Kategoriler
Genel

Twitter’ın algoritmasında ırkçılık

Twitter’ın paylaşımlarda beyaz tenli İnsanları öne çıkardığı tespit edildi. Twitter ‘ırkçı’ algoritması nedeniyle özür diledi.

Twitter ‘ırkçı’ algoritması nedeniyle özür diledi. Twitter, fotoğraf algoritmasının beyaz tenlileri siyah tenli insanlara tercih ettiği bir kullanıcı tarafından test edilerek paylaşıldı. Bunun ardından sosyal medya platformunda büyük bir ırkçılık tartışması başladı. Sosyal medya platformu tarafından algoritmayla ilgili özür açıklaması yapıldı.

Twitter’da geçtiğimiz günlerde bir kullanıcı iki fotoğraf yayınlayarak platformun algoritmasının beyaz olanı gösterdiğine dikkatleri çekti. Algoritmanın geliştirilmesi aşamasında ırk ve cinsiyet testleri yapıldığı Twitter tarafından belirtildi.

Yukarıdaki Tweetteki ilk paylaşımda ABD’li siyasetçileri Mitch McConnell ve Barrack Obama var. Bu insanlardan biri açık, diğeri ise koyu tenli. Ancak küçük resimli galeri görünümünde sadece beyaz tenli Mitch McConnell öne çıkarılıyor, tıklayınca Barrack Obama’nın da görselde olduğunu görüyoruz. Üstelik deneyin ilerleyen safhalarında Obama ve McConnell’ın yeri değişse de sonuç değişmiyor, Twitter’ın algoritması ısrarını sürdürüyor.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.