Kategoriler
SEO

WordPress 404 sayfalarının taranmasını engellemek

Google bazen alakasız URL’leri de indexlemeye çalışabiliyor, bazı 404 sayfaları da buna dahil. Engellemek için bunları yapabilirsiniz.

WordPress’de normalde 404 olan bir sayfanın head status kodu 404 Not Found olarak verir ancak bazı durumlarda tema veya eklentilerin sorun çıkarmasıyla bu olmayabilir. Yada status kodu doğru vermesine rağmen arama motorları 404 sayfalarını indeksleyebilir, bunu kökünden çözmek için aşağıdaki kodu kullandığınız temanızın functions.php dosyasına eklemeniz yeterli olacaktır.

add_action('wp_head', 'notfound_noindex_ekle', 1 );  
function notfound_noindex_ekle(){ 
if(is_404()): 
echo '<meta name="robots" content="noindex"/>'; 
header("X-Robots-Tag: noindex", true); 
//wp_redirect( home_url(), 301 ); exit; 
endif;
} 

Bu kodla hem html head kısmına noindex eklemiş hem de status kodla birlikte Google’ın bu sayfayı asla taramaması gerektiğini belirten X-Robots-Tag: noindex eklemiş olacaksınız. SEO için de sitenizde faydalı bir iş yapmış olacaksınız.

wolkanca.com’da WordPress 404 sayfalarının taranmasını engellemek veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, WordPress 404 sayfalarının taranmasını engellemek için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.