Kategoriler
Genel

Apple logosu – Elma neden ısırıklı?

Apple’ın ısırılmış elma logosu siyanüre bulanmış bir elmayı ısırarak intihar eden bir matematikçiye aittir.

Bu bir teoridir! Apple’ın ısırılmış elma logosu siyanüre bulanmış bir elmayı ısırarak intihar eden bir matematikçiye aittir. Bu matematikçinin adı “Alan Turing” dir ve Bilgisayarı icat eden kişidir ayrıca Yapay zekanın babası olarak anılır.

Apple Logo - Alan Turing
Apple Logo – Alan Turing

Alan Turing

1912’de İngiltere’de doğdu. Matematik, kripto analitik, bilgisayar mühendisliği ve biyoloji alanlarında uzmandı. Nazilerin gizli yazışmalarda kullandığı Enigma kodlamasını çözdü. Almanlar’ın ünlü Enigma isimli şifre mekanizmasını çözerek savaşın gidişatını değiştirdi. Enigmanın çözülmesiyle beraber Alman denizaltıları zor durumda kaldı. Alman savaş uçaklarının Londra üzerinden gerçekleştirdikleri bombardımanlar kısmen etkisizleşti ve bunlar bir matematikçi, Alan Turing’in başarısıyla oldu. Bu sayede savaşı İngiltere lehine çevirerek zaferi getirdi.

Turing, ülkesine savaşı kazandıran kodlamaları geliştirdikten sonra 1952’de homoseksüel davranışları sebebiyle tutuklandı. O zamanlar İngiltere’de eşcinsel olmak suçtu. Turing’e hapis yerine östrojen hormonu alma cezası verildi.

1954 yılında Turing intihar etmek için bir ısırık aldığı zehirli elma sebebiyle öldü. Alan Turing’in cesedi bulunduğunda yanında bir ısırık alınmış elma da bulunuyordu. Ucundan ısırılmış bir elma şeklindeki logo, bilgisayar teknolojisinin babasına bir saygı duruşuydu.


Alan Turing’in doğumunun 100. yılı anısına 2012 yılı olarak ilan edilmiştir. Turing Yılı Turing Centenary Advisory Committee tarafından düzenlenmektedir, hakkında daha fazla bilgi için: https://tr.wikipedia.org/wiki/Alan_Turing

Alan Turing Kitapları

Alan Turing hakkında gerçekten çok kitap yazılmıştır, bunların çoğu popülerdir ve kitapçılarda, kitapçı sitelerinde bulunmaktadır. Bir listesi için DR’ın sitesinde de arama yapabilirsiniz.

Elbette bu sayfa Alan Turing’i tanıtmak için bir neden oluşturmak içindi, aslına bakılırsa Alan Turin ile Apple logosu arasında bir bağlantı doğrulanmadı, Apple şirketinin logosunun hikayesi aşağıdaki video’dan izleyebilirsiniz:

Alan Turing’in yapay zekânın tetiğini çektiği “Hesaplama Makineleri ve Zekâ” başlıklı makalesinin 70. yıl önce yayımladı.

Happy 70th birthday to the Turing Test, described by Alan Turing in a paper published #otd in 1950…