Kategoriler
Tech

WhatsApp third-party chats

WhatsApp üçüncü taraf mesajlaşma desteğini sunmaya hazırlanıyor, yakında diğer mesajlaşma uygulamalarıyla da çalışacak.

Meta’ya ait popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, üçüncü taraf sohbet desteğini sunmaya hazırlanıyor. Yeni AB kuralları, WhatsApp ve Messenger’ın diğer sohbet uygulamalarıyla birlikte çalışabilir olması gerektiriyor, bu özellik, kullanıcıların WhatsApp’ı Zendesk, Salesforce ve Freshdesk gibi CRM ve müşteri hizmetleri platformlarıyla entegre etmesine olanak tanıyacak.

Bu entegrasyonlar, işletmelerin müşterileriyle daha kolay iletişim kurmasını ve daha iyi bir müşteri deneyimi sunmasını sağlayacak. Örneğin, bir müşteri bir şirketin web sitesindeki bir sohbet botuyla iletişime geçebilir ve daha sonra sorunsuz bir şekilde bir insan temsilciye aktarılabilir.

WhatsApp’ın üçüncü taraf sohbet desteği şu anda beta aşamasında ve önümüzdeki aylarda seçili işletmelere sunulmaya başlayacak. Bu özellik, tüm işletmelere 2024’ün sonuna kadar sunulması bekleniyor.

WhatsApp lays the foundation for supporting messages from other chat apps
WhatsApp lays the foundation for supporting messages from other chat apps

AB’nin Dijital Piyasalar Yasası’nın (DMA) son tarihine bir ay kala WhatsApp, uygulamasında diğer mesajlaşma ağlarına izin vermeye hazırlanıyor. WhatsApp’ın mühendislik direktörlerinden Dick Brouwer, Wired’a verdiği bir röportajda, bunun için hazır olduklarını söyledi. Dolayısıyla bu değişiklik Mart ayına kadar yapılacak. Değişikliğin sadece AB üyesi ülkeleri kapsaması bekleniyor.

Başlangıçta bu deneyimler, insanların uygulamalar arasında metin, ses, video, görüntü ve dosya gönderebilecekleri bire bir sohbetlere odaklanacak. WABetaInfo’nun daha önce bildirdiği gibi, bu deneyim, gelen kutusunun üstünde “Üçüncü taraf sohbetleri” adı verilen yeni bir alt menüde yaşayacak.

AB, 2022’de DMA kapsamında olan mesajlaşma uygulamalarının birlikte çalışabilmesi gerektiğine karar verdi. Bu kural, WhatsApp ve Messenger gibi “gatekeeper” olarak ifade edilen hizmetlerin diğer sohbet uygulamalarıyla (iMessage, Telegram vb.) birlikte çalışmasını zorunlu kılıyor. WhatsApp’a ek olarak Meta da Messenger’a diğer sohbet uygulamaları için destek eklemek için çalışıyor.

WhatsApp’ta üçüncü taraflarla mesaj alışverişine izin vermek veya vermemek kullanıcının elinde olacak. Çünkü bu, büyük bir spam ve dolandırıcılık kaynağı haline gelebilir. Ayrıca Meta’nın sistemiyle birlikte çalışabilir olmak isteyen şirketler, ayrıntıları henüz kamuya açıklanmayan bir anlaşma imzalamak zorunda kalacaklar. WhatsApp, birlikte çalışabilirliği sağlamak için uçtan uca şifreleme gerektirecek. Brouwer ayrıca, üçüncü taraf sohbetleri ile WhatsApp yerel sohbetlerinin özellik eşitliğine ulaşamayabileceğini, çünkü birlikte çalışabilirliğin yeni gizlilik ve güvenlik sorunlarına yol açabileceğini söyledi.

Özelliğin öne çıkan bazı faydaları:

  • Artırılmış müşteri memnuniyeti: İşletmeler, müşterilerle her zaman ve her yerde iletişim kurabilecek ve daha hızlı ve daha etkili bir şekilde destek sağlayabilecek.
  • Verimlilik artışı: İşletmeler, manuel görevleri otomatikleştirerek ve birden fazla platformu tek bir yerden yöneterek zaman ve para tasarrufu yapabilecek.
  • Geliştirilmiş analizler: İşletmeler, müşteri etkileşimleri hakkında daha fazla bilgi edinebilecek ve bu bilgileri daha iyi iş kararları vermek için kullanabilecek.

Bazı potansiyel endişeler:

  • Gizlilik: Üçüncü taraf platformların WhatsApp kullanıcılarının verilerine erişimi konusunda endişeler olabilir.
  • Güvenlik: Üçüncü taraf entegrasyonlar, siber saldırılara karşı yeni güvenlik açıkları yaratabilir.
  • Karmaşıklık: Birden fazla platformu yönetmek, özellikle küçük işletmeler için karmaşık olabilir.

Genel olarak:

WhatsApp’ın üçüncü taraf sohbet desteği, işletmeler ve müşteriler için birçok fayda sunma potansiyeline sahip. Ancak, bu özelliğin yaygın olarak benimsenmesi, gizlilik ve güvenlik konusundaki endişelerin giderilmesine ve platformun kullanımının kolaylaştırılmasına bağlı olacaktır.

Meta mesajlaşma uygulamalarını WhatsApp’ta birleşiyor – WhatsApp’ın beta sürümünde yeni bir özellik ortaya çıktı, bu yeni özellikle kullanıcılar Instagram ve Facebook mesajlarını da WhatsApp üzerinden kontrol edebilecek.

Ek kaynaklar: