Kategoriler
Kültür Sanat

Efsane Formula 1 pilotu Ayrton Senna belgeseli

34 yıllık yaşamına 3 tane Formula 1 Dünya Şampiyonluğu sığdıran Brezilyalı efsane Formula 1 pilotu Ayrton Senna’nın hızlı hayatını tamamı gerçek dönemin görüntüleri ve tamamı gerçek kişilerin seslendirmesi ile gösteren belgesel film yarın Türkiye’de vizyona girecek.

Bugün AFM Fitaş sinemasında filmi izledim, ayırdığım vakte değdi diyebilirim zaten normal filmleri sinemada izlemeyen ben böyle farklı filmleri hiç kaçırmıyorum.

Ayrton Senna Imola 1989


Senna’nın gerçekten muhteşem bir hayatı var, filmi izlerken ne kadar da zor bir yaşamı olduğuun göreceksiniz özellikle kaza yapan diğer pilotları gördüğünde çektiği ızdırap, Senna hayatı ile şu an yapılan Formula yarışlarının tarihini, kurallarını nerdeyse tüm yününü tamamen değiştiren bir kişilik.

Kariyerine tam 3 Dünya şampiyonluğu sığdırdı, kendi memleketi Brezilya’da imanılmaz sevilen biri. Tüm varlığını Brezilyalı çocuklara bağışladı, ülkesini çoks even biriydi.

Karting yarışlarında başladığı yarış serüvenine en yakın ve güçlü rakibi, pilot arkadaşı Alain Prost ile mücadeleyle ve bu yolda siyasetin, paranın yaptığı işe, spora getirdiği zorlukları ve ailesi ile ilişkilerini göreceksiniz.

Senna 1994 yılında McLaren takımını bırakıp, dönemin en iyi takımı olan Williams takımına geçmişti, Williams takımı ile 3. yarışında San Marino Imola pistinde 7. turda 210 km. hızla Tamburello Dönemecine girdi. Virajı alamadı ve 210 km. hızla beton duvara çarptı, ölümü direksiyon milinden kopan kaynak parçasının başındaki kaskı delerek kafasına saplanması ile oldu. Gerçekten büyük talihsizlik, eğer kaynak parçası mil olmasa, eğer farklı bir donanım olsa, eğer kask delinmese hayarını kaybetmeeycekti. Senna bu yarıştan öne direksiyonun kendisine çok yakın olduğunu ve sürüşünü etkilediğini söylemişti. Senna pistte o an ölmüştü, helikopterle hastaneye kaldırıldı ama müdahaleler boşaydı. Senna tam bir efsane. Ölümünden sonra şampiyonlukları Michael Schumacher’e devretti, ölmeseydi belki yeni dişli rakibi Alain Prost dan sonra Schumacher olacaktı.

Filmin görüntüleri 3 boyutlu ve HD değil ama gerçekten tarihsel görüntüler, sinemada insana çok hoş duydular yaşatıyor. Seyretmenizi öneririm.