Kategoriler
Tech

MacBook Pro 2021

Apple yeni MacBook Pro’larda eski portlara yer verdi ve laptop çok güçlü.

Apple Ekim 2021 itibariyle çıkardığı yeni MacBook Pro modellerine önceki modellere göre birçok yenilik getirdi, en dikkat çekenleri inceleyip özet geçeceğim ve üzerinde birkaç yorumum olacak.

Öncelikle biz Türkiye’de yaşayan esir köleler olarak fakir olduğumuzdan mütevellit Apple MacBook Pro almamız biraz zor hatta 36 ay ev kredisine girer gibi alacağımız için çok üzgünüm, bu hale gelmemizin ve bu halde olmaya devam etmemiziz aslında ekonomi ile alakası bile yok, bu okura ilginç bir laf gibi gelmiş olabilir ama evet “ülke ekonomisinin batık olma sebebi ekonomik değil”. Başka bir yazıda bunu açarız konumuz yeni Apple MacBook Pro / 14 ve 16 inç.

Apple Event — October 18 – Watch the special Apple Event to learn about the new Macbook Pro, all-new AirPods, HomePod mini, and more.

2016 yılı ile birlikte Apple yeni lapoplarına 2 ve fazla USB-C(USB Type-C)/Thunderbolt portu koyarak kullanıcılara şarj, data, görüntü vs. her şeyi buradan yapabileceklerini söyledi ve bu yüzden “Dongles” patlaması yaşadık. Apple’ın bu yaptığı değişiklik ve mecburiyet sayesinde belki binlerce farklı marka/model USB Type-C hubs/Dongles ortaya çıktı ve insanlar buna alıştı. 2021 MacBook Pro modelleri ile birlikte bu devir değişti, Apple laptoba HDMI çıkışı, SD kart çıkışı ve MagSafe şarjı geri getirerek döngü kırılarak sanırım herkes için en iyisini yapmış oldu, bence çok ama bir eksik adım atmış oldu, yani 1 adet de olsa USB-A da eklenebilirdi ve gerçekten herkes için ek hub gerekmeksizin eksiksiz bir bilgisayar olabilirdi.

MagSafe şarjın geri gelme sebeplerinden biri elbette güç ihtiyacının yükselmesi, standart Type-C kabloları maksimum 100Watt güç aktarabilirken yeni MacBook Pro 140Watt ve belki daha fazlasına ihtiyaç duyabilir. Bu yıl açıklanan bir standart yeni 140Wattt Type-C kabloların çıkacağını da gösterdi ancak Apple bunu beklemedi ve kullanmadı.

SD kart çıkışın olması sadece fotoğraf makinesinden fotoğrafları aktarmak için bile USB-c Hub’lara ihtiyaç duymak gibi bir saçmalığı da sona erdirmiş oldu.

HDMI çıkışı koyması ise gerçekten çoğu kişi için sürpriz bir şey olmuştur, Apple’ın HDMI çıkışı 2.0 bağlantı noktasıdır, 60 Hz yenileme hızına sahip tek bir 4K ekranı destekliyor. HDMI 2.1 teknolojisi, bağlantı noktası koymuş olsaydı 120 Hz yenileme hızıyla 4K ekran çalıştırmasına izin verirdi, bu açıdan bakınca yine birçok kullanıcı HDMI kullanmak yerine USB Type-C/Thunderbolt ile monitörünü bağlamak isteyecektir çünkü çok daha kaliteli ve hızlı. Sanırım Apple HDMI bağlantısını eski ve daha yavaş, profesyonel olmayan monitörler için ve fakir kullanıcıları için sunmuş. Evet iyi bir adım ama çok saçma, HDMI 2.1 koyulmuş olsaydı müthiş olurdu ve bu konuda kendisini eleştiremezdik, ağzımızı bile açamazdık.

NEW M1 Max MacBook Pro Reaction: The Ports are Back!

Yani Apple MacBook Pro’nun 14 inç ekranı muazzam bir ekran, olağanüstü ve dünyadaki en iyi ekrana sahip laptop denebilir, aslında denebilir de değil öyle, özellikleri ve teknik detayları internette kolayca bulunabilir. Ekranın eleştirebileceğim tek yönü çentik/notch, 1080p kaliteli bir kamera koymuş olmasından sebep ekranın üst ortasına iPhone modellerinde olduğu gibi bir çentik eklenmiş, aslında akıllı bir çentik ve uygulamaları tam ekran yapınca görüntü gayet iyi fakat yine de çok saçma ve sanırım sırf bu yüzden benim gibi bazı insanlar asla MacBook Pro 2021 almayacaktır. Zaten ben bedenimi satsam da alamayacak kadar fakir olduğum için muhtemelen bir şugar momy hediye etmedikten sonra sahip olmayacağım.

Öte yandan Apple’ın 2021 model MacBook Pro’sunda kullandığı işlemci ve ekran karı CPU/GPU(M1 Pro) dünyada seri üretim olarak satılan laptoplar arasında 3, 4 kat daha hızlı ve üst düzey bir teknoloji ile geldi. Bu resmen devrim, MacBook Pro öyle bir yüksek verim ve yüksek hız getirdi ki şu an piyasada olan Intel ve AMD işlemci ayrıca ekran kartları çağ dışı kaldı, özellikle teknik detaylarda enerji kullanımı, verim kısımlarını incelemenizi öneririm öyle bakıldığında Kripto para madencileri için(TL ile maaş almıyorsa) nimet. En düşük elektrik enerjisi ile en yüksek kalite ve hızı vermekte ayrıca cidden en yüksek kalite ve hız.

Önceki yıl 2020 MacBook Air ve 13 inç MacBook Pro alanlar bana sorarsanız hiç mutsuz olmamalı, bana göre MacBook Air M1 modeli hâlâ en iyi laptop, elbette profesyonel işler yapıyor ve hız/kalite sizin için biraz daha önemli ise bu geçerli değil ancak kodlama ile ilgilenen biri, normal internet kullanan ev kullanıcı, ofis kullanıcısı iseniz bence M1 Pro çok fazla, 2021 model M1 Pro’ya sahip Apple MacBook Pro 14 inç laptop elbette alınır hatta alıp 10 yıl sorunsuz garanti kullanırsınız fiyatı da düşmez fakat ne kadar şarttır tartışılır, benim ihtiyacım yok zaten param da yok TL olarak maaş alıyoruz.

Yeni Apple M1 işlemcili Mac bilgisayarlar: Apple, One More Thing(Ve bir şey daha) etkinliğinde yeni Mac bilgisayarlarını tanıttı.

Sonuç olarak Intel ve AMD bundan 2 seri sonra çıkaracağı yeni çiplerine kadar 2021 Apple MacBook Pro şu an ve 1-2 yıl daha dünyanın en iyi laptopu olarak kalacaktır, ekran olarak ise 5 yıl kadar geçse daha iyi bir laptop ekranı geleceğini sanmıyorum.

Daha fazla bilgi için: www.apple.com