Kategoriler
Tech

YouTube Music’e podcast eklendi

Kai Chuk’un yaptığı açıklamaya göre YouTube Music’e yakında podcast geliyor.

YouTube’dan Kai Chuk, Brooklyn’de düzenlenen On Air Fest’te Hot Pod Summit sırasında podcast’lerin yakın gelecekte YouTube Music’e geleceğini resmen duyurdu.

Podcast ile ilgili çok fazla bilgi olmasa da bazı ayrıntılar var. Örneğin SquadCast.fm’den Arielle Nissenblatt’ın paylaştığı tweet’e göre, YouTube Music’te telefonun ekranı kilitliyken bile podcast dinlenebilecek.

YouTube Music’e podcastler ekleniyor

YouTube Music’e podcast’ler entegre edilmeye hazırlanıyor. YouTube sözcüsü, yakında hem sesli hem de video öncelikli podcast’leri ABD’deki kullanıcılar için YouTube Music’e getirmeye başlayacaklarını; podcast’leri daha keşfedilebilir ve erişilebilir hale getireceklerini söyledi.

YouTube Music’te podcast’leri arka planda dinleme ücretsiz olacak, yani dinlerken telefonunuzu kilitleseniz bile program kesintiye uğramayacak. Ancak ücretsiz hizmette reklam desteği bulunacak. Söz konusu özelliğin ABD dışında kullanıcılar için ne zaman aktif edileceği ise henüz belirsiz.

@YouTube will soon be distributing podcasts through @youtubemusic . Listeners will be able to consume podcasts with a locked screen. HotPodSummit @onairfest

Video dublajı özelliği

Dublaj özelliği, YouTube’un kendi bünyesinde oluşturulsa da içerik oluşturucuların ses parçalarını oluşturmak için üçüncü taraf dublaj sağlayıcılarıyla doğrudan ortaklık kurması gerekiyor. İzleyicilerin, videolar yüklendikten sonra aynı menüden farklı bir ses parçası seçebileceği ve şu anda altyazılar veya ses kalitesi gibi diğer ayarları düzenleyebilecekleri belirtiliyor. Videolara hangi dili eklemek istediklerini seçmek ise içerik oluşturucuların inisiyatifine bırakılıyor.

Youtube Dublaj
Youtube Dublaj

Dublaj özelliğini ilk deneyenlerden biri MrBeast kanalının sahibi Jimmy Donaldson oldu. Donaldson, bu kapsamda en popüler 11 videosunu 11 dilde seslendirdi. Örneğin, bu videoya tıkladığımızda, “ses parçası” veya “audio track” kısmından mevcut dillerden istediğinizi seçebiliyorsunuz. Türkçeyi seçtiğimde oldukça güzel bir şekilde dublaj yapılmış olduğunu görüyorum.