Kategoriler
Genel

Film Mirasım KTB

Kültür ve Turizm Bakanlığı, film arşivi sitesi filmmirasim.ktb.gov.tr

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan arşivdeki filmleri dijital ortama aktarmakta ve restore ederek filmmirasim.ktb.gov.tr yayınlamaya başladı.

1895 yılından 1960’lı yıllara uzanan tarihi film arşivinde Türkiye tarihinden video filmler bulunmakta, sitenin mobil uygulamaları da mobil mağazalarda “Film Mirasım KTB” ismiyle bulunmakta.

Kültür Bakanlığı arşivindeki tarihi görüntüleri erişime açtı. Resmi ziyaretler, şenlik alanından izlenimler, yaz mevsiminde Ankara, Nişantaşı’nda bir fırın gibi pek çok görüntü “Film Mirasım” adresinden izlenebilir. Atatürk’ün Trabzon, Balıkesir ve İzmir seyahatlerinin görüntüleri de fevkalade.

Osmanlı’nın son döneminden Cumhuriyet’in ilk yıllarına, Anıtkabir’in yapımından Kore Savaşı görüntülerine… Daha nice filmlere http://filmmirasim.ktb.gov.tr adresinden ve “Film Mirasım KTB” mobil uygulamalarından ulaşabilirsiniz.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, kültürel mirasımızın görsel belleğini oluşturan filmlerin muhafazası ve gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla Sinema Genel Müdürlüğü bünyesinde oluşturduğu arşivdeki filmleri dijital ortama aktarmakta ve restore etmektedir.

Arşivde yer alan nitrat tabanlı filmler ise Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Prof. Sami Şekeroğlu Sinema TV Merkezi tarafından dijital ortama aktarılmıştır.

Sitede yer alan filmlere ilişkin bilgi ve açıklamalar Kültür ve Turizm Bakanlığı Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Türk Tarih Kurumu, Türk Dil Kurumu ve Sinema Genel Müdürlüğünce oluşturulmuştur.

Filmlerle ilgili açıklama alanında yer almayan ya da güncellenmesi gerektiğini düşündüğünüz tarih, kişi, yer, konu, olay vb. bilgileri, ilgili görüntünün alt kısmında yer alan “Bilgi Gönder” butonuna tıklayarak iletebilirsiniz.

https://filmmirasim.ktb.gov.tr/tr/about

Ayrıca ek olarka tarih sever biri iseniz Türk Tarih Kurumu’nun Youtube kanalı da başarılı: https://www.youtube.com/@ttkgovtr