Kategoriler
Kodlama

Google AI – görüntü iyileştirme

Google’ın 2 farklı yapay zeka algoritması kullanarak fotoğraflarda yakaladığı iyileştirme oranı, dizi ve filmlerde dalga geçtiğimiz güvenlik kamera sahnelerini sıradanlaştırmış.

Google’ın 2 farklı yapay zeka algoritması kullanarak fotoğraflarda yakaladığı iyileştirme oranı, güvenlik kameraları, eski görseller ve videoların sötüntülerini iyileştirebiliyor.

Ayrıntlar ve örnekler için: ai.googleblog.com

Yapay zeka deyince konu ile yakınen ilgili olmayan veya algoritmalar/yazılım konularına yzak insanlar için Terminatör filmlerindeki insan olmayan robotik varlıklar akla gelmekte fakat elbette bu böyle değil.

Yapay zeka ile günümüzde artık birçok şey yapılmaktadır, esasen bu noktada “gelecekte” diye bir şey kalmadı gelecek artık geldi. Belki bir süre sonra yapay zekayı hayatımızda somut olarak çok daha fazla göreceğizdir.

Yüksek Doğrulukta Görüntü Oluşturma için Kademeli Difüzyon Modelleri

Image Super-Resolution via Iterative Refinement: Denoising diffusion models for image super-resolution and cascaded image generation.

Google’ın AI blogunda yazdığı yukarıda paylaştığım yazıda (@mserdark’dan gördüm) 2 farklı algoritma/kademeli difüzyon modelleri kullanılarak çözünürlüğü çok düşük olan fotoğrafları büyüterek net görüntüler elde edilmiş. Bu şu demek oluyor, görüntüsü alınan çok düşük çözünürlükte, anlaşılamayacak kadar küçük olan fotoğraf ve videoları Google’ın bu geliştirip patentlediği yapay zeka sistemleri ile anlamlı ve anlaşılır görüntüler haline getirebileceğiz.

Bu sistem muhtemelen Google’ın uygulamalarında da kullanılacaktır ancak en önemli kullanım alanları bence güvenlik, tarih gibi konular olabilir. Öte yandan Google ile çok samimi olmama hasevbiyle ilk aklıma gelen Google arama motorunun taradığı görselleri, videoları çok daha iyi kalitede ve anlaşılır sunabilmesi, Youtube’da bazı özel fonksiyonlar gibi gibi şeyler aklıma geliyor.

Bu gelişmeyle ilgili diğer tüm bilgileri Google AI blogundan okuyabilirsiniz(İngilizce) ayrıca ilgiliyseniz iterative-refinement.github.io ve cascaded-diffusion.github.io adreslerinden ilgili yapay zeka uygulamalarını inceleme imkanınız var.