Kategoriler
Eğlence

Spotify, yapay zeka destekli DJ özelliği

Spotify, yapay zekâ destekli DJ özelliğini tanıttı. Şaşırtıcı derecede gerçekçi bir sese sahip olan bu yapay zekâ, kullanıcıların müzik zevkine göre şarkılar önerecek.

Spotify, kişiselleştirilmiş çalma listeleri ile kullanıcıları sevecekleri müzikle buluşturuyor. Popüler müzik uygulaması şimdi DJ adlı yeni yapay zeka özelliği ile bunu bir adım daha ileriye taşıyor.

Spotify, OpenAI teknolojisini kullanan yapay zeka destekli “DJ” özelliğini yayına aldı. Spotify’ın “DJ” adı verilen OpenAI teknolojisini kullanan yeni özelliği, yapay zeka destekli yorumlarla kişiselleştirilmiş müzik önerileri oluşturuyor.

Spotify’ın yaklaşan Stream On etkinliği öncesinde, bugün kullanıcıların müzik dinleme deneyimini daha iyi kişiselleştirmek için “DJ” adlı yeni bir yapay zeka özelliği kullanıma sunuldu. Spotify’ın yeniDJ özelliği şaşırtıcı derecede gerçekçi bir sesle beğenebileceğiniz parçalar ve sanatçılar hakkında yorumların yanı sıra derlenmiş bir müzik dizisi sunacak.

Karşınızda yapay zeka DJ

Introducing DJ | Spotify – Introducing DJ – an entirely new way to play your Spotify, powered by AI. Now rolling out to Premium users in the US and Canada. Head to Spotify now to meet your DJ. #SpotifyDJ

DJ, tıpkı bir insan gibi çalınan parçalar hakkında sesli yorumlar da yapıyor. Metnin sese dönüştürülmesi konusunda, Spotify’ın geçen yıl satın aldığı Sonantic’in dinamik bir yapay zeka ses platformu kullanılıyor. Özelliği kullanmak için DJ butonuna tıklamak yeterli oluyor.

Yapay zeka DJ özelliğinin arkasında ise geçtiğimiz yıl Spotify tarafından satın alınan ve gerçekçi ses üretmeye odaklanan Sonantic’in teknolojileri bulunuyor. Bu teknoloji OpenAI’ın modelleriyle birleştirilerek çalınacak şarkılar hakkında bilgilerin sunulması sağlanıyor. Sonuç olarak sadece sizin için şarkı çalan bir kişisel radyo kanalınız olmuş oluyor.

Bu arada DJ’in sesi, Spotify’ın sabah programı podcast’i “The Get Up”ın sunuculuğunu yapmış olan Spotify’ın Kültürel Ortaklıklar Başkanı Xavier “X” Jernigan’a dayanıyor. Şirket, sesinin DJ özelliği için “ilk model” olduğunu ve gelecekte ses yelpazesini genişletmeyi planladığını öne sürüyor. Dolayısıyla farklı seslerin gelecekte DJ’iniz olması mümkün.

Kaynak: newsroom.spotify.com/2023-02-22/spotify-debuts-a-new-ai-dj-right-in-your-pocket/