiyle bizi kendine hayran bırakan oyunun ilk bölümü sunduğu heyecanlı ve oynanış yapısıyla bizim ilgimizi çekmeyi başardı. Gece görüş gözlüğü taktığımız ve iplerle tırmanış yaptığımız oyunun ilk bölümü aksiyonu iyi bir şekilde yansıtıyor. Oynanışla birlikte sinematikler de Calll of Duty oyunlarından aşina olduğumuz düzeyde. İlk bölümde ayrıca kötü karakter Makarov’un hapishaneden kaçış anına da şahit oluyoruz.

Call of Duty: Modern Warfare III’te oyunculara daha fazla seçenek sunan açık savaş görevleri de yer alıyor. Oynanabilir alanı genişleterek oyunculara daha fazla özgürlük sağlayan bu görevler bazı oyuncular için eğlenceli iken bazı oyuncular için sıkıcı olabilir. Açık savaş görevlerinde gizlilik de önemli bir yere sahip. Call of Duty oyunları genel olarak aksiyonu bol olması sebebiyle bizim de yıllardır beğenimizi kazanan yapımların başında gelmiştir. Yeni oyunda gizlilik de olduğu için bazı yerlerde heyecanın dozu düşüyor. Bu da oyunun aksiyon deneyimini önemli derecede etkiliyor. Gizliliğin olduğu bölümlerde çatışmaya girmeden önce siperinizi açığa çıkarmamanız ve silahınıza susturucu takmanız gerekiyor. Siperinizin açığa çıkması durumunda düşmanlar direkt olarak size saldırıyor. Bu da savaş alanında sağ kalmanızı zorlaştırıyor. Call of Duty Modern Warfare oyunlarının hikayesinde hem oynadığımız hem de iletişimde kaldığımız karakterlerin yeri hep önemli olmuştur. Oyuncularla bağ sağlayan bu karakterler yeni oyunda ne yazık ki sığ kalmış. Oynadığımız karakterlerin herhangi bir ağırlığının olmaması ve hikayenin warzone’u andırması da üzdü. Serinin daha önceki oyunlarında olduğu gibi yaklaşık 5-6 saat süren bir hikaye deneyimi sunan oyundaki grafikler gerçekten görülmeye değer düzeyde. Yüz modellemeleri ve çevre tasarımıyla harikulade bir işe imza atan oyunda serinin diğer oyunlarında olduğu gibi silah kullanımı ve sesler de başarılı düzeyde.

Oyunun herhangi bir sürümünü satın alındığında Soap operatör paketi ve Zombi Ghost operatör görünümü hediye ediliyor. Bu paket ve görünüm Call of Duty: Modern Warfare III, Call of Duty: Modern Warfare II ve Call of Duty: Warzone arenalarında kullanılabiliyor. Serinin yeni oyununda açık dünya zombi deneyimi de yer alıyor. Yeni silahlarla ve güçlendirmelerle zombilere karşı mücadele edilebiliyor. Call of Duty serisinde bugüne kadarki en büyük Zombi haritası da karşımıza çıkıyor. Oyuncular diğer timlerle birlik olarak zombi ordularına karşı mücadele edip hayatta kalabiliyor.

Sistem Gereksinimleri
MİNİMUM:ÖNERİLEN:
64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
İşletim sistemi: Windows 10 64 Bit (En güncel sürüm)
İşlemci: Intel® Core i5-6600 veya AMD Ryzen 5 1400
Bellek: 8 GB RAM
Ekran kartı: NVIDIA GeForce GTX 960 / GTX 1650 veya AMD Radeon RX 470
DirectX: Sürüm 12
Ağ: Genişbant İnternet bağlantısı
64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
İşletim sistemi: Windows® 10 64 Bit (En güncel sürüm) veya Windows® 11 64 Bit (En güncel sürüm)
İşlemci: Intel® Core™ i7-6700K veya AMD Ryzen™ 5 1600X
Bellek: 16 GB RAM
Ekran kartı: NVIDIA® GeForce® GTX 1080Ti / RTX 3060 veya AMD Radeon™ RX 6600XT
DirectX: Sürüm 12
Call of Duty: Modern Warfare 3 Minimum ve Önerilen Sistem Gereksinimleri

Kaynaklar: