Kategoriler
Konuk Yazar

Bir virüs nasıl yayılır?

Bir griptir, bir korkudur almış başını gitmekte, gitmekte de nereye kardeşim? Otobüste, yolda, okulda, bakkalda, markette, dershanede her yerde hep aynı konu, hep aynı konuşmalar. Herkesin elinde ve yüzünde ortak araç: Pürel, maske, hani yağmur yağarda herkes şemsiye taşır ya, o misal. Bazıları da cesaret mi bilmiyorum artık ama, "Kötüye bir şey olmaz" deyip geçiyorlar.


Arkadaşlar gözünüzü korkutmak gibi olmasın ama bizim okulda da bir günde bir sınıfta 17 kişi grip nedeniyle okula gelemedi. Gelenlerin çoğu da sınav olduktan sonra geri evlerine dinlenmeye gittiler. Yani iş benim tahmin ettiğim boyutu aşıp yeni bir boyuta girdi, herkesi tedirgin edebilecek bir boyuta.

Bugün de otobüste gelirken gördüm. Muavin yolculardan gelen paraları ve pasoları alıp iade ettikten sonra, ellerini kolonya ile temizliyordu, nedenini sorduğumda da cevabı şöyleydi;
"Sağlık personelinden sonra en tehlikede olan bizleriz, yani topluma taşıma araçlarının çalışanları."

Aslında bir bakıma doğru. Onlardan sonra da toplu taşıma araçlarını kullanan halk bence en tehlikede olanlar listesinde. Çünkü düşünün bir. Otobüste öksürüyor adamın birisi. Ve eli ile ağzını kapatıyor. Doğal olarak öksürükten saçabileceği virüsleri eline nakletmiş oluyor. Sonra o eliyle otobüsün demirlerinden tutunuyor. Ve o indikten sonra, başka insanlar aynı demiri tutuyor; tutmak zorunda, dengede kalabilmek için. Böylece virüs çok kolay bir şekilde binlerce insana yayılabilir.

İnsanlar gerekli önlemi alırsa grip yayılmaz diyorlar ya. Yalan bence. Önlem dedikleri de ne biliyor musunuz? Dışarı çıkmamak. Mümkün olduğunca eve kapanmak.
Eeee iş, güç, okul, dershane o zaman bunları da siz halledin.
Olmaz mı?

WOLKANCA

Konuk Yazar

Wolkanca sitesine Konuk Yazar olan, dışarıdan kendi yazılarını ekleyen bir kişi.