Kategoriler
Kodlama

Online PHP editörler

Kodunuzu test etmek için ücretsiz olarak kullanabileceğiniz, PHP ve diğer dilleri çalıştıran online editör ve derleyiciler.

Bilgisayarınıza herhangi bir program kurmadan ve herhangi bir hosting sahibi olmadan PHP kodlarını çalıştırmak ve test etmek için online editörleri paylaşacağım, bunlar hızlıca sonucu görmek istendiği zamanlarda çok işe yarıyor.

Online kod editörleri çoğunlukla HTML/CSS/JavaScript çalıştıracak şekilde ayarlı yani hemen hepsinde önyüzde tarayıcı tabanlı işlemleri sorunsuz yapabiliyorsunuz. Ancak sunuc tabanlı programlarda illa ki bir hosting sahiib olmanız veya bilgisayarınıza ilgili programı kurup mesela PHP için Localhost olarak çalıştırmak gerekir.

Bazı kısıtlamalarla PHP kodlarını da online ücretsiz editörlerde test etme imkanı var, bu araçları içerek bir kaç site vereceğim, bazıları login gerektirebiliyor ve PHP harici başka dilleri de içerir.

Online kod editör/derleyiciler(online php compilers):

Ek olarak bu iş yapan site örneğini Github’da da arayabilirsiniz. Sanırım yeterli, bu siteleri hızlıca fonksiyonlarımı test etmek için bazen kullanıyorum ve işe yarıyor. Kolay gelsin.