Kategoriler
Gündem

Güzel ülkemdeki işsizlik sorunu

Ortalama 2 gündür iş arıyorum. İş arayanların genel ve direk olarak baktığı “K” harfi ile başlayan banal siteye ben de girdim ve profil oluşturdum. En kral şekilde cv hazırladım. İlanlara bakmaya başladığımda ise aslında Türkiye’de işsizliğin olmadığını öğrendim şöyle ki;
Milyon tane ilan var sitede ama şöyle bir durumda var memleketimde işi bilen elemanı aramak yerine “İngilizce bilecek yanında Arapçada bilecek üstüne 6+ yılda bu sektörde çalışmış olacak” şeklinde ilan veren pek muhterem işveren! Ben zaten işsizim, deneyim sahibi olmuş olsam neden iş arayayım? O kadar salak sepet ilanlar var ki? En kral üniversitenin en kral bölümünden de mezun olsan yinede o işi elde edemiyorsun o ayrı bir mevzudur. Türkiye’de 3.5 milyon işsiz var ve bu işsizlerin bir çoğu elemanı yetiştirip topluma kazandırmak yerine hazır elemanı bünyesine dahil etmek isteyen kurumlar yüzünden olduğunu düşünüyorum.

Bunalımın eşiğine gelmeden benden daha iyi bir işi olan kız arkadaşıma durumu özetlemek amacıyla aramızda geçen konuşmayı direk olarak yazıyorum.

– hayatım iş ilanları baktım bugun..
– eee bulabildin mi aşkım?
– buldum ama genelde bayan eleman arıyorlar ve çok fazla nitelik gerektiriyor.
– eee aşkım bizim gögüslerimiz var ayrıca mini etek giyiyoruz.