Kategoriler
Ivır zıvır

Esenler Belediyesi nikah salonu binası kirası 90 bin TL miş

Sabah nikah vardı nikaha gittim, Esenler Belediyesinin Karabayır’daki Kültür Merkezi Nikah salonunda sabah 11:00 de lan nikahta oradaki durum resmen ağzımı açık bıraktı, tamam çok saçma olay gördüm ama hayatımda bu denli çok az saçmalıklar sisilesi ile karşılaşmışımdır.

Esenler Belediyesi Nikah Salonu


Nikah dairesinde fotoğraf çekmek yasakmış, hani nikahınız kıyılıyor ama bir adet fotoğrafınız bile yok çünkü çekmesi yasakmış. Nikah dairesi belediye tarafından 90 Bin TL ye kiralanmış, kiralayan kişiler fotoğraf çektirmeyi yasaklamış ve kendileri fotoğrafçılar koymuş, bu edepsiz ve terbiyesiz fotoğrafçılar özenle seçilmiş iri kişiler insanların fotoğraf çekmemesi için sert şekilde uyarıyor ilk gördüğünüzde zebani sanırsınız öyle iriler o yüzden özenle seçilmişler ki kolay dövülmesinler 🙂 Ben de vergi veriyorum dedim ama nafile tabi burası ABD değil biliyorsunuz bu laf iş yapmaz 🙂

Fotoğrafçı çocuk azarlar gibi tabelaları gösterip ikaz edince ben konuya itiraz ettim, dedim ben fotoğraf çekmek istiyorum çekerim. Fotoğrafçı şiddetle itiraz edince üzerime yürüdü ben de yürüdüm ve etrafımdakiler beni zorla sakinleştirdi 🙂 Yani resmen o taşeron ve 90 bin TL kira ödüyoruz diyen adamla kavga etme haline geldik.

Ben dedim kira veriyorsanız siz biz de vergi veriyoruz, belediyenin işi bize eziyet etmek mi? Bu tür özelleştirmeler hangi akla hizmet yapılıyor ve böyle çalışıyor, hani özelleştir tamam da az denetle millete eziyet etmesinler bari, büyük saygısızılıklar ve hayvan muamelesi yapıyorlar orada insanlara.

Ha bu arada fotoğraf çektirmemelerinin nedeni 10TL ye kendileri çekip satıyorlar, sebep bu tanesi 10 TL ye sattıkları fotoğraflar, sanki moda çekimi yapıyorlar alelade amatör çekimler hepsi.

Esenler Belediyesinin bu uygulaması rezalet, televizyona çıksa olay çıkar o derece hukuksuzluk, saygısızlık diz boyu.

Buradan seçtiğimiz kişileri göreve davet ediyorum, bu terbiyesizliği görsünler ve insanların en mutlu olacağı günlerden birini reziiliğe çeviren o taşeronları ya kontrol altına alsınlar ya da insan gibi olması gerektiği gibi hizmet etsinler, iftar çadırı kurmakla bitmiyor belediyecilik sayın belediye başkanı.

Anayasayı komple okumuşumdur ilgili maddeleri ot aldım, yine çeşitli belediye ile ilgili olsun kamu hizmetleri ile ilgili kanunları da not aldım, kanunların resmen kıyısından köşesinden delmişler maddeleri yorumlamış bu işleri yapmışlar anlaşılan o, daha fazla para için zorlamışlar gerçekten çok çalışmışlar.

Yıl 2011 iletişim çağındayız ve hâlâ insanlara bu şekilde davranabiliyorlar.

Oradaki hiç bir vasfı olmayan, memur omlayan, devletle alakası olmayan mafyamsı fotoraf makinalı kişi bana istersen Cumhurbaşkanı’na şikayet et dedi, buna benzer bir sürü hakret etti ve ben de hemen yarın Cumhurbaşkanımıza da şikayet mektubumu göndereceğim söylediği sözler kayıtlı ve onlarca insan önünde söylendi, umarım bu olay da bir ders olur “istersen Cumhurbaşkanına şikayet et” cümlesi de artık sık kullanılır olmaz taşeronlaştırılmış, insanlara hizmet için var olan devlet dairelerinde.

Örnek bir blog girdisi: http://www.ilgine.com/blog/archives/341

Fatih Belediyesi

Yazı işleri müdürlüğü cevabı yazısı.

4734 sayılı ihale kanununa göre fotoğraf ve video çekim işi ihaleyle özel bir şirkete verilmektedir. belediyemizde dilekçe karşılığı amatörce foto-video çekimine izin verilmektedir.

Bilgilerinize arz olunur.

Kadıköy Belediyesi

Kadıköy evlendirme dairemizin fotoğraf video çekim işi 2886 sayılı Devlet İhale kanunu gereğince ihale edilmiş olup davetlilerin kendi amatör fotoğraf makineleri ve cep telefonları ile çekim yapması engellenmemektedir.

Beyoğlu Belediyesi vlenme Bürosu elemanlarıca dikkate alınarak gereğinin yapılacağı bildirilmiştir. Bilgilerinize rica ederim.

Üsküdar Belediyesi

Nikah Sarayımızın Fotoğraf ve Video işleri Akyol FOTOĞRAFÇILIK tarafından yapılmakta olup, dairemizde kıyılan nikahlarda firma çalışanlarının vatandaşlarımıza nezaketli ve tardımcı tavır sergiledikleri ve amatör çekimlerde kişilerin istedikleri gibi hatıra fotoğrafı çekmelerine izin verdikleri tespit edilmiştir.

Eyüp Belediyesi

NİKAH SAHİPLERİ TÖREN SIRASINDA VE NİKAHTAN EVVEL VEYA SONRA NİKAH DAİRESİNDE KENDİLERİNİN GETİRECEKLERİ HERHANGİ BİR FOTOĞRAFÇIYA RESİM VE VİDEO ÇEKTİREBİLİRLER. BU TAKDİRDE FİRMA HİÇBİR SURETLE MÜDAHALE VE İTİRAZDA BULUNAMAZ. ANCAK NİKAH SAHİPLERİ BELEDİYE İLE SÖZLEŞMESİ BULUNAN FOTOĞRAFÇI VEYA VİDEOCUYA MAKBUZ KARŞILIĞINDA,SÖZLEŞME’de YAZAN BEDELİ ÖDEMEK DURUMUNDADIR. BU SURETLE FOTOĞRAF VE VİDEO ÇEKİMİNE İZİN VERİLEBİLİR.

Başakşehir Belediyesi

Konunun belediyemiz Başakşehir Belediyesi ile doğrudan bir ilişkisi bulunmamasına rağmen bize ulaşması nedeniyle bilgilenmeniz açısından;Belediyelerin tasarrufunda bulunan sosyal tesis veya nikah salonlarında belediyeler, tesislerin işletmeleri ihale yolu ile üçüncü bir kişi üzerinden yapabilmektedirler.

Her ne kadar tanık olduğunuz davranışlar her kim ve ne olursa olsun ‘şık’, ‘ahlaki’ değil. Ancak bu –eğer öyle ise- işletmeye veren kurumun, kuruluşun bir tavrı olamaz. Çektiği her kareden para kazanmayı düşünen ve ayrıca görgüsüz, işgüzar, kendini bir şey sanan…… kişiliklerin davranışları olabilir.

Nikah sahipleri salonun kiralanması sırasında fotoğraf-kamera çekimi talep edebilir/etmeyebilir.

Ancak düğün sahibinin –ki her profesyonel fotoğrafçının yaptığı gibi çekimini yapacağı kişi veya eserin sahibinden nezaketen izin alarak – izni/bilgisiyle çekim yapıyor olmasının önünde herhangi bir yasak veya yasaklayıcı bir yasa yoktur.

Bu engelleme tamamen bu işi almış veya almış gibi gözüken ve kazancının bu işi yaparak elde eden tiplerin ‘engin’ hukuk bilgisiyle çekim yapmak isteyenler üzerinde kurduğu ‘bilgiçlik gösterinin’ bir sonucudur.

Düğün salonlarında sözleşme dışındaki kişilerin de fotoğraf çekmeleri önünde bir engel yoktur. Düğün sahibinin bilgisi dahilinde ise hiç yoktur.

Bu amaçla kullanılan bir salonun işletmesinin nasıl yapılacağı üçüncü kişi ile yapılan sözleşmelerde belirtilir ancak karşılaştığınız bu tür konularda detay verilemez…

Bu tür davranışlarla karşılaştığınızda durum bir engelleme suçudur ve adli bir durumdur. Şikayeti gerektirir. (Ancak ülkemizin insanları bu yola başvurmaz; düğünün ahengini bozan, tantana çıkaran kişi olmak istemez…)

Bilgilendirebilmek adına…

Silivri Belediyesi

İlçe Belediyemizde Evlendirme Salonumuzda nikah işlemleri ihale yoluyla görevlendirilmiş fotoğrafçı olmadığından dolayı nikah sahipleri tarafından kendi fotoğraflarını çekmektedirler.Bilginize.

Gerekli şikayetleri hızla yaptım hatta az önce cumhurbaşkanına da yazdımi daha önce de Cumhurbaşkanına başka bir derdimi yazıp cevap almıştım ce sorunum çözülüştü, hatta eve kağıtlar geldi beni ilgili yerlere yölendirip çok yardım etmişlerdi.