Kategoriler
Konuk Yazar

Eskişehir

Arkadaşlar yeni bir proje ile karşınızdayım. Artık her hafta buradan bir ilin tanıtımını yapıcam. Resimlerle,özelllikleriyle gitmiş kadar olucaksınız. İlk önce tabii ki memleketim Eskişehir’den başlıyorum.e haydi ne duruyorsunuz muzlu pasta ile memleket turuna katılın. Eskişehir Türkiye'nin başkenti Ankara'nın batısında bir ildir ve İç Anadolu Bölgesi’nde bulunmaktadır.Ülkemizdeki Lületaşı çıkarımının tamamına yakını bu ildedir. Anadolu ve Osmangazi Üniversitelerine ev sahipliği yapar. İlde, önemli sayıda Kırım Tatarları kökenli nüfus mevcuttur. Tarihteki eski adı Dorlion’dur. Selçuklu ve Osmanlı Dönemi’nde de önemli bir kavşak noktası olmuştur.

  • şehrimizin adı: Bugünkü Eskişehir ili, Eski ve Orta çağlarda Yunanca Dorylaion, Latince Dorylaeum ismi ile tanınan bir kentti. Arap kaynaklarında ise şehrin adı Darauliya, Adruliya ve Drusilya olarak verilmiştir. Dorylaion, antik kaynaklarda önemli yolların kavşak noktasında kaplıcaları ile ünlü, ticaret ile zenginliğe kavuşmuş bir Frigya (Phrygia) şehri olarak geçer ve şehrin kurucusu olarak Eretrialı Doryleos gösterilir.

Bölgesi: İç Anadolu Bölgesi Yüzölçümü: 13653 (km2) Nüfus: (2000) 706009 Nüfus yoğunluğu: 51 (kişi/km2) Plaka kodu: 26 Posta kodu: 26000 Telefon kodu: 222 İlçe sayısı 12 Vali: Kadir Çalışıcı mahalle : 63

Eskişehir'li ünlüler Cüneyt Arkın Nalan Nuri ALço Özgün, Mithat Körler ( eskişehir radyo ses ona ait)

  • Şehrimizin suyu içilmez malesef kalabak tesislerimiz vardır,damıtılır öyle içeriz.
  • 2004 yılından bu yana şehre renk katan Tramvayımız vardır.
  • ESTRAM (Hafif Raylı Sistem) TEKNOLOJİSİ Tramvay, lastik tekerlekli araçlara göre dört kat daha uzun fren mesafesine sahiptir. Hat iki üniversiteyi ve iki hastaneyi birleştirmektedir. Toplam 26 tane yolcu indirme bindirme durağı vardır.
  • Tramvay dışında şehrin ortasından geçen Porsuk Çayı üzerinde sal bulunur ve gezinti yapılır.

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ Kuruluş Tarihi:6 Kasım 1958 Öğrenim Dili: Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca (Birimlerin tamamına yakınında İngilizce hazırlık eğitiminden sonra bazı dersler İngilizce yürütülmektedir) Üniversite Türü:Devlet Fakülte Sayısı:12 (3'ü uzaktan eğitim uyguluyor) Devlet Konservatuvarı Sayısı:1 Yüksekokul Sayısı:6 Meslek Yüksekokulu Sayısı:4 Enstitü Sayısı:9 Araştırma Merkezi Sayısı:21 OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ Kuruluş Tarihi:18 Ağustos 1993 tarihinde 496 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Anadolu Üniversitesi’nden ayrılarak Osmangazi Üniversitesi adı altında yeni bir kuruluş olarak faaliyete geçmiştir. Öğrenim Dili:Türkçe, İngilizce, (Birimlerin tamamına yakınında İngilizce hazırlık eğitiminden sonra bazı dersler İngilizce yürütülmektedir) Üniversite Türü:Devlet Fakülte Sayısı:7 Yüksekokul Sayısı:2 Meslek Yüksekokulu Sayısı:2 Enstitü Sayısı:4 Araştırma Merkezi Sayısı:10

  • “Eskişehir’i ve Eskişehirlileri çok iyi tanırım. Milli Mücadele yıllarında büyük vatanseverlik ve üstün bir cesaretle mücadelemizin daima 4 yanında olmuş, bu mücadeleye çok geniş yardımlarda bulunmuşlardır.” ATATÜRK /15 Ocak 1923
  • Eskişehir'in önemli tarihi şahsiyetleri Yunus Emre Nasreddin Hoca Seyyid Battal Gazi Şeyh Edebali
  • Eskişehir'de spor ikinci lige yerleşmiş bir takım olarak SENİ TAHTINA OTURTMADAN ÖLMEK, HARAM OLSUN BANA ESES‘İM !…

ESKİŞEHİR YEMEKLERİ
HAŞHAŞLI DOLAMA
Eskişehir'in yöresel yemekleri arasında yer alan Haşhaşlı dolama aslında Anadolu mutfağına özgü bir hamurişi. Anadolu’nun pek çok bölgesinde, tahinli, susamlı, cevizli, kıymalı, peynirli ya da haşhaşlı olarak yapılıp farklı isimlerle bilinse de uygulama ve pişiriliş bakımından temelde aynı olan geleneksel bir tariftir.
ARABAŞI
İç Anadolu’nun değişik illerinde vazgeçilmez bir yemek çeşididir. Bazı yörelerde kaynar sıcaklıktaki tavuk suyu ve hamur ayrı kaplarda masaya gelir. Tavuk suyu tabaklara paylaştırılır. Bir kaşık hamur alınır ve tavuk su ile birlikte yenir.
CEVİZLİ TATLI
TATAR BÖREĞİ
ÇİĞ BÖREK

WOLKANCA

Konuk Yazar

Wolkanca sitesine Konuk Yazar olan, dışarıdan kendi yazılarını ekleyen bir kişi.

Eskişehiriçin 8 yanıt

eskişehire ait bir tane bile mani bulamadım.o kadar eskişehire ait site var bir tane folklorumuza ait mani bile yok.

eskisehırlı olmak eskısehır gıbı bır ayrıcalıktır 😎

anadolu üniversitesi sinema klubü tarafından 21 mayıs çarşamba günü görme engelliler için film gösterilecektir. "sesli betimleme" adlı özel yöntemle "kayıp balık nemo" adlı film gösterilecektir. gösterim ücretsizdir. anadolu üniversitesi sosyal bilimler binasında kırmızı salonda yapılacaktır.
zeynep seçil

eskişehir gibisi yoq cnm memleketim herşeyim seni çok özlüorum toprağının kokusu bile başka orada nefes almak bile daha güsel sen en güselisin en kıymetli toprak snsin eskişehir'im